Novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, která má mimo jiné zavést ochranu subjektů před zneužíváním práva na informace, či návrh zákona o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů, podle kterého by firmy a další daňoví poplatníci mohli do budoucna získat nové nástroje na ochranu proti dvojímu zdanění, dnes projedná vláda. Řešit také bude tři poslanecké návrhy. Mezi body programu je i návštěva maltského premiéra Josepha Muscata v ČR nebo cesta ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) do Gruzie.
Návrh také zavádí nové důvody, pro které je možné právo na informace omezit. Jde například o případy, kdy by poskytnutí informace mohlo znevýhodnit jednoho z účastníků soudního nebo obdobného řízení.
O využívání tohoto zákona se v posledních dnech mluví v souvislosti s ministrem Adamem Vojtěchem. Ten ještě coby tajemník Babiše na ministerstvu financí úkoloval obviněného lobbistu Horáčka, aby rozesílal žádosti o informace na několik subjektů. Získané informace potom předával Babišovi. Adama zajímalo vše o lidech a institucích, které byly s Babišem ve sporu.
Návrh zákona o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů je reakcí na povinnost země zavést do právního systému ČR směrnici Evropské unie. Daňovým subjektům, které se cítí být dotčeny spornou otázkou při výkladu a aplikaci smluv o zamezení dvojímu zdanění, přináší podle materiálu nové právní nástroje ochrany.
Návrh skupiny poslanců Pirátů a TOP 09 na omezení možnosti nákupu orgánů odebraných nedobrovolně lidem v Číně i v jiných zemích vláda zřejmě označí za nadbytečný. Kabinet zřejmě také odmítne návrh poslanců SPD na zavedení minimálního důchodu. Neutrální by vláda mohla být k návrhu poslanců STAN, kteří chtějí zavést možnost až ročního studijního volna pro učitele jednou za deset let. Poslanci si od toho slibují zvýšení atraktivity učitelství.