Sněmovna se bude ve čtvrtek od rána zabývat dalším požadavkem vlády na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Vláda pro svůj návrh nemá podporu a nenašla ji ani na odpoledním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) se zástupci politických stran. Jednání by měla pokračovat ve středu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nevyloučil, že vláda by mohla nouzový stav schválit nově. Na řešení čekají i senátoři z klubu Starostů, kvůli nouzovému stavu se chtějí do konce týdne obrátit na Ústavní soud. Nový plošný systém kompenzací pro podnikatele sklidil kritiku.
Vláda požádala o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 16. března. Nouzový stav jinak skončí v neděli 14. února. Menšinová vláda ANO a ČSSD zatím nemá pro svou šestou žádost dostatečnou podporu. Na odpoledním jednání s opozicí podporu nenašla a jednání s Piráty a STAN a zřejmě i koalicí ODS, TOP 09 a lidovců by měla pokračovat ve středu. Vicepremiér Hamáček nevyloučil, že by vláda mohla v krajním případě vyhlásit i nouzový stav nově, i když to podle právníků vnitra může hraničit s obcházením ústavy.
Hnutí STAN prodloužení o celých 30 dní rozhodně nepodpoří. V koalici s Piráty požaduje například přijetí pandemického zákona, díky kterému by opatření proti covidu-19 nouzový stav nevyžadovala. Koalice opozičních ODS, TOP 09 a lidovců žádá, aby poslanci před čtvrteční schůzí projednali alespoň v prvním čtení návrh odškodňovacího zákona. „To je nepřekročitelná podmínka, abychom se mohli s vládou nějakým způsobem bavit,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Další trvání nouzového stavu nepodpoří ani hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Všechny tyto strany pak apelují na návrat žáků do škol.
Podle návrhu ministerstva školství by se do lavic mohli vrátit od března závěrečné ročníky středních škol s podmínkou pravidelného testování na covid-19. Rozpracovat organizaci návratu žáků do škol a jejich testování dostal za úkol Ústřední krizový štáb, jednat o tom má ve středu. Zvažované testování žáků na covid musí být podle zástupců škol zajištěno tak, aby nákaza neohrožovala zaměstnance škol.
Pokud sněmovna ve čtvrtek schválí prodloužení nouzového stavu, obrátí se senátoři z klubu Starostů do konce týdne na Ústavní soud, aby přiměřenost nouzového stavu posoudil. Chtějí také napadnout zákaz nočního vycházení, který se vztahuje i na vycestování z ČR v nočních hodinách, omezení amatérského sportování nebo počtu účastníků bohoslužeb. Příští týden by pak napadli uzavření škol, jestliže se s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) nepodaří dohodnout obnovení prezenční výuky.
Vláda nutnost prodloužení nouzového stavu odůvodňuje zejména epidemickou situací. V nejbližších dnech a týdnech lze podle vládního materiálu nadále očekávat vysoké denní počty nových případů, výrazné zlepšení čekat nelze. Souvisí to i s šířením takzvané britské mutace koronaviru. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo do pátku vyšetřeno 681 vzorků na britskou mutaci, potvrzena byla u 75. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější. Lidé by kvůli tomu měli nosit raději respirátor.
V boji proti viru má pomoci především očkování. Postup očkování podobně jako v dalších evropských zemích zpomaluje nedostatek vakcín. Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že další dodávka vakcín od americké firmy Moderna dorazí do ČR 22. února, tedy o týden později proti plánu. Vakcín navíc bude jen polovina dohodnutého počtu. O situaci už úřad informoval kraje. Kromě Moderny dodávají očkovací látky do Česka ještě společnosti Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Zdravotníci dosud podali zhruba 365.000 dávek, obě potřebné dávky zatím dostalo 105.000 lidí.
Případů nákazy v Česku znovu přibývá. V pondělí laboratoře odhalily 7663 případů, což bylo o 463 víc než před týdnem. Stoupl také počet lidí s koronavirem v nemocnicích, za den jich přibylo 200 na 5855. Ve vážném stavu je 1032 z nich. Úmrtí s covidem nyní přibývá přes sto denně, dosud v souvislosti s nákazou zemřelo téměř 17.500 lidí. Český statistický úřad dnes informoval, že loni v Česku v průměru zemřelo 2477 lidí týdně, což je nejvíc nejméně za deset let. Příčina nárůstu úmrtnosti ze statistik není zřejmá, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěl koronavirus.
Statistici dnes také zveřejnili celoroční výsledky turistiky, kterou značně omezila pandemie. V Česku se loni ubytovalo o polovinu méně turistů, zahraničních hostů bylo méně o tři čtvrtiny. Poskytovatelům služeb loni klesly tržby o 11,7 procenta, což je nejvíc za 20 let.
Nákaza se nadále nejrychleji šíří na Trutnovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1210 případů. Prudký a zatím nevyjasněný nárůst nákazy tam mají zmírnit dva mobilní odběrové týmy armády. Do terénu vyrazily dnes, jeden bude odebírat vzorky v obcích, druhý ve velkých firmách. V nemocnicích Královéhradeckého kraje je situace kritická, jsou na hraně kapacity a pacienty transportují do jiných krajů.
Vláda v pondělí představila nový plošný systém kompenzací, podle kterého by podnikatelé s propadem tržeb alespoň o 50 procent měli dostat příspěvek 500 Kč na den za každého zaměstnance. Podle Asociace hotelů a restaurací ČR se sníží dosavadní podpora uzavřeným provozům až o 75 procent. Taková pomoc nebude účinná pro záchranu mnoha podniků, ale představuje nejméně nákladnou variantu pro státní rozpočet. Proti novému systému se ohradila i Česká komora fitness a vyzvala vládu, aby nastavila jednoduchý a funkční systém podpory, nebo za přísných pravidel umožnila provoz vnitřních sportovišť. Podle ministra průmyslu Havlíčka v novém programu žádná firma nepropadne bez ohledu na to, zda je uzavřená, nebo se jedná o subdodavatele. Další speciální programy jako COVID nájemné nebo COVID ubytování už dále pokračovat nebudou.