Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nešetří vládu kritikou za přístup ke koronavirové krizi. Je skeptický, že je schopna vytvořit funkční systém, protože se sama žádným neřídí. Nezvládla ani očkovací strategii, kterou připravuje pozdě a se zbytečnými provozními problémy.
Svatopluk Němeček (ČSSD), v současné době ředitel Bohumínské městské nemocnice, jenž byl v roce 2016 odvolán z postu ministra zdravotnictví, vystoupil v Interview ČT24. Podrobil zdrcující kritice práci vlády v čele s premiérem Babišem, která podle něj nemá jasný plán, jak postupovat dál, a i proto dnes patříme v boji s covidem-19 mezi nejhorší země v Evropě.
Současně patří mezi nejvýraznější oponenty Hamáčkova vedení v názoru na vstup do vlády. „Myslím si, že se ukazuje, že to byla skutečně chyba, že to ČSSD dovedlo až na pokraj existence,“ míní. Návrat do vrcholné politiky nechystá.
Vláda se neřídí žádným systémem
Němeček podpořil prodloužení nouzového stavu, ale hlavně z toho důvodu, že nic jiného nezbývá i vzhledem k prosincové nečinnosti vlády. Postrádá však jakoukoli strategii, jíž by se vláda v praxi řídila, a srozumitelnou obhajobu jejích nařízení, což se jí nedaří od samého počátku epidemie.
„Problém není v systému, který se zaváděl. Předtím to byl Semafor, pak to byl PES. Kdyby tady spadl někde z americké univerzity geniální stratég a epidemiolog a vytvořil ten nejlepší systém na světě, tak pro nás je to zbytečné, protože, ať máme jakýkoliv systém, tak vláda se jím neřídí,“ reagoval Němeček na dotaz, jestli je Protiepidemický systém (PES) ministra zdravotnictví Jana Blatného ještě živý.
„Vláda se řídí podle výzkumu marketingu a podle toho, kde zrovna má pocit, co je populární. To znamená, že se ten systém ohýbá a dělají se z něho ad hoc výjimky, až to nakonec vůbec nefunguje,“ tvrdí exministr. „Čili já jsem velmi skeptický, že tady vytvoříme systém, podle kterého se někdo bude řídit, protože vláda se žádným neřídí.“
Zpožděná příprava vakcinace
Němeček nemá pochopení ani pro schopnost vlády organizovat plošnou vakcinaci. „Funguje tak jako zatím všechno z hlediska boje s koronavirem. Je to strašně narychlo, nepřipravené, a proto to s sebou přináší provozní problémy. Očkovací strategii dokončujeme v okamžiku, kdy první očkovací látky dorazily do České republiky, a to je špatně.“
Strategie měla být podle něj hotová už na přelomu listopadu a prosince, aby bylo možné vychytat náběhové provozní mouchy. Nepovažuje za šťastné, že se registrace spouštěla u pacientů starších 80 let. „Ti lidé většinou nejsou přátelé online technologií, protože s tím neumí. Jsou pak z toho samozřejmě vystresovaní.“
Babišův mikromanagement
Němeček nevynechal ani chování Andreje Babiše, který podle něj pojímá očkování jako marketingovou akci. „Napřed jsme slyšeli, že pan premiér bude hlavním koordinátorem očkování. Pak jsme se dozvěděli, že to byl jen žert. Teď jsme se dozvěděli, že to zase bude koordinovat. Pak jsme se dozvěděli, že obvolává fakultní nemocnice a ptá se, kolik lidí je očkováno, kolik vyočkovali, a popohání ředitele těch institucí, aby rychle očkovali,“ podivuje se.
„To si skutečně připadáte jako v Kocourkově. Připadá mi to, jako kdyby generální ředitel Škody Auto, místo aby řešil, jakým směrem se Škodovka vydá, po nocích obcházel tovární haly a počítal stěrače,“ dodal bývalý ministr.
Základní problém podle Němečka spočívá v tom, že se premiér věnuje mikromanagementu a zcela zásadně tady chybí dlouhodobá strategie, jak se aspoň rámcově pohybovat v řádu týdnů nebo měsíců.
„I my v nemocnicích se skutečně dovídáme mnohdy ze dne na den, co bude, nebo nebude. A výsledek je vidět. Skutečně ta čísla, která ukazují, že Česká republika je na tom nejhůř v Evropě, že se nás sousedé bojí, jsou bohužel výsledkem práce této vlády,“ uzavřel.
Vláda ohrozila tisíce zdravotníků
Němeček se ostře vymezuje vůči vládě od jarního nouzového stavu, kdy ji cupoval kvůli témuž – za nedostatečnou připravenost na pandemii.
„Bylo chybou, že v předstihu nevytvořila dostatečné zásoby zdravotnického materiálu. A za chybu považuji i to, že ministerstvo zdravotnictví v době, kdy se virus začal šířit i na našem území, rozhodlo o zastavení běžného zásobování nemocnic s tím, že to celé zařídí samo, což zkrátka nemůže fungovat,“ prohlásil loni v březnu v Deníku Referendum.
Němeček narážel na vážný problém, že vláda rozbila fungující trh ve snaze centralizovat nákupy. Tím zabrzdila rychlejší dodávky chybějících ochranných pomůcek, což přispělo k jejich tehdejšímu kritickému nedostatku ve zdravotnickém sektoru.
„Jde o fatální selhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Neodhadl své síly a schopnosti a zbytečně si uzurpoval agendu, v níž se nevyznal. Navíc spolu s premiérem Andrejem Babišem všechny velkohubě ujišťoval, že má věc pod kontrolou. Zpoždění, které způsobili, ohrožuje tisíce lidí pracujících ve zdravotnictví,“ zdůraznil.
Podle sociálnědemokratického politika to vypovídalo o metodách, které premiér používá. Zabývá se drobnostmi a chce rozhodovat o všem, protože nikomu nevěří. „Znovu to poukazuje na způsob, jakým zemi vede a jaké lidi dosazuje do čela resortů. Během jeho vládnutí byl stát do značné míry demontován a dnes se to projevuje v plné nahotě.“
Němeček popsal před deseti měsíci situaci otevřeně a bez příkras a jeho slova jsou platná dodnes. „Doufám, že zdravotnictví Babišovo a Vojtěchovo působení přežije,“ řekl tehdy. Nezbývá než doufat společně s ním, i když se už mezitím vyměnili dva ministři zdravotnictví, a situace je mnohem horší než loni na jaře.