Sobotkova vláda se pokusila povolit majiteli televizních stanic skupiny Prima a spojenci Andreje Babiše Ivanu Zachovi vývoz nebezpečného materiálu pro jaderný program diktátorského Íránu.
Jestli někdo tvrdí, že nás Írán nemůže zasáhnout, zapomíná jednak na území jeho spojenců z řad teroristů v Libanonu a jednak na případný vývoj ponorek včetně ponorek jaderných. Írán se snahou o budování takové flotily netají. S Libanonem Írán ještě nemá pozemní spojení, ale tím spíše by vývoj jaderné zbraně vedl ke konfliktu se sunnity z Islámského státu a obecně ze severu Iráku. Kromě hrozby pro české občany byl návrh naší vlády také zradou Izraele či Saúdské Arábie.
Někteří poslanci se naivně hájili, že dodávky mají sloužit pouze pro jadernou elektrárnu čili pro mírové účely. Je přece logické, že Írán na sebe oficiálně neprozradí, zda vyvíjí odstředivky na obohacování uranu či plutonia nebo zda použije přístroje z České republiky pro vojenské účely.
Ivan Zach, který byl hlavním propagátorem zrušení českého embarga vůči diktátorům v Íránu, je známý zejména jako majitel (ještě donedávna pouze spolumajitel) televizních stanic skupiny Prima, ale kromě toho vlastní mimo jiné i podnik ZVVZ Milevsko. Právě s ním měl záměr dovážet do Íránu nebezpečné technologie.
Ivanu Zachovi a případným dalším zájemcům šli nakonec na ruku z přítomných přihlášených poslanců všichni komunisté, většina z ČSSD, zhruba třetina z ANO a tři nezařazení „odpadlíci“ z bývalého Úsvitu. Vládě se tak návrh nepodařilo prosadit. Bylo by zajímavé vědět, jak na vládě hlasovali jednotliví ministři, když tam návrh většinově prošel.
Íránský jaderný program se opět může rozvíjet na základě mezinárodní dohody z roku 2015. Barack Obama (Demokrat) i představitelé dalších států jednak íránskému režimu odblokovali jeho tučná zahraniční konta, jednak mu umožnili volný přístup k dalším jaderným technologiím a materiálu. Na oplátku za to od Íránu nedostali prakticky nic. Snad jen možnost kontrol. Pro Írán však není problém mezinárodním inspekcím utajovat své sklady nebo v nejhorším inspektory vyhnat.
Donald Trump (Republikán) opakovaně označil tuto dohodu za nejhorší, jakou kdy viděl. Abychom byli spravedliví, obdobně se vyjádřila i jeho hlavní volební soupeřka Hillary Clintonová (Demokratka).
Íránský režim nám dlouhodobě vyhrožuje a našemu spojenci Izraeli dokonce od Íránu a od jeho spojenecké teroristické organizace Hezbollah hrozí likvidace. Nejhorší však je, že úspěšný íránský jaderný program nutně povede k nebezpečnému jadernému soutěžení v regionu. Svůj jaderný program chce totiž v takovém případě zahájit také Saúdská Arábie a rozvíjet Izrael, protože se pochopitelně cítí ohroženi.
Izrael z obav už v roce 2007 vybombardoval utajený jaderný reaktor v Sýrii. Jenže Írán má od Ruské federace vyspělou protiletadlovou obranu, takže je mnohem těžší na jeho cíle zaútočit. Izraelští představitelé původně vyjadřovali nesouhlas s možnými dodávkami nebezpečného materiálu z České republiky do Íránu, nakonec však uvedli něco v tom smyslu, že kdyby je nezradili Češi, našel by se stejně někdo jiný, takže to až tak moc nevadí. Ale pochopitelně jim takové úvahy v ČR nutně vadily.
Saúdská Arábie jednak je naším spojencem, takže bychom jí měli pomoci zabránit vyostření konfliktu, jednak ale zároveň v budoucnu být spojencem nemusí. Rozhodně se nejedná o stabilního spojence na desítky let. O to horší by bylo, kdyby měla jadernou zbraň.