Brněnský krajský soud odsoudil nepravomocně na 8,5 roku do vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Vitásková přitom tyto licence neudělila, pouze dodatečně zastavila řízení o jejich odejmutí.
Protože licence byly solárním elektrárnám uděleny v roce 2010, získali jejich majitelé výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii ze solárních elektráren dodanou do veřejné sítě. Vitásková, která je šéfkou ERÚ od 1. srpna 2011, měla podle soudu vytvořit podmínky pro to, aby mohly zůstat v provozu. Ta své údajné pochybení v minulosti opakovaně ostře odmítla. Elektrárny patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka staršího.
[ctete]43487[/ctete]
Soud uznal vinnými i dalších devět obžalovaných, jimž udělil tresty v rozmezí 5,5 až deset let vězení a také milionové pokuty. Vitásková se dnešního vynesení rozsudku neúčastnila.
Rozsudek je nepravomocný. V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, zda spadá pod zákon o státní službě, nebo nikoliv. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.
[ctete]44615[/ctete]
Soudce Aleš Novotný uvedl, že elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle policie kvůli tomu vznikla státu dosud škoda 300 milionů korun. Za 20 let provozu obou elektráren mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.
Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.
Trestní kauzy Aleny Vitáskové
Kauza solárních elektráren na Chomutovsku
■ Případ se týká dvou solárních elektráren, nazvaných Zdeněk Sun a Saša Sun, které stojí v areálu chomutovských válcoven a patří do impéria železářského magnáta Zdeňka Zemka. Zdroje s instalovaným výkonem sedm a šest megawatt patří mezi 25 největších fotovoltaických elektráren v ČR (Zemkova skupina má přitom v okolí města i další solární parky). Obě elektrárny získaly licenci na výrobu za podezřelých okolností těsně před koncem roku 2010, tedy ještě za vysoké výkupní ceny.
■ Policie se případem začala zabývat na jaře 2011 na základě trestního oznámení ERÚ. Vyšetřování odhalilo, že elektrárny nebyly před koncem roku 2010 dokončeny a neměly licenci dostat. V říjnu 2012 policisté obvinili skupinu osob z pokusu o podvod téměř za dvě miliardy korun, v březnu 2013 k nim přibyla i Vitásková. V září 2013 byla podána obžaloba, mezi obžalovanými byli kromě Vitáskové ještě tři další zaměstnanci ERÚ. Dva kvůli tomu, že se „přičinili o udělení licencí“, Vitásková a ředitelka odboru kvůli licencí ERÚ Michaela Schneiderová kvůli tomu, že začátkem roku 2012 zastavily řízení o odejmutí licence.
■ ERÚ po nástupu Vitáskové v létě 2011 začal fotovoltaický boom kritizovat a prověřoval udělené licence, mezi nimi i ty pro elektrárny Zdeněk Sun a Saša Sun. Nakonec jim ale licence obnovil. V červnu 2014 pak Vitásková řekla, že úřad zatím nechce licence odebrat, protože čeká na verdikt Krajského soudu v Brně v trestní kauze. V září 2014 sice podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman správní žaloby na ERÚ, ve kterých požadoval zrušení licencí, Krajský soud v Brně ale loni na jaře žaloby z procesních důvodů odmítl. Zeman je podal znovu.
■ Vitásková, které dnes prvoinstanční osud vyměřil trest 8,5 roku nepodmíněně, jakékoli pochybení odmítá a své stíhání a následnou obžalobu označuje za součást účelové kampaně s cílem poškodit Energetický regulační úřad i ji osobně.
Kauza jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ
■ Loni v létě policie obvinila Alenu Vitákovou znovu kvůli údajnému zneužití pravomoci úřední osoby a navíc z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Trestní stíhání souvisí se jmenováním někdejší nejvyšší státní zástupkyně z let 2005–2010 Renaty Vesecké do nově vytvořené funkce místopředsedkyně úřadu, na starost dostala legislativně správní oblast. Policie vyčíslila škodu, kterou Vitásková jmenováním Vesecké způsobila, na víc než milion korun. Šéfka ERÚ pochybení i v tomto případě odmítá.
■ Veseckou jmenovala Vitásková do místopředsednické funkce v listopadu 2014. Krátce po jejím jmenování ERÚ uvedl, že splňuje všechny podmínky, které má na místopředsedu úřadu energetický zákon. V zákoně mimo jiné stojí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou a předtím nejvyšší státní zástupkyní. Podle Vitáskové Vesecká podmínkám vyhovovala, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou.
■ Vesecká pracuje v Energetickém regulačním úřadu i dnes, od loňského léta ale už není místopředsedkyní, nadále působí v legislativně správní sekci. „V nové organizační struktuře, která se změnila primárně kvůli služebnímu zákonu, už není místopředsedkyní úřadu. Byla odvolána na začátku června,“ řekl loni v srpnu mluvčí úřadu Jiří Chvojka.
■ Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla. Ústavní soudci v nynější fázi trestního řízení nenašli důvod k zásahu.