Na Nový rok začnou být respirátory opět daněny jedenadvaceti procenty. Nová vláda odmítla prodloužit jejich osvobození od DPH. Toto rozhodnutí vyvolává zásadní otázku, zda by měl stát zatížit daní něco, co nařizuje „spotřebovávat“?
Původní rozhodnutí osvobodit respirátory od DPH padlo v době, kdy již nestačily roušky, pandemie na začátku minulého roku zesilovala a na trhu byl nedostatek potřebných ochranných pomůcek. Tehdejší obavy, že by to mohlo vést obchodníky ke skokovému zvýšení ceny, se nenaplnily. Nicméně, opatření, plánované na dva měsíce, zůstalo v platnosti. Nyní však dochází ke změně. „Již není důvodné prodlužovat toto opatření a setrvávat tak v rozporu s právem Evropské unie, byť ze strany EU v této věci dosud nebyl učiněn žádný konkrétní akt,“ vysvětlil nynější krok vlády mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.
Naproti tomu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza to považuje za špatný krok, zvlášť v době, kdy roste inflace. „Nerozumím tomu, proč chce vláda lidem nyní respirátory zdražit místo toho, aby v době rychle rostoucí inflace pomáhala lidem životní náklady snižovat,“ řekl doslova Prouza. K tomu dodejme, že řada domácností se vinou energetické krize dostává do finančních potíží, mnoho domácností v následujících letech postihne i zvýšení úrokových sazeb, hlavně u hypoték.
Přitom výrobci respirátorů dlouhodobě apelují na vládu, ať už Andreje Babiše nebo nově Petra Fialy, aby jejich výrobky osvobodila od DPH trvale nebo aspoň snížila daňovou třídu. Dosavadní opatření přišlo státní kasu na 1,1 miliardy. „Cena respirátorů se od 1. ledna zvýší, ale pravděpodobně ne o celou část DPH, neboť očekáváme postupné snižování nákupní ceny respirátorů vzhledem k dlouhodobému výhledu jejich využití a spotřeby,“ řekla ČTK mluvčí on-line lékárny Pilulka.cz Kateřina Schotliová.
Ony rozpaky, kromě neutěšené finanční situace velkého počtu českých domácností, budí i ten fakt, že stát zdaňuje něco, co explicitně nařídil používat. A za nedodržování tohoto nařízení samozřejmě hrozí i pokuty. DPH se totiž dá částečně chápat z pohledu zákazníka jako do jisté míry „spotřební“ daň, kterou platí za to, že se rozhodl pro koupi nějakého výrobku či služby.
Stát samozřejmě nařizuje řadu věcí a vyžaduje jejich dodržování. Musíte dbát dopravních předpisů a vyhlášky, například. Ale nemusíte jezdit, nikdo vás nenutí, není to životně důležité prohánět se po dálnicích. U respirátorů, respektive jakékoliv ochrany FFP2, je to jinak. V hromadné dopravě, v uzavřených prostorech, v kancelářích, v obchodech nebo restauracích musíte mít ochranu nasazenou. Jistě, třeba do restaurace taky nemusíte, ale chleba a mléko si někde koupit potřebujete a hromadnou dopravu taky v podstatě musíte využít. Nevyrazíte přeci do práce, vzdálené osm kilometrů, pěšky. Takže, respirátor je pro člověka sám o sobě nepříjemný a už jeho samotným nošením projevuje loajalitu a ohleduplnost vůči celku. Že z toho chce stát mít ještě příjem v podobě daní, to je už trochu nad plán celého tohoto podniku.