Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dnes na jejím sněmu v Olomouci kritizoval vládu, která podle něj zvyšuje byrokratickou zátěž a komplikuje podnikatelské prostředí. Jako příklad uvedl stále složitou a nepřehlednou legislativu či kontrolní hlášení DPH, s jehož vyplňováním podnikatelé strávili spoustu času.
Sobotka je pro snížení administrativy
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který na sněmu hovořil po Dlouhém, řekl, že vláda se snaží omezovat nekalé praktiky deformující podnikatelské prostředí. Zmínil například novelu insolvenčního zákona, do které byly zapracovány podněty podnikatelů, zákon o významné tržní síle upravující vztahy mezi obchodníky a dodavateli či novelu zákona o veřejných zakázkách. Sobotka souhlasí s tím, že je třeba snižovat administrativní zátěž podnikatelů. Připomněl, že na ministerstvu průmyslu a obchodu je pracovní skupina, která každý rok předkládá nové návrhy.
Úředníci zákony neznají
Dlouhý se ale domnívá, že některá rozhodnutí vlády zhoršují podnikatelské prostředí a zvyšují byrokratickou zátěž. „Často sami ministerští úředníci se ve spleti legislativy nevyznají. Komunikace finančních úřadů a dalších správní orgánů s podnikateli se nezjednodušuje, právě naopak,“ uvedl.
Hospodářská komora podle něj podpořila zavedení elektronické evidence tržeb, avšak s obavami sleduje přípravy na spuštění systému. „Kontrolní hlášení DPH nezpochybňujeme jako snahu o lepší výběr daní a případné omezení karuselových obchodů. Jak však prokázal náš nedávný průzkum, čtyři pětiny podnikatelů musely věnovat kontrolnímu hlášení několik hodin. V součtu za všechny podnikatele vychází zhruba 2,5 milionu strávených hodin navíc,“ upozornil Dlouhý, podle kterého bylo podávání hlášení velmi komplikované.
Řešení stresu na pracovišti je prý absurdní
Kritizoval také chystanou novelu zákoníku práce. „Jedno každé navrhované opatření však přitvrzuje situaci na pracovním trhu a my říkáme jasně, že nechceme překotné zvyšování minimální mzdy. Nechci již více na tripartitě slyšet útoky odborů, že platíme lidi jako žebráky,“ uvedl Dlouhý. Za absurdní označil návrhy, které řeší stres na pracovišti či regulace domácí práce. „Většina našich členů má výhrady k regulaci otevírací doby v obchodní síti. Všichni bez výjimky odmítají zrušení karenční lhůty,“ dodal
Vláda se podle Dlouhého vůbec nedostala ke zpřehlednění informací či integrace povinností, které stát požaduje po podnikatelích, na jedno místo. Premiér Sobotka uvedl, že zlepšit podmínky pro podnikatele by mohlo větší zapojení elektronických řešení, díky čemuž by se zjednodušila jejich komunikace s úřady. „Státní správa na to ale ještě není dostatečně připravena,“ připustil Sobotka.