Velitel separatistického batalionu Vostok Alexandr Chodakovskij komentuje válku na Ukrajině způsobem, který dává nahlédnout do myšlení lidí, kteří jsou přesvědčeni o pravdivosti ruské propagandy. Patří k tomu značná dezorientace v pochopení protivníka, proti kterému Rusové bojují.
„Proč je virus ukrajinství tak nakažlivý? Často o tomto tématu přemýšlím a našel jsem následující vysvětlení: pokud předpokládáme, že Rusko je víra, pak Ukrajina je pověra. Pověra je neuvěřitelně nakažlivá, lepkavá, houževnatá. Zdá se, že v nás rezonuje cosi prastarého, kdy se přinášely lidské oběti a lidé jedli svůj vlastní druh. Snadno se nakazí a těžko vymýtí – má jednoduchou strukturu a snadno ji přijme vědomí, které dává přednost stínu před světlem,“ píše na telegramu Chodakovskij.
Pak tvrdí, že si nedovede představit ukrajinství: „Je těžké si představit ukrajinství, které bude trpět za světovou harmonii, které zrodí Dostojevského a Tolstého.“ Stav ruské mysli označuje za duhu, která dává člověku štěstí, když ji spatří. Podle velitele „je to pouze pro nositele čisté, nezkažené víry“ nezakalené pověrami.
Pak označuje „ukrajinství“ za nemoc, která může propuknout i u Rusů a měli by se snažit ji léčit.
„Těžko si dovedu představit nositele militantního ukrajinství, který by o tento stav mysli usiloval. Nebeskou duhu nahradili jinou duhou – hnusnou a pozemskou. Přechod od pověr k víře znamená odmítnutí malomyslnosti a provinčnosti, strachů a fobií – znamená odmítnutí toho, co odlišuje bojovného Ukrajince od Rusa jako dědice víry a dějin. I Rusové by se měli snažit léčit jakékoli příznaky tohoto ukrajinství u sebe – nikoli jako národní vymezení, ale jako stav mysli,“ tvrdí Chodakovskij.
Ruská propaganda jde velmi často ještě dál než jen k označování Ukrajinců za pomatené a svedené. Viktorija Romanjuková, zástupkyně vedoucího projektu StopFake hovoří o cílené dehumanizaci.
„Rusko označuje Ukrajinu za fašistický stát, nesmírně nebezpečný nejen pro Rusko, ale pro celé světové společenství. Proto nastolují téma o fašistech, nacistech, kteří provádějí pokusy, vytvářejí laboratoře, snaží se provádět nějaké experimenty na lidech. To je odkaz na druhou světovou válku a na pokusy, které byly prováděny v nacistickém Německu. Je to nástroj k zastrašení publika, aby se na jedné straně ukázala správnost akcí ruské armády, a tak se dopouštějí strašného činu, kterému se říká dehumanizace,“ vysvětluje Romanjuková.
Konstatuje, že v důsledku takové dehumanizace nevidí Rusové nic špatného na zabíjení Ukrajinců, zabíjení ukrajinských dětí a znásilňování ukrajinských žen.
Skupina výzkumníků sdružených v iniciativě odborníků z různých zemí (iSANS) analyzovala výzvy ke genocidě Ukrajinců v ruské a běloruské propagandě. Zpráva zveřejněná v polovině července na internetových stránkách iSANS obsahuje padesát stran. Mediální analytik Andrej Kalich, který se na výzkumu podílel, uvedl jména propagandistů a výroky, které slouží jako zbraně ruské války proti Ukrajině. O zprávě přineslo zprávu Radio Svoboda.
„iSANS studoval ideologické koncepty a tvrzení Putinovy propagandy od roku 2014 a od února do dubna letošního roku monitoroval zprávy ve státních a úřadům blízkých médiích v Rusku a Bělorusku, na kanálech telegramu, na sociálních sítích, videa na různých hostingových stránkách, shromažďoval důkazy o výzvách ke genocidě, výroky typu „Ukrajina neexistuje“. Autoři zprávy analyzovali tři desítky zdrojů a vybrali více než 200 výroků, citací z článků, televizního vysílání, kanálů a účtů na sociálních sítích za období od začátku roku 2021 do května 2023, přičemž se zaměřili na výroky státních úředníků a zaměstnanců vládou kontrolovaných médií,“ píše se v článku.
Již v roce 2000 Alexandr Dugin, jeden z ideologů ruského neoimperialismu, napsal: „Ukrajina jako stát nemá geopolitický význam. Nemá ani zvláštní kulturní poselství univerzálního významu, ani geografickou jedinečnost, ani etnickou výlučnost.“
Putinova verze dějin říká, že ukrajinský a běloruský národ si vymysleli nepřátelé Ruska, takže nyní nejde o mezinárodní vojenský konflikt. To bylo ideologické ospravedlnění plnohodnotné invaze ruské armády na Ukrajinu 24. února 2022.
Na jaře 2022 zveřejnila agentura RIA Novosti článek politického technologa Timofeje Sergejceva s názvem Co by mělo Rusko udělat s Ukrajinou. Sergejcev se domnívá, že Rusko potřebuje „soubor opatření ve vztahu k nacifikované mase obyvatelstva“ Ukrajiny, převýchovu, „které se dosahuje ideologickou represí (potlačením)“. Také se předpokládá teze o kolektivní vině Ukrajinců.
„Denacifikace je nutná, když je značná část národa, nejspíše jeho většina, ovládnuta a vtažena nacistickým režimem do jeho politiky. To znamená, když se naplní hypotéza lid je dobrý, vláda je špatná… Kromě špičky je vinna i značná část masy lidu, která je pasivním nacistou, spoluviníkem nacismu,“ tvrdil Sergejcev.
Proto jsou také Ukrajinci znepokojeni, když například komise OSN v minulých dnech sdělila, že zatím nenašla důkazy, že by Rusko na Ukrajině provádělo genocidu.