Sněmovní bezpečnostní výbor projednal návrh jmenovat Michala Koudelku opětovně ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Po necelé čtvrthodině schválil 11 hlasy z 12 přítomných poslanců usnesení, které vládě umožňuje Koudelku do čela kontrarozvědky jmenovat. Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že tak jeho kabinet učiní na svém nejbližším zasedání.
Šéfa BIS jmenuje podle zákona o zpravodajských službách vláda po projednání v bezpečnostním výboru. Výbor proto v usnesení konstatoval, že záležitost projednal. Koudelka je od poloviny srpna vedením BIS pouze pověřený poté, co mu vypršel první pětiletý mandát. Fiala při představení návrhu řekl poslancům, že taková situace by neměla trvat příliš dlouho.
Plukovník Koudelka působí v BIS už od roku 1992, kde byl nejdříve dva roky v odboru boje proti terorismu, pak požádal o přeložení na odbor kontrašpionáže. Zde pracoval až do roku 2016, kdy se stal ředitelem BIS a nahradil Jiřího Langa.
Absolvoval zpravodajský výcvik u britské rozvědky MI6 a jeho práce je mezinárodně oceňovaná – od CIA v USA získal cenu George Teneta, nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci.
Kontrarozvědka vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, ochranu ekonomických zájmů a fungování demokratického zřízení státu. Na podzim vydává výroční zprávu shrnující například aktivity zahraničních zpravodajských služeb, které působí na území České republiky – zejména těch ruských a čínských, které jsou u nás nejaktivnější.
Poslanci jednají o skartování tajné zprávy
Sněmovní bezpečnostní výbor má na programu i případ skartování tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Pražském hradě. Policisté podle Radiožurnálu a Respektu na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky.
Prezidentská kancelář v pondělním prohlášení potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy. „V Kanceláři prezidenta republiky nebyl skartován žádný materiál určený k archivaci,“ uvedl Hrad. Dokument BIS podle něj dorazil v rozporu s platnou legislativou a v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka to však odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu.