Po rekordně dlouhém jednání poslanecká sněmovna vyslovila důvěru vládě ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Poslanci začali bod projednávat už ve středu v 9:00. Dvaadvacet hodin trvající schůze byla následně přerušena po čtvrteční sedmé hodině ranní. Důvodem byla žádost hnutí SPD, že nejprve musí proběhnout mimořádná schůze k okolnostem financování Starostů a nezávislých. SPD a ANO však nedokázaly prosadit schválení jejího programu. K jednání o důvěře vládě se dolní komora vrátila ve čtvrtek v 18 hodin.
Jednání sněmovny jsme sledovali ONLINE:
19:43 – Online z jednání poslanecké sněmovny k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) je u konce. Děkujeme za sledování.
19:36 – Premiér poděkoval poslancům za vyslovení důvěry. „Jménem svým i jménem vlády České republiky vám děkuji za vyslovení důvěry,“ řekl Fiala.
19:35 – Výsledek hlasování potvrdili ověřovatelé schůze. Potvrdili, že pro důvěru vládě zvedlo ruku všech 106 přítomných koaličních poslanců. Proti kabinetu hlasovalo 87 poslanců opozičních hnutí ANO a SPD.
19:20 – „Budeme vládou změny pro budoucnost,“ oznámil na twitteru premiér Petr Fiala.
Česká republika má vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny.
Děkujeme za ni!
Budeme vládou změny pro budoucnost. 🇨🇿
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 13, 2022
19:14 – Podle předběžných propočtů vláda důvěru sněmovny získala. Pro důvěru zvedlo ruku všech 106 přítomných koaličních poslanců. Proti kabinetu hlasovalo 87 poslanců opozičních hnutí ANO a SPD.
19:12 – Všichni přítomní poslanci odhlasovali. Nyní se budou zhruba 20 minut počítat a ověřovat hlasy.
18:50 – Začalo hlasování o vyslovení důvěry vládě, které proběhne v abecedním pořadí od poslance Aleše Dufka (KDU-ČSL), kterého vylosovala šéfka sněmovny.
18:37 – Slova se ujal expremiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je naopak Česká republika v docela dobrém stavu.
18:35 – Po premiérovi vystoupil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. V závěru svého projevu popřál nové vládě úspěch. Při hlasování o důvěře však pětikoaliční kabinet nepodpoří.
18:33 – Podle Fialy chce vláda dát naději všem občanům. „Nejsme populisté, nechceme planě slibovat, ale této sněmovně a všem našim voličům chceme za čtyři roky složit účty, jak jsme pracovali a plnili sliby, ke kterým jsme se zavázali,“ řekl ministerský předseda.
Fiala prohlásil, že si vytkl šest priorit, na které bude osobně dohlížet a na konci svého funkčního období se za ně bude občanům zodpovídat. „Mojí první prioritou je zavedení daňové brzdy, která automaticky zastropuje zvedání daní tak, aby je další vlády nemohly zvedat,“ slíbil Fiala. Za další priority označil důchodovou reformu, zahájení tendru na Dukovany, výstavbu 200 kilometrů dálnic nebo to, že u sebe lidé už nebudou muset díky digitalizaci nosit občanský průkaz.
18:25 – Petr Fiala se omluvil za vulgární slovo, které ve středu zachytily mikrofony v poslanecké sněmovně. „Mě už to taky se*e,“ řekl premiér svému vládnímu kolegovi Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Ministerský předseda tak reagoval na nepřítomnost některých ministrů, kvůli kterým musela být schůze sněmovny přerušena. Fiala tím podle svých slov dokázal, že je lidská bytost. „Těm, kterých se to dotklo, se omlouvám,“ řekl ve svém projevu.
18:22 – „Dvaadvacet hodin jsem poslouchal výtky opozice a teď na ně budu reagovat,“ prohlásil Fiala v úvodu závěrečného projevu. Odmítl, že by předchozí vláda předala zemi v dobrém stavu.
18:20 – Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že byla ukončena rozprava, což znamená, že mohou vystupovat již jen řečníci s přednostním právem. Závěrečného slova před hlasováním se ujal premiér Petr Fiala.
18:10 – Skončila rozprava před hlasováním o důvěře. Vystoupit měl premiér Petr Fiala (ODS) se závěrečným slovem. Dal ale přednost šéfovi SPD Tomiu Okamurovi. Ten se po ukončení rozpravy dožadoval vystoupení. Ve chvíli, kdy zjistil, že rozprava skončila, prohlásil, že vystoupí s přednostním právem.
18:06 – Poslanci si odhlasovali jednání i po 21. hodině.
18:05 – Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný navrhl, aby sněmovna mohla jednat opět až do rána.
18:00 – Poslanci se v 18 hodin vrátili k přerušené schůzi k vyslovení důvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS).
11:30 – Poslanci se sejdou znovu v 18 hodin. Pokračovat budou v jednání o vyslovení důvěry vládě premiéra Petra Fialy.
11:09 – K financování STAN se vyjádřil také šéf Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj musí strana vše vysvětlit.
Strany by neměly brát peníze v rozporu se zákonem či z pochybných zdrojů. @STANcz musí své financování vysvětlit. V případě, že jsou nějaké peníze darovány v rozporu se zákonem či z problematických zdrojů, je namístě takové peníze vrátit. A to platí pro všechny politické strany.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) January 13, 2022
11:05 – Sněmovna neschválila pořad schůze. Pro bylo 85 zákonodárců z hnutí SPD a ANO, proti bylo 87 poslanců z řad ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN. Zdržel se celý klub Pirátské strany. Mimořádné jednání k financování hnutí STAN je proto u konce.
10:55 – Rakušan ve své reakci připomněl, že zmíněná stavební společnost opravovala také fasádu poslanecké sněmovny. „Když už o tom pan Babiš mluvil, my jsme té firmě za zpacaknou zakázku nezaplatili,” reagoval ministr vnitra a předseda Starostů.
10:45 – Babiš ve sněmovně vytýkal šéfovi STAN Vítu Rakušanovi zakázku za 30 milionů korun na opravu ulice v Kolíně, kterou získala společnost Geosan se sídlem na Kypru. „Vy jste měl i v Kolíně s Kyprem techtle-mechtle. Ten Kypr je všude,” řekl expremiér.
10:41 – Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se pustil do šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka. Ten ve svém projevu o pár minut dříve hovořil mimo jiné o tom, že do Babišova vydavatelství Mafra doputovalo zejména díky inzerci 140 milionů korun od 377 veřejných institucí.
„Pan předseda Rakušan se zde zavázal, že pokud zde bude konkrétní podezření na spojení s trestnou činností nebo s něčím podobným, tak ty peníze vrátí. Ale je potřeba říci, že ti, kteří to tady kritizují, tak by se primárně měli podívat na svoje finance, protože hnutí ANO je ve velmi podobné situaci,“ řekl ve svém projevu Michálek. „30 milionů korun dostalo na darech od trestně stíhané osoby. A dále od společnosti, kterou ovládá tato trestně stíhaná osoba, dostalo dalších 11,5 milionů korun, to znamená 41 milionů korun od trestně stíhané osoby nebo společností, které vlastní. Podle Hlídače státu tato trestně stíhaná osoba má, resp. koncern nebo obchodní společnosti, které jsou tam zařazeny, má od roku 2016 celkem 8 684 smluv v celkové výši 79 miliard korun. Je tam 153 navázaných společností a tato trestně stíhaná osoba, která sponzorovala hnutí ANO, dostala 8 402 dotací v celkové hodnotě 12 927 823 790 korun,“ pokračoval Michálek. Dalších 140 milionů korun dostaly od veřejné správy, od ministerstev, od dalších úřadů, krajských úřadů apod., byly zakázky pro holding Mafra, který je opět vlastněn touto trestně stíhanou osobou,“ dodal Michálek s tím, že se zjištěním přišel Týdeník FORUM. Více si můžete přečíst ZDE.
„Poslanec Michálek je nemocný Babišem. Je tak nemocný, že normálně chodí na policii do spisu Čapí hnízdo udávat bratrance mojí ženy. Je to psychopat. Je nemocný střetem zájmů,” reagoval Babiš na Michálka.
10:40 – „To co dnes ráno posloucháme od opozice je dort, který upekli pejsek Tomio a kočička Andrej. Ten dort je ale stejně zkažený jako jeho kuchaři. Na jejich útoky jsem už odpovídal, dnes opět,“ napsal Rakušan na twitteru.
To co dnes ráno posloucháme od opozice je dort, který upekli pejsek Tomio a kočička Andrej. Ten dort je ale stejně zkažený jako jeho kuchaři.
Na jejich útoky jsem už odpovídal, dnes opět. Podívejte se sami👇https://t.co/2k9QHs0wlj— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 13, 2022
10:32 – Poslanec STAN Jan Farský kvůli průtahům ve sněmovně dnes neodletí do Spojených států. „Nic se nemění, platí, co jsem řekl, na jednání o důvěře vládě budu osobně přítomen,“ napsal Seznam Zprávám Jan Farský.
10:07 – Šéf poslanců za občanské demokraty Marek Benda si vzal pětiminutovou přestávku na poradu klubu.
10:01 – „Copak má ministr vnitra právo vědět o probíhajícím šetření policie? Copak já se jako ministr vnitra dostanu k nějakým informacím? Já jsem o žádném trestním stíhání nikoho, kdo souvisí s jakýmkoliv našim darem, neměl tušení,” řekl Rakušan. Hnutí STAN si podle jeho slov nenechá finanční dar, pokud se prokáže, že je firma spojena s trestnou činností.
9:57 – SPD a ANO sesbírají podle Okamury 40 poslaneckých podpisů, aby sněmovna musela projednat vznik vyšetřovací komise k financování vládního hnutí STAN.
9:55 – Před poslanci hovoří předseda Starostů Vít Rakušan. Podle něj hnutí žádným způsobem neporušilo zákon o financování politických stran. „V proslovu pana Okamury jsme zaslechli větičku, že to je minimálně neetické. Já se tu ale bavím o tom, zda nás, jako klub STAN, viní z porušení jakéhokoliv zákona,“ řekl v úvodu svého projevu Rakušan s tím, že všechny dary jsou zveřejněny na transparentním účtu a jsou v souladu se zákonem.
9:40 – Kvůli vládním povinnostem a prodloužené debatě o její důvěře v poslanecké sněmovně musel ministr Lipavský zrušit svoji účast na neformálním zasedání ministrů zahraničních věcí EU v Brestu ve dnech 13.–14. ledna.
9:00 – Začala mimořádná schůze poslanecké sněmovny, která řeší financování hnutí STAN. Okamura ve svém vystoupení stranu kritizuje.
07:10 – Ke sledování jednání sněmovny o důvěře vládě se vrátíme v podvečer.
07:08 – Předseda SPD Tomio Okamura zdůvodnil žádost o dvouhodinovou přestávku tím, že chce, aby se nejprve uskutečnila mimořádná schůze svolaná z popudu poslanců ANO a SPD, na níž se má řešit financování vládního hnutí STAN. Okamura poukazoval na informace, které zveřejnil web Seznam Zprávy a podle nichž hnutí STAN sponzorují firmy trestně stíhaného muže.
07:05 – Jednání bylo po 22 hodinách přerušeno, hnutí SPD si vynutilo přestávku na dvě hodiny. Místopředsedkyně sněmovny Jana Vildumetzová Mračková (ANO) poté na žádost předsedy klubu SPD Radima Fialy dvouhodinovou přestávku vyhlásila a schůzi k vyslovení důvěry vládě přerušila do dnešních 18:00. Od 9:00 poslance čeká mimořádná schůze k financování hnutí STAN.
06:58 – Předseda SPD Tomio Okamura vyčítá hnutí STAN finanční dary, které mají poslanci řešit na mimořádné schůzi od 9 hodin. „Nemůžeme hlasovat o důvěře vládě. Je potřeba nejprve projednat vaše financování, takže si bereme dvouhodinovou pauzu. Je potřeba tuto záležitost vysvětlit,” prohlásil Okamura. Žádá proto o přestávku na dvě hodiny.
06:35 – U řečnického pultíku mluví někdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Chválil svou evropskou politiku a vymezil se proti nočnímu prohlášení ministra financí Zbyňka Stanjury, že po vládě hnutí ANO zůstaly na ministerstvech stovky jím vybraných náměstků.
04:31 – Do rozpravy je stále přihlášeno ještě osm poslanců. Mezi nimi třeba Jaroslav Foldyna.
04:17 – Poslanec Jiří Kobza z SPD se místo projevu k programovému prohlášení věnoval kritice „špatného“ chování k Rusku a Číně. Zmínil odstranění sochy maršála Koněva a cestu předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.
03:58 – Poslanec hnutí ANO Radek Vondráček kritizoval část programového prohlášení, týkající se justice. Ministru Blažkovi doporučil, aby pokračoval v práci, kterou započala jeho předchůdkyně Marie Benešová.
03:35 – Příspěvky nyní zaznívají převážně od poslanců hnutí Tomia Okamury. Mezi přihlášenými k rozpravě jsou třeba bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) či Jiří Kobza (SPD).
02:31 – Rozprava pokračuje, přihlášeno je 17 poslanců.
02:06 – Ivan Bartoš v reakci připomněl, že na ministerstvu pro místní rozvoj je spousta nedodělané práce a tento rezort si skutečně nevybral kvůli tomu, že by tam nemusel nic dělat.
01:33 – Do rozpravy je přihlášeno ještě 16 poslanců. Nyní hovoří exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Jako první zmínila cestu Jana Farského do USA a poučila nové ministry, jak se mají chovat. Podle Dostálové má její nástupce Ivan Bartoš splněny všechny body z programového prohlášení, protože už jsou na ministerstvu připraveny. Varovala také před novou verzí stavebního zákona, která by se údajně uváděla do praxe přes dva roky.
01:05 – Vlastimil Válek vysvětluje, proč nejde zrušit vyhláška, v níž je zmíněno povinné očkováni. Do konce ledna chce ministr zdravotnictví vyhlášku novelizovat.
00:54 – Na šéfa Pirátů reagoval Jaroslav Foldyna z SPD. Evropská unie podle něj nemá právo diktovat, jak máme žít v našem státu.
00:44 – Slovo si vzal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Vysvětloval, v čem jsou šance, které nabízí Green Deal.
00:32 – Exministryně řekla, že nebude Stanjuru zkoušet, protože otázky, které by na něj měla, by zřejmě nedokázal zodpovědět, protože ona dělá svou práci 25 let. „Vy jste asi ještě pořád lepší v jednacím řádu,“ řekla Schillerová.
00:23 – Alena Schillerová se svěřila Zbyňkovi Stanjurovi, že se od něj učila opoziční práci. Zároveň mu řekla, že jeho projev vypadal, jako by byl v opozici stále.
00:14 – Debata pokračuje tématem Green Deal.
00:02 – Šéf státní kasy připomněl postoje Aleny Schillerové ke zvyšování platů státních zaměstnanců, které jsou diametrálně odlišné od těch, které zastává nyní.
23:45 – S přednostním právem vystupuje ministr financí Zbyněk Stanjura. Své předchůdkyni vysvětlil, že vláda je sice ambiciózní, ale za 28 dní nedokáže vyřešit problémy, které ANO nevyřešilo za osm let.
23:42 – Pokračuje série faktických poznámek. Jurečka upozornil na nutnost sledovat, kdo dostává peníze z covidových programů.
23:32 – Síkela vysvětluje, že díky analýze, kterou si nechal vypracovat, zjistil, že většinu peněz z kompenzačních programů dostaly velké firmy, které je nepotřebovaly. „Měl jsem pocit, že se tady peníze rozhazovaly ve velkém z vrtulníku,“ řekl ministr.
23:22 – Hovoří ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Své první vystoupení ve sněmovně pojal jako edukační. Exministryni Schillerové vysvětlil, kdy vznikly dluhopisy a že skutečně nejsou její nápad. Poté jí vysvětlil, že žádné peníze vláda nenašla, ale půjčila si je.
23:20 – Kauza směny pozemků vyvolala ostrou výměnu názorů mezi Černochovou a Metnarem.
23:14 – Alena Schillerová reaguje na Jurečku i Černochovou. „Nebyla jsem ministryní obrany, vyzvala jsem svého kolegu, ať reaguje,“ řekla. Následuje vystoupení exministra obrany Lubomíra Metnara.
23:12 – Ministryně obrany Jana Černochová se Schillerové zeptala, kde byla, když se chystal „tunel za bílého dne“ při výměně pozemků Vojenských lesů a Lesů ČR.
23:11 – Na Schillerovou reagoval Jurečka. Vysvětlil bývalé ministryni financí, jak fungují programy jako Antivirus.
23:02 – K pultu se opět dostala Alena Schillerová. Označila Jurečku za Supermana, který bez auditu vyhazuje lidi. Exministryně také vyprávěla o tom, jak jí píší taxikáři, kvůli kompenzačním bonusům.
23:01– Nervózně na vystoupení ministra práce a sociálních věcí reagoval i Patrik Nacher (ANO).
22:57 – Na Jurečku reaguje Radek Vondráček (ANO): „Nemáte důvěru a vyhazujete lidi.“
22:52 – „Nepřišel jsem žádat o důvěru ty, kteří tady poslední čtyři roky vládli s komunisty, ale poslance koalic,“ vzkázal Jurečka poslancům ANO a SPD.
22:45 – Ministr vysvětluje, že nic jako dočasné vedení rezortu neexistuje. Proto měl plné právo na to odvolat šéfa Lesů ČR. Podle Jurečky to bylo na základě pochybností o směně pozemků, kterou nikdo nedokázal vysvětlit.
22:39 – Marian Jurečka připomíná, že v minulosti existovaly vlády s vyšším počtem ministrů. Reaguje tím na výtky, že se členové kabinetu nevejdou do jedné řady. Ministr práce a sociálních věcí připomíná, že vláda se má hodnotit podle její práce, ne podle počtu členů.
22:22 – Hovoří Margita Balaštíková (ANO). Do rozpravy je přihlášeno ještě dalších 19 poslanců.
22:15 – Taťána Malá (ANO) recituje dopis podnikatele v gastronomii z Brna.
22:05 – Poslanec Robert Stržínek za ANO kritizuje vítězství vládní koalice, které přirovnává ke sportovnímu podvodu. Zároveň kritizuje systém adresné pomoci, která je podle něj nespravedlivá. „Platíš daně? Máš smůlu!“ rozohnil se Stržínek.
21:50 – Ivan Bartoš reaguje na vystoupení Roberta Králíčka a vysvětluje, jak bude digitalizace a její financování probíhat, aby byla rychlá a účinná.
21:40 – Poslanec Robert Králiček (ANO) hovoří o digitalizaci státní správy. Připomíná online vyučování během covidu. Ptá se, kdo je opravdu zodpovědný za finance, které si digitalizace vyžádá, zda to bude ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
21:30 – Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) kromě jiného prohlásil „udělám všechno pro to, abych se kvalitou jazyka blížil alespoň kvalitě poslance Babiše, tak jak mě dopoledne kritizoval.“
21:00 – Ministr Vít Rakušan (STAN) reaguje na připomínky poslanců. Hovoří o závazku vlády zavést korespondenční volby ze zahraničí. „Aby mohli naši občané v zahraničí třeba již příští rok volit prezidenta korespondenčně.“ Zvláštní pracovní skupina bude vytvářet také zákon o služebním poměru, který by měl zlepšit podmínky hasičů, policistů a dalších ve služebním poměru.
20:42 – Přestřelka faktických poznámek k policejnímu prezidentovi pokračuje.
20:36 – Poslanci prostřednictvím faktických poznámek reagují na situaci kolem odchodu policejního prezidenta.
19:30 – Jednání sněmovny trvá už od deváté hodiny ráno. U řečnického pultíku se střídají hlavně poslanci hnutí ANO. Aktuálně mluví Jaroslav Bžoch, který kritizuje ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).
18:35 – Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda navrhl, aby jednání sněmovny mohlo pokračovat i po půlnoci. Sněmovna jeho návrh přijala. Na samotné hlasování o důvěře vládě tak může dojít až v brzkých ranních hodinách.
18:00 – Premiér Petr Fiala se ve vládních lavicích neudržel a při jednání o důvěře vládě prohlásil, že ho to „sere“. Slova ministerského předsedy, která byla určena jeho vládním kolegům, zachytily mikrofony. Šlo o situaci, kdy se všichni ministři nevrátili po obědové přestávce do jednacího sálu. Sněmovna proto musela mít další pětiminutovou přestávku. Podle vyjádření mluvčího vlády Václava Smolky je pan premiér také jenom člověk a ve vypjaté atmosféře mu občas nějaké neveřejné vyjádření ujede.
17:50 – Podle ministra práce a sociálních věcí a šéfa lidovců Mariana Jurečky si opoziční poslanci spletli jednání sněmovny. „Není to poslední jednání sněmovny před volbami z října 2021, kde by ještě dávalo smysl dávat výčet ‚úspěchů‘ vlády Andreje Babiše. Jsme již v lednu 2022,“ napsal na twitteru.
Někteří kolegové z řad opozice si dnes spletli jednání sněmovny!
Není to poslední jednání sněmovny před volbami z října 2021, kde by ještě dávalo smysl dávat výčet “úspěchů” vlády Andreje Babiše.
Jsme již v lednu 2022.
— Marian Jurečka (@MJureka) January 12, 2022
17:41 – U řečnického pultu se vystřídali poslankyně z hnutí ANO Jana Pastuchová a její stranický kolega Pavel Růžička. Do rozpravy je přihlášených dalších 37 poslanců.
16:55 – Debata ve sněmovně dále pokračuje, do rozpravy je přihlášených ještě 38 poslanců.
16:39 – Havlíček kritizoval vláda kvůli Green Dealu. Kabinet by podle něj měl říct, zda jej podporuje či nikoli. V programovém prohlášení prý chybí jasné vize namísto frází.
16:20 – Štafetu kritiky současného kabinetu převzal u řečnického pultu bývalý vicepremiér, exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
15:52 – Poslanec Nacher prohlásil, že zatímco tehdejší opoziční strany chtěly po kabinetu Andreje Babiše jasný plán boje proti covidu, nyní stejné strany ve vládě podle něj říkají, že je covid nepředvídatelný.
15:36 – Slovo si vzal poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO. Svou řeč zahájil kritikou prázdných poslaneckých lavic. „Myslel jsem, že takhle to bude vypadat až kolem půlnoci,“ postěžoval si s tím, že netuší, kdy jednání sněmovny skončí. „Natahovat by se to dalo tak dlouho, dokud pan Farský nepoletí do Ameriky. Pak byste měli o jednoho poslance méně,“ rýpnul si do vládní koalice Nacher.
15:20 – S přednostním právem vystupuje šéf poslanců SPD Radim Fiala. Upozorňuje, že naše země musí do budoucna změnit svou politiku vůči Rusku a Číně a přestat tyto země kritizovat.
15:15 – Bývalá hejtmanka útočí na ministra vnitra Víta Rakušana kvůli schůzce s policejním prezidentem.
14:57 – Další vystupující je místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Poslankyně kritizuje, že nevystoupili všichni ministři Fialova kabinetu a nepředstavili své priority. Stejně jako všichni vystupující z opozičních stran Vildumetzová programové prohlášení „nechválí“.
14:54 – Šéf SPD trvá na tom, aby u řečnického pultíku vystoupili ministři Langšádlová, Šalomoun a Bek. Okamura tvrdí, že kvůli zřízením jejich funkcí bylo zřízeno 74 nových pracovních míst.
14:45 – Tomio Okamura pokračuje ve svém vystoupení. Zkritizoval komunikaci ministra Vlastimila Válka i korespondenční hlasování.
14:33 – Hned po zahájení byla vyhlášena pauza na pět minut.
14:30 – Po obědové pauze pokračuje jednání poslanecké sněmovny.
12:52 – Jednání poslanců bude nakonec pokračovat až po polední přestávce. Zákonodárci se do lavic vrátí ve 14:30.
12:46 – Byla vyhlášena pětiminutová přestávka.
12:42 – Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) Okamuru kvůli nepřítomnosti některých členů vlády přerušila. Slovo mu však obratem vrátila, někteří členové kabinetu však stále v sále nebyli. „Tak jak to je? Chci vás požádat, abyste řádně řídila schůzi,“ pustil se do Richterové šéf SPD. Místopředsedkyně sněmovny nakonec vyhlásila pětiminutovou přestávku, aby se ministři mohli vrátit do jednacího sálu.
12:30 – Předseda SPD Tomio Okamura hovoří již více než hodinu. Vládu kritizuje za jednotlivé body programového prohlášení.
11:32 – Slova se ujal předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ani jeho hnutí koaliční vládu při hlasování nepodpoří.
11:20 – Podle Schillerové si vláda Petra Fialy důvěru nezaslouží. „To, jakým směrem hodlá vést naši zemi nová vláda, je pro mě důležité nejen jako pro matku a babičku, ale i jako pro političku,“ prohlásila v úvodu svého projevu.
11:10 – Schůze poslanecké sněmovny po přestávce pokračuje. Hovoří Alena Schillerová.
11:05 – Ke slovu se dostala exministryně financí a šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Podle ní by jednání měli být přítomni všichni členové vlády. „Než se ujmu slova, dovolila bych si upozornit na usnesení, které stanoví, že všichni členové vlády se zúčastní úvodního jednání schůze poslanecké sněmovny až do schválení jeho pořadu a celého projednávání bodu pořadu schůze, kterým je žádost vlády ČR o vyslovení důvěry,“ řekla bývalá šéfka státní kasy. Její stranická kolegyně a místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) vyhlásila pětiminutovou přestávku, o kterou Schillerová požádala.
11:00 – Expremiér Andrej Babiš hovořil více než hodinu. Kromě kritiky současného kabinetu Petra Fialy vychvaloval svou bývalou vládu.
10:53 – Babišův proslov komentoval i místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle něj se expremiér chová jako malé děcko, kterému rozkopali hračky. „Ale rozumím tomu, že je složité se vypořádat s koncem své vlády a zároveň s extrémním nárůstem dluhu, inflace a neřešenými penzemi, které tu po jeho vládě všichni zdědíme,“ napsal na twitteru.
Expremiér Babiš se při svém projevu chová jako malé děcko, kterému rozkopali hračky. Jenom plivá kolem sebe. Ale rozumím tomu, že je složité se vypořádat s koncem své vlády a zároveň s extrémním nárůstem dluhu, inflace a neřešenými penzemi, které tu po jeho vládě všichni zdědíme.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) January 12, 2022
10:52 – „Naštěstí jsme za vás spoustu projektů připravili, takže nemusíte vymýšlet nic. Stačí, když budete realizovat naše projekty a vyčerpáte těch téměř tisíc miliard, co jsme zařídili z evropských fondů,“ vzkázal expremiér Babiš současné vládě.
10:46 – „Pan poslanec Babiš rovnou predikuje nové vládě neúspěch, nejspíše tak soudí podle svého působení ve vládě. Jeho proslov ukazuje na fakt, že se ještě nesrovnal s prohrou ve volbách. Je mi ho svým způsobem líto,“ okomentoval pro deník FORUM 24 projev Andreje Babiše poslanec za hnutí STAN Petr Letocha.
10:40 – Předseda hnutí ANO se pustil do ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Označil ho za chaota, kterému nikdo nerozumí. Doporučil mu, aby měl na tiskových konferencích o protiepidemických opatřeních tlumočníka z brněnského hantecu do češtiny. Narážel tak na to, že ministr Válek je z Brna.
10:30 – „Při projevu Andreje Babiše ve sněmovně jsem si vzpomněl na jeho výrok, že ‚parlament je žvanírna‚, a musím mu dát za pravdu. To, co předvádí, je neskutečná snůška nesmyslů a lží. Nic se nezměnilo,“ reagoval na proslov Babiše europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
Při projevu @AndrejBabis ve sněmovně jsem si vzpomněl na jeho výrok, že “parlament je žvanírna” a musím mu dát za pravdu. To, co předvádí, je neskutečná snůška nesmyslů a lží. Nic se nezměnilo…
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) January 12, 2022
10:22 – Babišův projev glosuje také ministr dopravy a místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.
Tak nám Andrej Babiš ve Sněmovně nakládá: Za všechno můžete, za brambory, za řepku, za ČEZ, za ČNB. Lidi si rádi koupí státní dluh, který jsme nadělali. Tohle a další perly dělají z vystoupení pana expremiéra čisté umění dada.
— Martin Kupka (@makupka) January 12, 2022
10:14 – Na proslov šéfa hnutí ANO reaguje na sociální síti také vládní TOP 09. Podle strany se Babiš zříká zodpovědnosti za vedení země. „Andrej Babiš byl premiérem ČR od 6. prosince 2017 do 17. prosince 2021. Když se teď tváří, že premiérem nikdy nebyl a všechno špatné udělala vláda, která teprve dnes žádá o důvěru, tak se pouze zříká zodpovědnosti za mizerné vedení země,“ reagovala TOP 09.
Andrej Babiš byl premiérem ČR od 6. prosince 2017 do 17. prosince 2021.
Když se teď tváří, že premiérem nikdy nebyl a všechno špatné udělala vláda, která teprve dnes žádá o důvěru, tak se pouze zříká zodpovědnosti za mizerné vedení země. To nezachrání žádná "tabulka".
— TOP 09 (@TOP09cz) January 12, 2022
10:00 – Projev Andreje Babiše okomentoval na twitteru lidovecký poslanec Tom Philipp. „Sedmilhář a chvástal bývalý premiér Babiš vychvaluje sebe a svou vládu. Je pozoruhodné, jak drze tvrdí, že vedl zemi dobře,“ napsal.
Poslanecká sněmovna právě teď:
Sedmilhář a chvástal bývalý premiér Babiš vychvaluje sebe a svou vládu. Je pozoruhodné jak drze tvrdí, že vedl zemi dobře.— Tom Philipp (@MUDr_TomPhilipp) January 12, 2022
9:45 – Babiš zkritizoval novoroční projev Petra Fialy. „Cítíte, že vám teče do bot. Vytváříte si proto alibi, proč své voliče podrazíte a zapomenete na dlouhodobé sliby. To je důvod, proč pan Fiala tvrdil, že rok 2022 bude nejtěžší v historii České republiky,“ řekl expremiér.
9:38 – „Nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany a nabízí floskule. Stále slyšíme dokola tu obehranou písničku, jak je na tom naše země špatně,“ řekl v úvodu své řeči Babiš. Lidé podle něj čekají, kdy nová vláda začne makat.
9:36 – Do rozpravy se zatím přihlásilo přes 30 poslanců, oznámila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jako první hovoří expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
9:34 – Fiala ve svém projevu mluvil také o výstavbě dálnic, podpoře inovací v průmyslu a výstavbě bytů. Do konce volebního období by se jich mělo podle premiéra stavět ročně o 10 tisíc navíc. K dalším tématům Fialova vystoupení patřila digitalizace státu, zemědělství, podnikání, kdy stát ukončí podle něho „účelové zaklekávání“ podnikatelů, ochrana vody a podpora rodiny.
9:28 – Úsporná opatření vlády se podle Fialy nedotknou priorit ve vzdělávání, zdravotnictví a sociální péči. Premiér slíbil zajištění energetické soběstačnosti České republiky. Cestu vidí v kombinaci jaderné energetiky a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Fiala hovořil také Evropské unii, vláda má podle jeho slov zájem, aby byla nebyrokratická a spravedlivá s důrazem na dodržování občanských svobod.
9:20 – „Naše země nesmí být montovnou pro moderní ekonomiky,“ prohlásil v projevu Fiala. Chce, aby se rozvíjely projekty s vysokou přidanou hodnotou. To je podle něj je cesta, aby Česká republika nezaostávala za světem.
9:14 – Vládní program bude podle Fialy realistický. „Nejsme populisté a nechceme slibovat nic, o čem nejsme přesvědčeni, že jsme schopni naplnit,“ řekl ve svém projevu. „Naše vládní koalice se poprvé sešla ještě v den voleb. Dala najevo, že chce okamžitě začít pracovat na tom, aby se věci začaly měnit k lepšímu,“ prohlásil Fiala. Slíbil lepší budoucnost pro naše děti a vnuky, a stát, který nežije na dluh.
9:10 – Petr Fiala řekl, že má parlament v hluboké úctě. „Bez parlamentu by nebyla demokracie. Demokratický stát je jediná záruka svobody a pořádku. Není dokonalá, ale nikdo ve správě věcí nevymyslel nic lepšího a ani nevymyslí,“ prohlásil premiér.
9:03 – „Naší prioritou je, aby Česko bylo schopno obstát v mezinárodní konkurenci a směřovalo mezi nejvyspělejší země světa,“ napsal Fiala na twitteru těsně před tím, než vystoupil před poslanci.
Dnes je velmi důležitý den. Naše vláda totiž předstupuje před Poslaneckou sněmovnou s programovým prohlášením a bude ji žádat o důvěru.
Naší prioritou je, aby Česko bylo schopno obstát v mezinárodní konkurenci a směřovalo mezi nejvyspělejší země světa.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 12, 2022
9:02 – Před poslanci hovoří předseda vlády Petr Fiala (ODS). „Dnes je 102 dní od ukončení parlamentních voleb. Sešli jsme se tu, abychom udělali za volbami symbolickou tečku. Nově jmenovaná vláda předstupuje před poslaneckou sněmovnu, aby ji požádala o důvěru. Pokud ji získá, stane se plnohodnotnou vládou,“ řekl v úvodu projevu.
9:00 – Pokračuje šestá schůze poslanecké sněmovny. Na programu mají poslanci jediný bod, kterým je hlasování o důvěře. Hnutí ANO se chystá kritizovat vládní program.
„Od rána budeme na schůzi poslanecké sněmovny projednávat programové prohlášení vlády a vyslovení důvěry vládě Petra Fialy. Pokládáme to samozřejmě za klíčový moment každé nové vlády, která přichází, a této pětikoaliční vlády ještě o to silněji. Je pravděpodobné, že zítřejší debata bude dlouhá. Očekávám, že opozice bude mít mnoho příspěvků do diskuse, ale pevně věřím, že na konci dne bude dostatečný počet hlasů na to, aby vláda důvěru získala,“ prozradil v úterý šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda.
Koaliční kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů by ve dvousetčlenné sněmovně mohl získat hlasy až 108 poslanců. Někteří zákonodárci nejspíše budou z dnešního jednání omluveni ze zdravotních důvodů. To by však nemělo výsledek hlasování ohrozit. Na rozdíl od hlasování o nedůvěře stačí k vyslovení důvěry hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců.
„Vyslovení důvěry vládě poslaneckou sněmovnou je nezbytný krok pro to, aby mohl kabinet skutečně vládnout. Aby vláda mohla vykonávat pravomoci, které jí dává Ústava České republiky. Toto důležité hlasování v sobě zároveň odráží jeden z principů parlamentních režimů, tedy že vláda má odpovědnost vůči parlamentu. Hnutí STAN je samozřejmě připraveno vládu podpořit, všichni naši poslanci jsou připraveni vyslovit kabinetu důvěru,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Josef Cogan.
„Je to velmi důležitý moment pro celou zemi, protože konečně uděláme poslední krok k tomu, abychom měli kompetentní vládu s plnou legitimitou řešit krize, ve kterých se tato republika ocitla,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. „Už dříve jsme deklarovali, že budeme sociálním svědomím této vlády, a hodláme v tom pokračovat. Ukázkovým příkladem je skutečně cílená a adresná pomoc těm, kteří nyní bojují s vysokými cenami energií,“ doplnil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.
„Programové prohlášení vlády, s kterým předstupujeme před sněmovnu v rámci žádosti o důvěru, je společnou snahou zajistit pro občany prosperitu, bezpečí a udělat z naší země svobodné a dobré místo k životu,“ uzavřel šéf poslanců za Piráty Jakub Michálek.
Poslanci ANO chtějí řečnit hodiny
Zákonodárci z hnutí Andreje Babiše (ANO) už dopředu avizovali, hodlají na jednání o důvěře vlády řečnit hodiny. Je proto pravděpodobné, že se schůze poslanců protáhne až do večerních hodin.
„Je přeci role nejenom opozičního poslance, ale obecně poslance při bodu důvěra vládě, že přednese nějaký svůj úhel pohledu na věc. Já si to připravuji také, mám to rozdělené na personálie, programové prohlášení, můj oblíbený dvojí metr, budu to mít konkrétní. Důvěra vládě vždy trvá nějakou dobu, to k demokracii patří, není možné to nějak smáznout za dvě hodiny, je to politikum a každý si tam řekne svoje,“ řekl webu Seznam Zprávy poslanec Patrik Nacher (ANO).
„Určitě vystupovat budeme, věřím, že vláda je připravena na diskuzi. Určitě budeme věcní, budeme vystupovat k řadě témat,“ vzkázal také exministr a nynější poslanec Karel Havlíček (ANO).