Po středeční schůzce s prezidentem se předseda STAN Vít Rakušan vyjádřil v tom smyslu, že by měl být nový kabinet jmenován do poloviny prosince. To by ovšem obnášelo několik jasných kroků Miloše Zemana, bez nichž je takový časový horizont nedosažitelný. Mezi rozhodnutí, která by musela hlava státu udělat, patří i jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí, což se ovšem zdá po setkání pirátského kandidáta s prezidentem jako krajně nepravděpodobné.
Budoucí ministr vnitra buď uvěřil nějakému nového konstruktu, který si vymyslel Miloš Zeman, nebo je už vše skutečně domluveno. Na jednu stranu je faktem, že prezidentovi se nedá věřit ani slovo, je však třeba brát zřetel i na to, že například jmenování Petra Fialy premiérem proběhlo v den, který Zeman slíbil. A to přesto, že se potýkal s potížemi, spojenými s nákazou covid-19.
Mohlo by se tak zdát, že hlava státu skutečně hodlá jmenování nové vlády zbytečně neprodlužovat, i když se dá úspěšně argumentovat tím, že se šlo klidně obejít bez nedůstojných sedánků u akvária. Přijmeme-li však zdůvodnění, že Zeman rozhovory s ministry požadoval vždycky, jedná se o jakýsi folklór, který si úřadující prezident nastavil. Je pravda, že ve složité době, která naši zemi potkala, je primitivní trvat si na svých vrtoších, ale to měl hned z počátku utnout Fiala, nyní už je pozdě o návštěvách na Hradě diskutovat.
Středeční Rakušanovo sdělení o jmenování vlády před Vánoci je sice potěšující, zároveň však vzbuzuje mnoho otázek. Tou nejpodstatnější je: Co bude s Lipavským? Pokud totiž Zeman trvá na tom, aby se zástupce Pirátů své ambice být šéfem diplomacie vzdal, měla by nastat kompetenční žaloba od premiéra. Alespoň se o ní zmiňoval nejen nový ministerský předseda, ale také šéf lidovců Marian Jurečka.
Pokud by ovšem k takovému netradičnímu kroku skutečně došlo, nejde počítat s tím, že by bylo o všem rozhodnuto do termínu, který zmiňoval šéf STAN. Variant, jak dosáhnout poloviny prosince, tak skutečně moc nezbývá. Spíš se tedy zdá, že existuje pouze jedna. Janu Lipavskému bude oznámeno, že v zájmu jmenování kabinetu musí zatím na ministerské křeslo zapomenout a jeho roli dočasně převezme premiér Fiala.
Tuto variantu už Zeman zmiňoval ve svém rozhovoru pro TV NOVA, kde poprvé nahlas řekl, že přes jméno jednoho z kandidátů „nejede vlak“. Pokud tedy stále tento prezidentův postoj platí, není buď možné, aby byl pirátský adept jmenován, nebo se nestihne polovina měsíce. Jiné řešení tato rovnice nemá a uvědomovat si to musí obě strany.
Ačkoliv se Piráti hlasitě dožadují toho, aby jejich zástupce byl prosazen, i kdyby to obnášelo jakýkoliv spor s prezidentem, není jasné, zda se do takového rizika budou chtít pouštět i ostatní koaliční partneři. Zeman se totiž zatím choval překvapivě vstřícně a dokázal překonat například i animozitu, kterou cítí k Mikuláši Bekovi, s nímž měl v minulosti nejeden názorový střet.
Pro co nejrychlejší jmenování nového kabinetu se tak zdá varianta „premiér v Černínském paláci“ jako východisko. Zároveň by to ovšem znamenalo, že by Petr Fiala hned při prvním střetu se Zemanem ustoupil a projevil by se tak jako slabý předseda vlády, kterému hlava státu diktuje. Pro lídra koalice SPOLU je tak patrně lepší, když si na Lipavském bude trvat a riskne všechny důsledky, které takový krok bude obnášet.
Nejde pouze o kompetenční žalobu na prezidenta, na niž znovu Fiala ve středu upozorňoval, pokud nebude jmenována vláda jako celek, ale také o další týdny, možná i měsíce, kdy bude o dění v pandemické krizi rozhodovat vláda Andreje Babiše, jejíž neschopnost chtěla pětikoalice tolik napravovat. Co se bude dít, se ukáže v následujících třech dnech. Možná nás překvapí Jan Lipavský, který oznámí, že nechce blokovat jmenování vlády a své nominace se zříká.
Další možnou variantou je ta, že si prezident svůj odpor k pirátskému kandidátovi rozmyslel. Podle některých zpráv totiž prý nezaznělo doporučení Lipavskému, ale pouze jeho náznak. Dá se však něco takového skutečně očekávat? Pokud ano, bude to zřejmě vykoupeno nějakou službou pro Miloše Zemana.