Andrej Babiš se dočkal. Sestavil vládu, která se nebude se hádat a konečně potáhne za jeden provaz. To platí i při odmítavých postojích členů kabinetu hnutí ANO ke kauze Čapí hnízdo. K původním ministrům se dnes přidávají i nováčci, naposledy ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Mezitím se rozpadla tzv. protikorupční fronta.
Druhá policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli podezření ze spáchání dotačního podvodu zůstává neuralgickým bodem vítěze parlamentních voleb. 29 procent volebního zisku ani preferenční hlasy politikovi podezřelému ze závažného zločinu žádnou legitimitu nevystavují. O jeho vině či nevině v demokratické zemi rozhodují soudy. Zpochybňování principu rovnosti před zákonem podkopává samotné základy právního státu.
Zátěž nastupující vlády
Zbavení se zátěže Čapího hnízda je pro nastupující kabinet důležité pro jeho kredibilitu, protože trestně stíhaný premiér zůstává problémem České republiky doma i v zahraničí. Nic na tom nemění obrázky ze summitu EU, kde se Andrej Babiš tváří, jako by se nechumelilo, a jako by o jeho problémech s čerpáním evropských dotací nikdo nevěděl.
[ctete postid=“172125″ title=“Vláda Agrofertu nastupuje. Kde všude bude ve střetu zájmů?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Vláda-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše, která se stává “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-agrofertu-nastupuje-kde-vsude-bude-ve-stretu-zajmu/“]172125[/ctete]
První kroky v tomto směru předseda hnutí ANO už učinil. Vytvořil hlasovací koalici s krajními subjekty politického spektra KSČM a SPD a obšancoval důležitý mandátový a imunitní výbor, který bude sněmovně dávat doporučení, jak hlasovat. Jeho vedení bude termín hlasování zdržovat minimálně do konce ledna, přičemž se jistě bude kalkulovat s tím, jak se bude dařit utváření vládní většiny.
Andrej Babiš poté sestavil jednobarevnou vládu, i když se zatím nejasnými vyhlídkami, čímž se zbavil různých pohledů i na hodnocení této citlivé kauzy. „Bude to vláda, která bude konečně jeden tým a bude táhnout za jeden provaz,“ prohlásil a jistě se nemýlí. Kdo by byl tak troufalý a za jeden provaz netáhl, okamžitě by skončil.
Vzácná jednota
Při vzácné jednotě ministrů v nazírání na vyšetřování Čapího hnízda je jedno, jestli jde o členy ANO nebo o loutkové „nestranické odborníky“. Naposledy se k případu vyjádřila nová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová pro portál iDNES.cz (14. 12. 2017).
„Jsem přesvědčená, že tam nedošlo k žádnému dotačnímu podvodu. Dodržovala se pravidla, která tehdy čerpání evropských dotací umožňovala,“ tvrdí Dostálová, ačkoli přiznala, že se detailně neseznámila se spisem. Ani nemohla, podobně jako její kolegové ve vládě, proto příliš věrohodně nepůsobí.
„Nejvíce mě na tom mrzí, že ten projekt je úspěšný a má velkou návštěvnost, region to nutně potřeboval, je tam malá farma. Takže jsou to velice dobře proinvestované peníze,“ dodává ministryně, ačkoli samotný autor projektu Andrej Babiš tvrdil, že šlo o výrazně ztrátovou investici za miliardu, a proto musel účelově vyčleněnou malou firmu vrátit do svého impéria.
Nejsme ovce
Jak o kauze smýšlejí ostatní členové menšinové vlády, z nichž většina se opakovaně vyjadřovala už v minulosti?
Předseda vlády Andrej Babiš (6. 9. 2017). „Věřím, že spravedlnost zvítězí. Žádný trestný čin jsem nespáchal. Budu hlasovat pro vydání, i když s postojem a žádostí policie zásadně nesouhlasím. Budu bojovat. Nezbavíte se mě. Klidně mě vydejte. Žádám vás o zbavení imunity, aby pravda vyšla najevo.“
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (21. 8. 2017): „Policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity. Já nepotřebuju žádná další fakta, kromě toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami. To, co říct mohu, je, že každému, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takové věci, musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb.“
[ctete postid=“171676″ title=“Co mají společného ministr vnitra Metnar a Ondráček? Pohotovostní pluk VB“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Metnar-385×230.jpeg“ excerpt=“Kolem nastupujícího ministra vnitra Lubomíra Metnara narůstají otazníky. Nejdříve “ permalink=“http://forum24.cz/co-maji-spolecneho-ministr-vnitra-metnar-a-ondracek-pohotovostni-pluk-vb/“]171676[/ctete]
Ministr vnitra Lubomír Metnar (1. 12. 2017): „Když se zaměřím pouze na mediální informace, pak to ve mně nějaké pochybnosti vzbuzuje. Budu ale chtít vidět, jaký je objektivní stav. Budu chtít mluvit s jednotlivými lidmi a budu chtít, aby se mi k tomu vyjádřili a řekli, jak to vypadá. Z toho, jak rychle přišla žádost o vydání pouze některých, mám trošku smíšené pocity.“
Ministryně obrany Karla Šlechtová (12. 8. 2017): „Věřím, že orgány činné v trestném řízení vyšetří vše nestranně. Pokud se to ale objeví dva měsíce před volbami, stín pochybnosti o účelovosti na tom zůstane.“
Ministr životního prostředí Richard Brabec (12. 8. 2017): „Načasování požadavku policie na vydání ke stíhání několik týdnů před volbami mi připadá velmi zvláštní vzhledem k tomu, jak dlouho policie tuto kauzu vyšetřuje. Dotace navíc v minulosti prošla několika audity bez zjištění nějakého pochybení.“
Ministr dopravy Dan Ťok (24. 8. 2017):„Tady buď policie, nebo někdo jiný ovlivňuje volby, což si myslím, že není dobře. Osobně si myslím, že by bylo košer, aby se nechalo rozhodnout občany, koho v politice chtějí. Ti ať rozhodnou a pak se řeší věci. Já panu Babišovi věřím, že trestný čin nespáchal, takže s ním bych ve vládě byl.“
Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický (20. 3. 2017): „Nepřijde mi to jako porušení norem a zákonů, které v té době platily. Stabilita není prázdné slovo, ale je to i hodnota, která se projevuje v klidnějším ekonomickém prostředí, a nezdá se mi úplně racionální teď řešit nějakou záležitost, která se třeba jmenuje Čapí hnízdo.“ Vzápětí paradoxně dodal: „Nejde o mou osobní ješitnost, ale vadí mi to klišé, že jsme ovce.“
Špičky justice mlčí
Dříve pro politiky platilo okřídlené „padni komu padni“. Antisystémové hnutí ANO uvažuje jinak a dodává, „jak pro koho“. Situaci má o to jednodušší, že kromě opozice jeho útoky na nezávislost vyšetřování nekorigují justiční špičky, které by měly dodržování právního státu garantovat.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, nemluvě o olomouckém Ivu Ištvanovi, který za „nové pořádky“ kope zcela otevřeně, se vůči masivním útokům představitelů hnutí ANO na policii a justiční systém nijak nevymezili. Ještě před několika lety by vyvolaly mediální bouři tzv. protikorupční fronty v čele s dnes krotkými protikorupčními iniciativami.
Tato fronta se rozpadla a nástupem vlády vedené autokratickým vůdcem de facto přestává existovat. K trestnímu stíhání designovaného premiéra se nikdo z jejích vlajkonošů nevyjádřil. Jejich mlčení vyvolává oprávněné dohady, zda jim současný stav vlády několika silných zájmových skupin vlastně nevyhovuje.