I když Andrej Babiš svoje podnikatelské impérium vybudoval hlavně v Česku, významná je pro něj i slovenská část jeho byznysu. Coby premiér převedl své podniky do svěřenských fondů a tím se jich formálně zbavil. Na Slovensku se ale dodnes řeší kauzy spojené s firmou Agrofert z doby, kdy ještě Babiš holding oficiálně řídil.

Patří mezi ně nákup pekáren, který vyšetřuje slovenský Protimonopolní úřad, velká daňová úleva pro chemičku Duslo Šaľa a také údajný Babišův sponzoring strany SMER Roberta Fica.

Slovenské Čapí hnízdo

Zatímco kauza Čapí hnízdo „proslavila“ Českou republiku až v Bruselu, podobný trik Agrofertu ze Slovenska tolik známý není, byť se také objevil v českých i slovenských médiích.

Při převzetí dvou pekáren v Bratislavě a Žilině totiž holding (tehdy ještě přímo vedený Andrejem Babišem a nepřevedený do svěřenských fondů) předvedl taktiku ne zcela odlišnou od té z farmy Čapí hnízdo. Tedy, že se Agrofert tváří, že není tím, kým ve skutečnosti je – obrovskou společností.

I když slovenský Protimonopolní úřad Babišovi nákup v roce 2012 zakázal, Agrofert, respektive jeho pekárenská firma Penam, získal v příštích letech obě pekárny oklikou.

Tu bratislavskou koupila malá firma založená právníky, kteří měli k Babišovi blízko. A obdobně to dopadlo i s podnikem v Žilině.

Loni v létě pak úřad provedl v Babišových pekárnách razii. Podle deníku SME souvisela právě s tím, že Agrofert obě pekárny převzal, aniž to úřadu ohlásil.

Úřad věc podle SME začal prošetřovat a Agrofertu hrozí pokuta v přepočtu ve výši i několika set milionů korun. HlídacíPes.org letos v únoru u Protimonopolního úřadu v Bratislavě zjišťoval aktuální stav, ten ale celou věc nechtěl komentovat. Mluvčí PMÚ Adriana Oľšavská poslala jen stručnou odpověď:

„Protimonopolní úřad SR až do skončení prošetřování a případného zahájení správního řízení neposkytuje informace ohledně žádného prošetřování. Jakékoli úvahy o případné výši pokuty jsou ve stádiu prošetřování předčasné.“

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert

Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vojtěch Berger / Hlídací pes
Další články autora