Přírůstky nově nakažených překonávají rekordy. Ve středu přibylo téměř 17 tisíc infikovaných, což je horší číslo než v kritickém období na přelomu října a listopadu. Ještě na začátku prosince byl přitom protiepidemický systém PES ve třetím stupni rizika. Vláda po tak masivním zhoršení situace nyní zaujala postoj, že jej očekávala. V nemocnicích však začíná boj o čas. Na co vláda vlastně čeká?
Stav epidemie v České republice se zhoršuje. Středečních 16 939 případů nákazy je o 610 více než v úterý a o 8704 více než před dvěma týdny. Kromě vysokých počtů nakažených má země i rekordní podíl pozitivních testů, kterých bylo téměř 52 procent. Ke zhoršení situace podle vlády nedošlo během vánočních svátků. Svou roli však mohly hrát předvánoční nákupy.
Poslední vládní výroky nepůsobí z hlediska predikcí příliš pozitivně, byť se tak snaží tvářit. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je rekordní nárůst dokonce možnou variantou, jak epidemii zbrzdit. „Ve chvíli, kdy plošným testováním antigenními testy zachytíme velké množství pozitivních bezpříznakových jedinců, tak pokud uposlechnou karanténní opatření a půjdou do izolace, snižujeme tím virovou nálož v populaci,“ řekl s tím, že denní nárůst není jen rizikovým ukazatelem.
Číslo R ovšem roste na 1,2 (o svátcích dosáhlo dokonce 1,3), což je hodnota, která byla i na konci října, kdy se epidemie tak masivně šířila.
Počet nově diagnostikovaných nákaz není alarmujícím číslem ani pro ministra zdravotnictví Jana Blatného. „Je žádoucí, aby toto číslo bylo poměrně vysoké a mohli jsme je plošným testováním identifikovat,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci resortu. Zároveň ale zakázal nemocnicím přijímat pacienty na plánovanou péči.
Podobně reagoval i premiér Andrej Babiš. „Bohužel se to vyvíjí podle predikcí a je velký nárůst, v nemocnicích je 5700 pacientů a na JIP je taky velký nárůst, dokonce se to blíží už k 900. Ta situace není dobrá a samozřejmě v časech, kdy nemocnice očkují a jsou kvazi svátky, tak je velký nárůst pacientů,“ uvedl Babiš pro Českou televizi.
Dotaz: A co s tím, pane premiére? Máme 48 % pozitivních.
Babiš: Nó, no tak, co s tím, tak samozřejmě akó, musíme udržovat ty opatření…
Dotaz: Když to bude stoupat dál, pane premiére, tak co se stane?
Babiš: Pane redaktore, my máme robustný zdravotnictví…#sic! #pf2021 #ct24 pic.twitter.com/cq6efP2gsh— Karel Peka (@karelpeka) December 30, 2020
„Co s tím? Tak samozřejmě musíme dodržovat ta opatření, proto jsme je udělali od 27. prosince, a nemocnice samozřejmě už v minulosti měly až 8500 pacientů, takže samozřejmě to přichází v nevhodnou dobu, ale víceméně se to čekalo,“ pokračoval Babiš.
Na otázku reportéra, co se stane, když čísla budou dále stoupat, odpověděl nejasně. „Pane redaktore, my máme robustní zdravotnictví, naše zdravotnictví to zvládlo a vláda zasedne 4. ledna, a pokud by bylo něco mimořádného, tak ministr Blatný o to požádá,“ uzavřel premiér.
Blatný ve středu také sdělil, že Česko v rámci plošného testování zaujímá první místo. Jak ale na svém Twitteru uvedl datový žurnalista Marek Lutonský, není to tak úplně pravda. V sedmidenním srovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme na 19. místě, přičemž chybí data o antigenních testech, které však ani samotné ministerstvo nezná.
Přemýšlím o včerejším výroku „V plošném testování jsme vlastně první“ ministra Blatného. Z čeho vycházel? Sedmidenní srovnání zemí EU vypadá takto. U nás v tom nejsou zahrnuté antigenní testy (někde ano), jejich počet ale podle https://t.co/eINFiQyER1 ani ministerstvo nezná. pic.twitter.com/TxgqSyXPSZ
— Marek Lutonský (@marekl) December 31, 2020
Současný stav zdravotníky děsí, protože jsou už nyní přetěžováni a další krizová fáze epidemie přichází v době, kdy jejich kapacity budou potřeba pro masivní očkovací akci, která republiku čeká v příštích týdnech a měsících.
„Strategie očkování neřeší jeho personální zajištění, není možné se jen slepě spoléhat na to, že to nemocnice nějak zařídí. Nemocnice už nyní s vypětím sil zvládají péči o pacienty s onemocněním covid-19, péči o další – necovidové pacienty, testování a tak dále,“ přibližuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví. Obavy z nárůstu počtu pacientů jsou podle něj namístě.
„Personální zajištění je tím nejdůležitějším úkolem samotného očkování. A je také velmi důležité, aby již nyní ministerstvo zdravotnictví komunikovalo s praktickými lékaři, kteří by měli očkovat ve třetí fázi vakcinační akce,“ dodává Kaňkovský. Vláda se tak nemůže spoléhat pouze na to, že to předtím nemocnice zvládly.
Ministr zdravotnictví Blatný sdělil, že do 10. ledna odhaduje až 1200 pacientů s koronavirem na JIP a celkově 8–9 tisíc hospitalizovaných.
Současná epidemická situace je ještě horší v některých krajích – index PES v Královéhradeckém kraji stoupl druhý den po sobě o pět bodů na 89 ze sta, což je spolu s Moravskoslezským krajem nejvyšší skóre.