Boj s nákazou COVID-19 podstupovala v naší zemi celá řada profesí a patří jim za to veliký dík – nechci zde všechny vyjmenovávat, protože bych zcela jistě na některou zapomněl a to by mě mrzelo. Jistě ale není pochyb o tom, že zásadním článkem pro zvládnutí první vlny nákazy novým typem koronaviru byli a jsou zdravotníci. Právě k nim také v minulých týdnech a měsících směřovalo poděkování od občanů, ale i od politiků, včetně členů vlády.
To je určitě v pořádku. Také v prvých týdnech, kdy se Česká republika potýkala s epidemií COVID-19, opakovaně zaznívalo z úst pana premiéra i ministra zdravotnictví, že zdravotníci, kteří se nasazují v boji s touto závažnou nákazou, dostanou za svou náročnou práci a stres solidní odměny.
Vláda na odměny zdravotníkům zapomněla?
Nyní jsme v období, kdy si můžeme říci, že jsme zvládli první vlnu koronavirové nákazy – bohudíky za to. A také jsme v čase, kdy je namístě, aby byly naplněny sliby, které dala zdravotníkům vláda.
Je smutné, že na nedávno dané sliby už nyní vláda trochu pozapomněla, respektive se stáváme svědky výmluv a odkladů. Vláda doposud ocenila jen pracovníky záchranek – za to jí patří dík.
Dvě třetiny zdravotníků na odměny stále čekají
Vláda také vyzvala své přímo řízené organizace – tedy fakultní nemocnice a další zařízení, aby odměnily své zdravotníky za nasazení proti epidemii COVID-19. Bohužel ale zatím k vyplacení odměn přistoupila jen třetina z nich. A tak se nelze divit, že se zdravotníci cítí tak trochu podvedeni, a je třeba říci, že ještě složitější je situace v ostatních nemocnicích zřizovaných kraji a dalšími subjekty.
Tyto zatím nemají finanční prostředky na vyplacení slíbených odměn a vyjádření členů vlády o tom, že je to na ředitelích nemocnic, je více než pokrytecké. Vláda tvrdí, že peníze na slíbené a zasloužené odměny dostanou zdravotnická zařízení formou tzv. kompenzační úhradové vyhlášky, kterou by mělo ministerstvo zdravotnictví vydat do konce června.
Termín vyplacení odměn – nejdříve srpen nebo září
Osobně jsem přesvědčen, že toto řešení není šťastné, a hlavně – touto formou se dostanou peníze ke zdravotníkům nejdříve v srpnové či zářijové výplatě a kdo ví, jestli ne ještě později. Je to fér? Na zdravotníky bude vláda spoléhat i při eventuální druhé vlně nákazy COVID-19. Všichni bychom si přáli, aby žádná druhá vlna nepřišla, ale kdo nám dneska řekne, zda přijde, či ne a jak bude silná? Zdravotníky budeme potřebovat tak či tak. A jak se lékaři, zdravotní sestry a další zdravotnický personál mají cítit, když nyní vláda se slíbenými odměnami váhá?
Když se chce, tak to jde
Odmítám tvrzení, že vláda kromě úhrad z veřejného zdravotního pojištění nemá nástroj, jak rychle ke zdravotnickým zařízením nasměrovat potřebné finanční prostředky na odměny zdravotníků. Není to pravda.
V minulosti byl použit nástroj vyplacení finančních prostředků na mzdy zdravotníků přímo ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva zdravotnictví – naposledy se tak stalo v roce 2017, kdy byly vypláceny formou dotace ministerstva nemocnicím příplatky za směnnost zdravotních sester u lůžka. A šlo o měsíčně vyplácené dotace po zbytek roku.
Ale chce se?
V případě dotace na odměny zdravotníkům za zvládnutí epidemie COVID-19 by se jednalo o jednorázovou dotaci. To je jistě v silách ministerstva zdravotnictví i administrativně zvládnout. Jde jen o to chtít. Vyzývám vládu, aby tento krok udělala co nejdříve, nechce-li ztratit důvěru zdravotníků. Stačí, že tato důvěra byla narušena zmatky a nedostatkem ochranných pomůcek.
Autor je poslanec za KDU-ČSL.