Jaro nevychází tak, jak si to ruský prezident Vladimir Putin naplánoval. Změny ústavy se odkládají, skvělá přehlídka 9. května nebude, nebo nebude skvělá. A ceny ropy padají, stejně jako Putinova popularita.
Celonárodní hlasování naplánované na 22. dubna mělo dokončit rozsáhlé ústavní reformy, které by Putinovi umožnily zůstat u moci až do roku 2036, pokud by si to přál. Po rozšíření koronaviru v Rusku ale hlasování muselo být odloženo, a to přesto, že už leckde visely billboardy. Co všechno Putinovi nečekaně nevyšlo podle plánu, popisuje v článku agentura AP.
Teď je v ohrožení vždy okázale slavený Den vítězství 9. května, sláva na památku porážky nacistického Německa. Letos je to 75. výročí a na oslavu byli pozváni světoví vůdci. Každý rok se v Moskvě shromažďují tisíce lidí, a to stále ještě včetně mnoha veteránů, kteří mohou hrdě ukázat své medaile.
Vojenské jednotky již nacvičovaly tradiční přehlídku na Rudém náměstí a účast přislíbili francouzský prezident Emmanuel Macron a indický premiér Narendra Modi. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale minulý týden uvedl, že ještě nebylo přijato žádné rozhodnutí, zda se přehlídka odloží, ale že úřady zvažují různé „možnosti“. Jednou z nich je pořádání akce bez veteránů, což je skupina, která je virem zvláště zranitelná. Peskov dodal, že Kreml pochopí, pokud se zahraniční vůdci rozhodnou kvůli pandemii nedorazit, a dodal, že oslava proběhne, i když k tomu třeba nedojde právě 9. května.
V rámci přípravy na hlasování a Den vítězství zahájila ruská státní tisková agentura TASS zveřejňování částí tříhodinového rozhovoru s prezidentem Putinem, ve kterém 67letý vůdce hovořil o tom, co pro zemi za posledních 20 let udělal a co víc je ještě třeba udělat. TASS ale nakonec publikování výňatků z rozhovoru zastavil s tím, že pro publikum, které se teď víc zajímá o koronavirus, už to není relevantní. (Něco takového by se dřív nemohlo stát.)
Vypuknutí nákazy zcela změnilo politickou agendu Kremlu, říká Nikolaj Petrov, vedoucí výzkumný pracovník programu Rusko a Eurasie z institutu pro mezinárodní vztahy Chatham House v Londýně.
„Všechno, co se dělo předtím, bylo v podstatě vymazáno,“ řekl Petrov agentuře Associated Press. „Celá ta politická agenda (ústavní reformy), která se rozvíjela od poloviny ledna, je u konce.“ Podle něj aspoň prozatím „můžeme zapomenut na ústavní dodatky“.
Koronavirová krize je pro Putina dalším z problémů. V posledních dvou letech trvale klesá jeho popularita. V březnu byla na 63 procentech, což bylo nejméně od roku od roku 2013. Ceny ropy, hlavního zdroje ruských příjmů, se propadly během cenové války se Saúdskou Arábií, což způsobilo prudký pokles rublu. Pandemie přinesla vyhlídky na ještě větší ekonomickou devastaci. Většina Ruska je v karanténě, což Putin označil za „nepracovní dny“, mnoho obchodních operací se zastavilo, což vyvolalo obavy z hromadného konce firem a milionové nezaměstnanosti. Obchodní a průmyslová komora předpověděla, že z podnikání mohou zmizet tři miliony společností a osm milionů lidí – téměř 11 procent ruské pracující populace – by mohlo skončit bez práce.
Slábnoucí ekonomika a zhoršující se životní podmínky jsou podle analytiků hlavní příčinou poklesu důvěry v Putina. „Vzhledem k tomu, že se krize stále prohlubuje, je pravděpodobné, že ještě více zasáhne jeho postavení, říká Denis Volkov, sociolog z nezávislého výzkumného institutu Levada Center. Putin byl doma kritizován, že nejdříve pandemii věnoval malou pozornost a pak si od ní získal odstup tím, že obtížná rozhodnutí přenesl na regionální autority.
Putin se snažil dodat národu energii v televizním projevu 8. dubna, ale pasáže jeho řeči, kde srovnal koronavirus s útočníky z 10. a 11. století, mu vynesly posměch na sociálních sítích.
Dříve býval Putin schopen znovu získat kontrolu nad politickou agendou tím, že přesunul pohled z domácích útrap na ruské geopolitické úspěchy, třeba na anexi Krymu v roce 2014 nebo syrské tažení, které označil za boj s terorismem. Jenže teď je Rusko nuceno čelit skutečné globální krizi a tahle taktika tady úplně nefunguje. Lidi zajímají jejich konkrétní problémy a bude tomu tak ještě dlouho.