Ministryně financí Alena Schillerová v Senátu neuspěla s rozvolněním zákona o rozpočtové odpovědnosti. Umožňoval by vládě neúměrné zadlužování státu až na sedm let, což kritizovala i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Podle ní to může ohrozit důvěryhodnost země na finančních trzích.
Vládní koalice s komunisty prosadila ve Sněmovně ve zrychleném řízení novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti, stanovujícího pravidla bránící nadměrnému zadlužování. Ministryně Schillerová navrhuje pro příští rok čtyřnásobné zvýšení strukturálního deficitu (způsobeného vlivem vlády, nikoli hospodářského cyklu) na čtyři procenta HDP. Poté by každoročně klesal o půl procenta na původní jednoprocentní úroveň v roce 2027.
Zneužití nouzového stavu
Tento návrh vyvolal u opozičních poslanců bouři nevole. Schillerová byla obviňována, že zneužívá stavu nouze k dlouhodobému změkčování rozpočtových pravidel. Vytváří tak do budoucna předpolí k populistickému rozhazování peněz v době, kdy už nebude na pořadu dne řešit přímé následky koronavirové krize.
Současná legislativa přitom vládě umožňuje porušit limit jednoprocentního strukturálního schodku v době mimořádných událostí, tedy i pandemie. Schillerová tak znovu fabuluje, když tvrdí, že se bez změny zákona neobejde při sestavování státního rozpočtu na příští rok. Počítá v něm se stejným schodkem 200 miliard korun jako letos.
Tento přístup by se dal pro příští rok v obecné rovině tolerovat, jelikož letos dojde k rekordnímu propadu ekonomiky. Je však nehajitelný v době, kdy se země vrátí k hospodářskému růstu. Tento obrat v odhadované výši 3,1 procenta HDP paradoxně předpokládá sama Schillerová už v příštím roce, což jen násobí pochybnosti o jejím postupu.
V Senátu, kde převládají opoziční hlasy, ministryně financí s tímto záměrem tvrdě narazila. Pro jeho zamítnutí hlasovalo 33 ze 40 přítomných senátorů s obdobnými důvody, jako měli opoziční poslanci. Zákon bude muset znovu posoudit Sněmovna, kde se dá předpokládat, že komunisté vládu znovu podrží.
Otevření prostoru pro zadlužení
Tento principiální spor odhaluje jednu závažnou skutečnost. Vláda ignoruje doporučení Národní rozpočtové rady, kterou sama z tohoto důvodu ustanovila. Úkolem tříčlenné expertní rady je dohlížet na dodržování pravidel rozpočtové odpovědnosti. Její členy zvolila Sněmovna v lednu 2018, předsedkyni Evu Zamrazilovou na návrh tehdy jednobarevné vlády Andreje Babiše.
Národní rozpočtová rada vyslovila s plánem Schillerové zásadní nesouhlas, na což se odvolávali i opoziční poslanci a senátoři. Nejvíce jej cupuje právě její předsedkyně Zamrazilová, bývalá členka bankovní rady České národní banky.
Tato respektovaná ekonomka vystoupila i v Senátu, kam byla pozvána, aby vysvětlila svoje postoje. „Tato novela zákona není ničím jiným než neopodstatněným otevřením prostoru pro nárůst zadlužení české ekonomiky, a to nejen na rok příští, ale na celých dlouhých sedm let,“ nešetřila přítomnou ministryni Schillerovou.
Vnímá sice vysokou míru nejistoty vývoje v příštím roce, ale nerozumí tomu, proč chce vláda rozvolňovat rozpočtová pravidla na tak dlouhé období. „Čemu musím bránit z pozice Národní rozpočtové rady, je zbytečné zadlužování české ekonomiky a zhoršování udržitelnosti jejích veřejných financí,“ prohlásila.
„S tím zásadně nesouhlasíme, bianco šek na sedm let nám připadá opravdu nehorázný,“ zdůraznila Zamrazilová. Za nešťastný považuje i samotný fakt, že se vláda snaží takto závažnou změnu rozpočtových pravidel protlačit ve stavu legislativní nouze, tedy bez řádného připomínkového řízení.
Proti Národní rozpočtové radě
K tomu není žádný důvod, kromě agresivní snahy prosadit si svoje co nejdříve i navzdory mínění expertů, jimiž se tolik ohání hnutí ANO. Ministryně Schillerová už mnohokrát prokázala, že oč viditelněji jí chybí odborný fundament, o to pružněji a spolehlivěji prosazuje zájmy premiéra Andreje Babiše.
Zamrazilová nechala v Senátu nahlédnout i do vládní kuchyně. „O tomto záměru jsme se dozvěděli v podstatě náhodou. Nebýt toho, že stále pracujeme navzdory ztíženým podmínkám, tak jsme to de facto nemuseli zaznamenat,“ uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady.
Takové chování Babišovy vlády k radě, kterou sama vytvořila, aby mohla veřejně prezentovat seriózní přístup k rozpočtové odpovědnosti, je naprosto skandální.
Prostor pro předvolební rozhazování
Pravý důvod počínání Schillerové je zjevný. Vláda si potřebuje uvolnit ruce pro libovolné zvyšování rozpočtových výdajů a rozdávání předvolebních „úplatků“ vybraným cílovým skupinám. Nezastaví ji ani hrozba rozvratu ekonomiky a roztočení dluhové spirály.
Na negativní důsledky tohoto záměru upozornila i Zamrazilová. „Novela zákona sice může pomoci ministerstvu financí zvýšit výdaje, ale zároveň může snížit celkovou důvěryhodnost České republiky na finančních trzích.“ Krize podle ní odezní, ale dosud neřešené problémy, například s důchodovou reformou, zůstanou.
Tím se však Babišova vláda netrápí. Řídí se už jen průzkumy veřejného mínění a vyhlíží do horizontu nejbližších voleb. Potřebuje si udržet přízeň svých voličů, ostatní je jí ukradené. I na ně ale dříve či později dolehnou důsledky chaotického a nekompetentního počínání vlády, které se promítnou nejen do vývoje ekonomiky, ale také do životní úrovně.