Za trefné, vážné a hodné zřetele označil závěry Evropské komise (EK) o stavu právního státu v Česku ředitel organizace Hlídač státu Michal Bláha. Šéf organizace Transparency International (TI) David Ondráčka ČTK napsal, že kabinet lakuje stav státní správy narůžovo, ale pandemie ukazuje její rozpad. Česko má podle EK rezervy v boji proti korupci, který se někdy nepříliš rychle snaží zefektivnit přijímáním nových zákonů.
Středeční zpráva EK o stavu právního státu v zemích Evropské unie rovněž uvádí, že existují obavy, že významné korupční případy nejsou v ČR vyšetřovány systematicky. „Závěry EK považujeme za trefné, vážné a za hodné zřetele. Ač za posledních šest let došlo k výraznému zlepšení transparentnosti v hospodaření státu a politických stran, mnoho nutných kroků je před námi,“ sdělil ČTK Bláha.
Unijní exekutiva také poukazuje na trvající audity možného střetu zájmů veřejných činitelů a zneužívání peněz z evropských fondů. Auditoři z Bruselu loni ve zprávě týkající se dotací ze strukturálních fondů EU konstatovali, že ve střetu zájmů je český premiér Andrej Babiš (ANO). „Na střet zájmů premiéra upozorňujeme už dlouho spolu s TI a členy Rekonstrukce státu,“ dodal Bláha.
Státní správa, policie a soudy podle něj řeší případy příliš dlouho. „Soudní přezkum je proto v nedohlednu. Tato pomalost je rozhodně negativním prvkem, který nevnáší důvěru v nezávislost vyšetřování i vládu samotnou,“ dodal Bláha.
Ondráčka ČTK napsal, že vláda „lakuje stav státní správy narůžovo“. „Ale pandemie ukazuje její rozpad. Česko v omezování korupce a kvalitě veřejného sektoru stagnuje, nic se nemění, vše tak nějak běží ze setrvačnosti. Bez funkčního státu, kvalitních institucí, elektronizace a důsledné justice světovou špičku nedoženeme,“ uvedl.