Visegrádská skupina, kterou tvoří Slovensko, Polsko, Maďarsko a Česko, má smysl, shodli se na čtvrtečním jednání v Košicích premiéři těchto zemí. Podle slovenského předsedy vlády Eduarda Hegera měli mezi sebou hlubokou, intenzivní a konstruktivní debatu. „Máme společné zájmy a musíme hledat společnou řeč,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).
„Agrese Ruska na Ukrajině vytvořila novou situaci a nové výzvy. Naše vztahy neporušila. Dohodli jsme se na způsobu řešení několika témat,“ zhodnotil průběh čtvrtečního jednání polský předseda vlády Mateusz Morawiecki. Visegrádská skupina podle něj drží spolu.
Evropská komise pod palbou
Evropská komise by však podle něj měla více pomáhat zemím, které jsou válkou na Ukrajině zasaženy, včetně zemí skupiny V4. „Následující měsíce mohou být těžké. Rusové se snaží vyvolat humanitární krizi,“ dodal na tiskové konferenci s tím, že Rusko představuje hrozbu pro celou Evropu. Morawiecki také kritizoval rozhodnutí Evropské komise na zastropování cen plynu. Strop je totiž podle něj příliš vysoký. V kritice EK se k polskému premiérovi přidal i maďarský předseda vlády Viktor Orbán.
Mezi hlavními tématy plenárního zasedání byla energetická bezpečnost, válka na Ukrajině a diskuze k současným výzvám v oblasti migrace. „Všichni si uvědomujeme, že jsme postižení válkou na Ukrajině. Právě ona ohrožuje bezpečnost Evropy i V4. V těchto těžkých časech je důležitá síla a solidarita. Shodujeme se, že je potřeba pomoct Ukrajině i v dalším roce,“ prohlásil slovenský premiér Heger. „Maďarsko má stejný názor. Rusko se nesmí stát bezpečnostní hrozbou pro Evropu,“ dodal Orbán.
I podle Petra Fialy (ODS) je potřeba dělat všechno pro ochranu Ukrajiny a pomoct jí v boji proti ruskému agresorovi. Během debaty se premiéři také domluvili na řešení energetické krize a boje s nelegální migrací.
V oblasti energetické bezpečnosti se předsedové vlád shodli, že jednotlivé členské státy Evropské unie by měly mít svobodu výběru svého energetického smyslu, což podle Fialy znamená i rozvíjení jádra.
Maďarsko schválí rozšíření NATO
Diskuze se ve čtvrtek v Košicích vedla i o vstupu Švédska a Finska do NATO. Premiér Viktor Orbán slíbil, že Maďarsko ratifikuje smlouvu o rozšíření Severoatlantické aliance. Všechny ostatní státy tak již učinily. „Naše vláda se už rozhodla. Maďarsko podporuje členství těchto zemí v NATO,“ uvedl Orbán. Schválení smlouvy podle něj bude na programu dalšího zasedání parlamentu.
Maďarsko je podle svého premiéra státem, který čelí dvěma uprchlickým vlnám zároveň. „Museli jsme utratit několik miliard eur na ochranu hranic. Museli jsme přijmout množství zákonů a zápasit i s Bruselem,“ uvedl Viktor Orbán. Premiéři se shodli na tom, že kontroly na vnitřních hranicích nejsou řešením. „Důležité je zabezpečit ochranu vnějších hranic,“ prohlásil Heger. Česko, Polsko i Slovensko Maďarsku poskytnou finanční i další pomoc.