Poslanecká sněmovna projednává ve druhém čtení zákon o realitním zprostředkování. Vláda se snaží návrhem zákona prosadit úpravu legislativních podmínek vztahu mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty. Ale podle kritiků opomíjí prodej prostřednictvím kanceláří a portálu „bez realitky“, které dnes tvoří asi pětinu celkového trhu s prodejem nemovitostí. Rozpaky pak vzbuzuje především zařazení činnosti realitního makléře do vázaných živností.
Nově by tak měli zprostředkovatelé povinnost prokázat vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Mezi dalšími možnostmi by následně byla také kombinace s praxí či profesní kvalifikace. Opozice upozorňuje nyní hlavně na to, že zákon nezajistí solidnost a profesionalitu, ale povede k omezení vstupu nových makléřů na trh, což by mohlo vést zároveň ke zdražení realitních služeb.
,,Technické manuály přinášejí nejenom formalismus, ale také umělé zvyšování kvalifikace. To ale nevede ke zvýšení solidnosti, poctivosti a té skutečné a nikoli umělé profesionality. Ta se žádným zákonem vynutit nedá. Takové zákony vedou jen ke zvyšování množství certifikátů na zdech a rozdávání umělých titulů bez skutečných znalostí. Tento přístup vede k omezování svobodné vůle občanů,“ uvedl Vojtěch Munzar (ODS) během rozpravy.
Podle občanského demokrata má zákon přitom hned tři zásadní nedostatky. Vedle zdražení realitních služeb pro koncové spotřebitele také převádění odpovědnosti za stav nemovitosti od vlastníka, prodávajícího, na zprostředkovatele a především snižuje konkurenci v realitních službách.
Na druhou stranu je zavedení jasnější regulace dlouhou dobu vyžadováno jak ze strany samotných realitních zprostředkovatelů, tak představitelů obou parlamentních komor.
Zákon navíc počítá také se zavedením pravidel úschov finančních prostředků, které mohou doposud obstarávat realitky samy. Nyní by to dostali na starost advokáti a notáři. Proti tomu se například postavil Tomio Okamura (SPD) či Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že jsou známy případy z minulosti, kdy i tito lidé peníze zpronevěřili.
Na to obratem reagoval Dominik Feri (TOP 09). „Kolega Dolínek tu vytváří dojem, že každý advokát přijímá peníze do úschovy v hotovosti a pak to nosí v ruličkách v tašce domů. Útoky na advokáty jsou ale tohle volební období ve sněmovně trendy,“ uvedl opoziční poslanec na Twitteru.
Zdali dolní komora návrh zákona ve druhém čtení schválí, by mohlo být jasné již během večerních hodin.