Řešení problému s uprchlíky ze strany naší vlády vidí poslanec Marek Ženíšek z TOP 09 jako zcela nezvládnuté. Místo toho, aby čelní představitelé České republiky slibovali občanům navýšení počtu vojáků na hranicích, a tím podporovali vzrůstající xenofobii, by podle opozičního politika měli přemýšlet v rámci EU o přerozdělení peněz, které jsou na problematiku s migranty vynakládány.
Nic se neřeší, ale občan je potěšen
Ženíšek si myslí, že současní politici celou situaci řeší jen napůl. „Je vidět, že se většina politiků bojí nazývat věci pravými jmény a uchyluje se k jednoduchým a populistickým stanoviskům,“ myslí si poslanec TOP 09. „Tím je například to, že pokud selže vnější ochrana hranic, pošle vláda na hranice ČR vlastní armádu. Toto stanovisko jistě potěší běžné občany, kteří se cítí ohrožení „návalem“ uprchlíků do ČR, nicméně fakticky vůbec nic neřeší!“ vysvětluje Ženíšek.
Vláda nic neřeší, jen přilévá olej do ohně xenofobním náladám
Pro nastavení takového modelu by ale podle opozičního politika musel být zrušen schengenský prostor v rámci EU. „To by de facto znamenalo velké omezení pohybu občanů EU v rámci členských zemí, pak by to teprve mohlo být efektivní, protože samotná kontrola hranic by tímto víceméně směřovala na státní přechody,“ tvrdí Ženíšek.
Vůli ke zrušení schengenského prostoru a celkové omezení pohybu osob by prý měli nejdříve vyjádřit prezident Miloš Zeman společně s předsedy obou komor parlamentu. „Vláda takto jenom přilévá olej do ohně xenofobním náladám ve společnosti, sama však tyto nálady nehodlá nijak řešit,“ je přesvědčen Marek Ženíšek z TOP 09.
Přerozdělování financí by se mělo změnit
Problematiku současné migrační vlny je však prý nutné řešit nejdříve v rámci celé Evropské unie. „V rámci uprchlické krize je racionální navyšovat rozpočet na udržení mise Frontex, tedy ochranu vnějších hranic Evropské unie,“ říká poslanec. „Ta vydala na ochranu svých hranic mnohem více peněz než na náklady na rozvoj migrační politiky a zlepšování azylových podmínek pro imigranty. Musíme se zamyslet, zda nepřehodnotit celý systém přerozdělování financí do určitých sektorů, tedy kde vlastně leží naše pravá oblast zájmů,“ upozorňuje Ženíšek. „Nemalé peníze také plynou státům sousedícím s EU, které jsou pak využívané jako nárazníkové záchytné body,“ dodává.