Slovenští poslanci ve čtvrtek poslali do druhého čtení konsolidační balíček, kterým chce vláda Roberta Fica (Směr) řešit vysoké zadlužení země. Návrh navíc poslanci projednávají ve zkráceném legislativním řízení. „Největší konsolidaci v dějinách republiky chtějí odbýt za pár hodin,“ rozzuřil se kvůli tomu předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Celý návrh označil za „útok na peněženky voličů“.
„Vláda Ficovy drahoty a chaosu. Takto si bude historie pamatovat čtvrtou vládu Roberta Fica,“ vzkázal Šimečka. „Takhle slabého jsme ho ještě nezažili. Veškerou svou sílu vydal na beztrestnost a rentu, nyní už podniká jen frustrované výpady z pomsty. A zatím se mu rozpadá koalice, tříprocentní Andrej Danko se všemi vytírá podlahu a ostudu do celého světa mu dělají divní lidé, jako Kuffa, Šimkovičová a Hulák,“ napsal.
Šimečka potom kritizoval vládní konsolidační balíček, který slovenský parlament projednává ve zkráceném legislativním řízení. To umožňuje projednat návrh ve všech třech čteních pouze na jedné parlamentní schůzi.
První čtení proběhlo ve čtvrtek, přičemž vládní koalice omezila rozpravu na 12 hodin. Ke druhému čtení se poslanci sejdou už příští úterý.
Balíček v hodnotě 2,7 miliardy eur (67,8 miliardy korun) počítá hlavně se zvýšením některých daní či se zavedením daně z finančních transakcí v příštím roce.
Ficova vláda návrh schválila teprve před týdnem, verze schválená parlamentem ale zřejmě bude vypadat jinak, protože koalice už během prvního čtení ohlásila různé změny. Ministr cestovního ruchu a sportu Dušan Keketi řekl, že na ubytovací služby se bude vztahovat pětiprocentní DPH. Vláda přitom navrhovala zvýšení DPH v této oblasti na 23 z nynějších deseti procent. Ministr financí Ladislav Kamenický pak oznámil, že knihy, tisk a časopisy budou zdaněné sazbou DPH pět procent místo plánovaných 23 procent. Původní návrh kritizovali vydavatelé.
„Ještě tento 2,7 miliardový útok na peněženky voličů se mu rozpadá v přímém přenosu. Každý den vyrukuje s novou verzí, komu co a kolik vezme,“ pustil se Šimečka do Fica. Vadí mu i to, že se balíček bude schvalovat „naprosto hulvátsky ve zkráceném legislativním řízení“. „Největší konsolidaci v dějinách republiky chtějí odbýt za pár hodin, protože jsou zoufalí z toho, jak je v rozpravě rozebíráme na součástky,“ napsal Šimečka.
Progresivní Slovensko už dříve upozornilo, že konsolidační balíček zatíží průměrnou tříčlennou rodinu na Slovensku zhruba 1000 eury (asi 25 tisíc Kč) ročně. Kvůli vládnímu návrhu se Šimečka tento týden sešel s Ficem. Po schůzce řekl, že jeho strana vládní návrh odmítla.
„Robert Fico už dávno není takový stratég, jak se o něm mluví. Stále častěji jedná z frustrace a pomsty, impulzivně a pod tlakem. I teď. Ještě neuplynul ani rok a už se mu začíná rozpadat jeho čtvrtá vláda. Spouští Ficovu drahotu, asociální zdanění lidí o 2,7 miliardy eur a ví, o kolik voličů tím přijde,“ napsal potom na Facebooku.
Slovensko je jednou ze sedmi členských zemí Evropské unie, se kterými EU v červenci zahájila řízení kvůli překročení stanovených rozpočtových deficitů. Hospodaření země se výrazně zhoršilo v posledních letech po propuknutí covidové pandemie a po energetické krizi, kdy nynější vládní strany na Slovensku nebyly u moci. Předtím zase tehdejší vlády v čele s Ficovou stranou Směr nevyužily příznivého ekonomického vývoje k naplnění svých plánů dosáhnout alespoň vyrovnaného hospodaření státu.