Poslanec STAN Vít Rakušan je zastupitelem Středočeského kraje. Z této pozice bude na zasedání zastupitelstva požadovat vysvětlení okolností reorganizace, která změnila odbor, který se měl zabývat odvoláním premiéra Andreje Babiše proti rozhodnutí o střetu zájmů z Černošic. Ač nevěří, že mu vládnoucí zastupitelé vyjdou vstříc, považuje za důležité, aby veřejnost měla k dispozici analýzu, která rozhodnutí předcházela. A v rozhovoru pro Revue FORUM varuje před nátlakem na úředníky.
Co se na Krajském úřadě Středočeského kraje vlastně odehrálo?
Jedná se o sloučení dvou agend pod jediného člověka. Samozřejmě se mohlo jednat pouze o reorganizaci. Avšak v současnosti to bylo rozhodnutí minimálně politicky nešikovné. Dělá to dojem, že lidé, kteří budou o Babišově odvolání rozhodovat, budou lépe kooperovat s vedením kraje. Zkrátka – přestupky jsou teď pod jiným šéfem.
Co by mělo dělat zastupitelstvo, pokud váš návrh projde?
Mohlo by usnesením zaúkolovat vedení kraje, aby dodal analýzu, proč k takovému kroku došlo. Nakonec se k tomu stejně dostaneme, například díky zákonu 106 o svobodném přístupu k informacím, věc může řešit také kontrolní výbor, kde má opozice předsedu. Ale kdyby byli chytří, tak bod zařadí rovnou na zastupitelstvu. Osobně si myslím, že návrh neprojde. My budeme požadovat informace o tom, proč ke změnám došlo, proč právě nyní, jestli reorganizaci řešila Rada. Ano, mohou mít pravdu, když budou tvrdit, že je to věc apolitická, ale politizaci do ní vnesl Andrej Babiš, který svými výroky ovlivňuje své vlastní kauzy.
Jaký průběh zasedání zastupitelstva čekáte?
Paní hejtmanka Jermanová mi pravděpodobně vynadá, že vytvářím problémy, a připomene mi, že nejsem na půdě poslanecké sněmovny. Ale víte, pan Holub (ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje Jiří Holub, pozn. red.) je velmi loajální člověk. ANO nastoupilo do vedení úřadu hned po volbách s dokonalým auditem. Bylo zjevné, že jim někdo vynášel informace dříve. Velmi rychle vyměnili některé lidi. Přišli dva noví pánové Rejman (vedoucí oddělení styku s médii a veřejností Marek Rejman, pozn. red.) a Šubert (zástupce ředitele krajského úřadu pro sekci finanční a územní správy Roman Šubert, pozn. red.), kteří rychle vytvořili vlastní struktury.
Co bude dál, pokud nový odbor rozhodne jinak než úřad v Černošicích?
Z pozice starosty vím, že kraj věc může vrátit k novému ujednání. Stanovisko obecního úřadu pak může být odlišné, nebo třeba jen lépe odůvodněné.
Jak hodnotíte vyjádření premiéra Babiše i prezidenta Zemana směrem k úředníkům? Babiš v rozhovoru pro Novinky.cz řekl, že by se měli starat o úklid sněhu, Zeman se zase nelichotivě vyjadoval v rozhovoru pro TV Barrandov.
Andrej Babiš a Miloš Zeman dlouhodobě zpochybňují strukturu fungování právního státu. Babiš mluví o tom, že je možné objednat si trestní stíhání, Zeman útočí na Nejvyšší správní soud, Ústavní soud nebo na BIS. Je to na pováženou. Torpédování funkční struktury je to nejnebezpečnější u Babiše i u Zemana. Andrej Babiš se samozřejmě ke svým kauzám bude vyjadřovat a v lidech funguje jistá míra servility. Nechtějí ho naštvat, rozházet si to s premiérem. Tlak vidíme u policie, státních zástupců a teď i u úředníků. On je nemusí ovlivňovat tím, že si je pozve na kobereček, i když to udělal třeba v případě pana Murína (bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín skončil, když mu Babiš vyhrožoval skandalizací v médiích, pozn. red.).