Ministři Babišovy vlády se předhánějí v chlubení, co vše už udělali pro živnostníky a firmy. Média to po nich, celkem pochopitelně, opakují, a tak je ve společnosti vyvoláván dojem, jako by stát pomáhal podnikatelům a živnostníkům udržet jejich firmy a živnosti nad vodou.
Podnikatelské odbory říkají nahlas a velmi důrazně: Není to pravda! Vládní politici zastírají pravý stav věcí. Na pomoc firmám a na záchranu živností nejde ani koruna! Všechny peníze, které zatím pouze slibují (!), jdou jen zaměstnancům. A dokonce i to musí zaměstnavatelé doplácet ze svého. Emotivní výzvy premiéra Babiše, aby podnikatelé zachovali pracovní místa a nepropouštěli, nejsou tedy nic jiného než politická reklama určená neinformovaným voličům.
Jaká je skutečnost? Jaká je situace podnikatelů a živnostníků? Katastrofální!
Nejprve firmy. Nemají příjmy, ale zůstaly jim všechny náklady. Nájmy, úvěry, leasingy, objednávky, nasmlouvané služby, od IT servisu po úklid. To vše musí platit. Za všemi těmito náklady je přitom nutné vidět další firmy a lidi, kteří také chtějí svoje peníze, aby přežili krizi. Vláda roztočila spirálu druhotné platební neschopnosti.
Největší zátěží však pro firmy jsou mzdové náklady, tedy peníze, které potřebují na mzdy svých zaměstnanců a – na odvody státu! (Ano, skutečně i v této koronakrizi chce stát od firem bez příjmů odvody za zaměstnance, kteří často ani nepracují.) A jak je to se záchranou pracovních míst? Především, drtivá většina malých a středních podnikatelů nechce své zaměstnance propouštět. Vláda se taky tváří, že nechce propouštět, a přesto nechává většinu mzdových nákladů na zaměstnavateli!
Jediný, jehož zájmy jsou tedy chráněny, je zaměstnanec. Dostane sice méně, ale má jistotu, že nebude bez peněz. Podnikateli zůstávají náklady na velké části mezd, na které ovšem nemá. Pokud tento stav vydrží ještě dva měsíce, vyčerpají firmy své rezervy a budou muset hromadně propouštět. Peníze, které vydala vláda na záchranu pracovních míst, tak budou vydány úplně zbytečně.
Živnostníci na tom nejsou lépe. Při pozornější úvaze zjistíme, že na záchranu živností nedostali nic.
Mnozí namítnou, že vláda přiznala živnostníkům nárok na ošetřovačku, stejně jako jej mají zaměstnanci. Ošetřovačka samozřejmě nemá s živností nic společného a vláda by se tím neměla chlubit. Měla by o tom cudně mlčet, protože na světlo vyšlo, jak jsou živnostníci diskriminováni. Byla jen napravena jedna velká nespravedlnost.
Dále vláda dočasně přiznala živnostníkům 15 tisíc korun měsíčně na pokrytí osobních výdajů. Ani to nemá s jejich živností nic společného. Vláda se jen postarala, a že se nechala nutit (!), o občany, kteří se ne vlastní vinou ocitli v nouzi. Je to stejné, jako když vláda dává peníze na platy zaměstnanců, také tím podporuje občany, ne firmy.
A tak jediným opatřením, o kterém se dá hovořit jako o podpoře živností, je odpuštění sociálních a zdravotních odvodů. Ovšem i to vláda deklasovala tím, že úlevu omezila jen na minimální sazbu odvodů. Jako by vláda ty živnostníky tak nějak neměla ráda, že?
Shrnuto, na záchranu firem a živností nedává vláda ani korunu.
Občan, masírovaný vládním PR, se ptá: Co vlastně ty firmy a živnostníci chtějí? Tak předně, nic nechtějí, jen nutně potřebují přežít krizi. Potřebují po koronakrizi znovu rozběhnout své podniky. Potřebují alespoň částečně nahradit ztráty, potřebují alespoň částečně pomoci s úhradou nezbytných nákladů, a to v situaci, kterou nezavinili. Firmy bez příjmů a finančně vyčerpané živnosti nebudou mít z čeho se znovu rozběhnout.
Podnikatelé a živnostníci tedy oslovují vládu: Vládo, jestli nechceš, aby českou zemi ovládly jen nadnárodní řetězce a holdingové korporace, tak se vzpamatuj a podpoř české podnikání. V minulých letech jsi dávala obřím korporacím desítky miliard zbytečných investičních pobídek, teď podpoř české malé a střední firmy a živnosti.
Pro české občany to bude mít obrovskou přidanou hodnotu. Zatímco velké firmy, obří holdingy a nadnárodní korporace peníze, které u nás vydělají, vyvezou do zahraničí, malé a střední firmy a živnostníci vše, co vydělají, tady doma utratí a zdaní. Zatímco nadnárodní korporace podporují jiné státy, malé a střední podnikání je motorem české ekonomiky.
Podnikatelské odbory vyzývají vládu, aby se chovala zodpovědně k českému podnikání, k českému hospodářství. Podnikatelské odbory hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu.