Moderátorka ruské státní televize Olga Skabejevová je spokojena s vítězstvím krajně pravicového vůdce Geerta Wilderse v nizozemských volbách. Očekává, že tato volba prospěje Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Její reakci zaznamenal deník The Moscow Times.
Podle Skabejevové je změna kursu pro Rusko důležitá, protože současná vláda Ukrajinu podporuje a nizozemský premiér Mark Rutte slíbil prezidentovi Volodymyru Zelenskému stíhačky F-16, což by se nyní mohlo změnit.
„K moci se však dostává Wilders, který ve svém předvolebním programu prohlásil, že přestane Ukrajině pomáhat ve válce. Wilders už také řekl, že je pro okamžité jednání a odchod všech ukrajinských uprchlíků z Nizozemska,“ prohlásila moderátorka.
Skabejevová dále tvrdila, že „nejvyrovnanější myšlení a zdravý rozum“ přichází od evropské krajní pravice – politiků, které podle ní „bylo donedávna zvykem nazývat fašisty“. Zmínila také maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho názor, že „evropská byrokracie vede Evropskou unii do chaosu“.
„Měl na mysli evropskou a bruselskou demokracii. Mimochodem, Orbán byl první, kdo Wildersovi pogratuloval k jeho novému postoji… Skutečně, ještě musí (Wilders) vytvořit koalici, ale už prohlásil, že do dohody s levicí nepůjde. Sám pravděpodobný příští nizozemský premiér je označován za to nejhorší, co se Evropě mohlo stát.“
Skabejevová zjevně naráží třeba na komentáře toho druhu, jaký měl server Politico.eu, kde byl Wilders označen za „noční můru Evropy“.
Hned po zvolení Wilders oznámil, že příští rok plánuje navštívit Rusko, aby prý dal jasně najevo, že „ne všichni v Nizozemsku jsou protirusky naladěni“. Podle něj se Nizozemsko může od Rusů v oblasti vlastenectví hodně naučit a odsoudil politiky, kteří podle něj hrají politické hry tím, že podsouvají falešné obrazy nepřítele. Chce vyvážit „hysterickou rusofobii, která v Nizozemsku tu a tam panuje“.
Strana pro svobodu získala (PVV) 37 ze 150 křesel v dolní komoře nizozemského parlamentu, což je výrazně více, než měly jiné strany. Proto se očekává, že se pokusí o vytvoření nové vlády.
Podle říjnového zjištění nizozemského serveru Follow the Money se členové PVV účastnili propagandistických akcí a návštěv Ruska, které platil a organizoval ultranacionalistický zákonodárce Státní dumy Leonid Sluckij. Wilders sám byl v Moskvě v roce 2018. Jeho strana to nijak nekomentovala, ale on sám publikoval na twitteru fotografii ze setkání s ruskými politiky.
„Kreml se snaží rozvíjet vztahy s PVV od roku 2013. A to s úspěchem. Strana hraje významnou roli v ruských vlivových kampaních, jak ukazují uniklé dokumenty. Z nich je také zřejmé, že Geert Wilders se snaží udržet spojení s Ruskem v tajnosti,“ píše web. Uvádí jako příklad třeba cestu poslance PVV Andrého Elissena do Moskvy v září 2017. Oficiálně tam byl jako mezinárodní pozorovatel komunálních voleb v Rusku.
„Po pěti letech se zdá, že se za tímto příběhem skrývá jiný příběh,“ píší investigativci. „To proto, že dnes již bývalý evropský poslanec nejel do Moskvy na mezinárodně uznávanou pozorovatelskou misi. Jeho příjezd zorganizovala a zaplatila Ruská mírová nadace, organizace vedená pravicově populistickým poslancem Leonidem Sluckým, která hraje hlavní roli v šíření proputinovské propagandy. To, že Sluckij Elissenovu cestu zinscenoval, vyplývá z e-mailů, pozvánek a deníků bývalého zaměstnance ruského parlamentu. Tyto uniklé dokumenty, umístěné na internet ukrajinskými hackery, ukazují, že Sluckij a Ruská nadace míru jsou součástí sítě, která již nejméně deset let ovlivňuje, uplácí a bere západní politiky na placené cesty do Ruska,“ uvádí se tam dále.
Podle Jakuba Kalenského, výzkumného pracovníka centra expertizy hybridních bezpečnostních hrozeb v Helsinkách, je to učebnicový příklad ruské strategie ovlivňování západních politiků.
„Pozvete je na volební pozorovatelské mise, na akce o tradičních hodnotách, protibruselské, protiunijní nebo protinatovské. Pak se jim pravděpodobně pokusíte dát nějaký čas na pódiu, protože některým to bude lichotit. A pokusíte se je dostat s sebou na cesty do Moskvy,“ vysvětluje Kalenský.
Slavistka a historička Stefanie Schifferová z Evropské platformy oficiálních volebních pozorovatelů vysvětluje, že organizování misí „nezávislých“ pozorovatelů voleb má jasný účel. „Bitva o Ukrajinu ještě není rozhodnuta, je to otevřený boj. A pokud Evropa zastaví sankce nebo dodávky zbraní nebo se Trump vrátí, může to boj ovlivnit. Proto Rusko investuje do zvaní politiků.“
Ještě do vypuknutí války se objevila skupina západních politiků, kteří pronášeli pochvalná slova na adresu Vladimira Putina a zpochybňovali, že by Rusko představovalo nějaké nebezpečí. Kromě Wilderse to byli Donald Trump v USA, Marine Le Penová ve Francii, Nigel Farage ve Spojeném království, Matteo Salvini v Itálii, Václav Klaus a Miloš Zeman v Česku, Ján Čarnogurský na Slovensku a řada dalších. Ti potom byli zase příznivě zmiňováni v ruské televizi jako realističtí státníci.