Dohoda tzv. trialogu (Evropského parlamentu, Rady a Komise) dospěla ke kompromisu, který počítá s větším dohledem nad dodržováním vlády práva v Evropské unii. Ne všechny členské státy totiž toto téma považují za důležité a rozhodně ne v každé zemi najdeme právní stát. Tato pravidla budou nově spojena také s vyplácením dotací. Problém je ovšem v tom, že jedinými odstrašujícími příklady jsou pro mnohé poslance stále jen Maďarsko a Polsko, přestože například v České republice je v některých aspektech situace srovnatelná, ne-li horší.
„Poprvé v Evropě máme nyní mechanismus, který spojuje vyplácení finančních prostředků EU s dodržováním zásad právního státu. Jedná se o krok vpřed k ochraně evropských hodnot. Tento mechanismus není tak silný, jak bychom si v Evropském parlamentu přáli. Ale kompromis je mnohem silnější než to, co německé předsednictví Rady představilo před několika týdny,“ uvedl německý europoslanec Daniel Freund z frakce Zelení/Evropská svobodná aliance. „Vláda práva v Evropě se nachází v hluboké krizi. Současný vývoj v Polsku a Maďarsku to ukazuje velice jasně. Nyní musíme rozhodně reagovat – také sankcemi proti členským státům,“ dodal.
Je to poměrně důležité rozhodnutí, avšak i z tohoto vyjádření je evidentní, že Polsko a Maďarsko jsou pro některé europoslance skutečně červený hadr. Je to proto, že jejich problémy jsou od počátku transparentní a i pro neznalce tamních poměrů jednoduše pochopitelné. To tyto problémy nijak nezmenšuje, avšak ty méně jasné a méně pochopitelné, jako je například ten český, prostě zapadnou.
Českým problémem je premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. V Evropské unii už pochopili nehoráznost Babišova střetu zájmů, ale to, jakým způsobem prorostly struktury Agrofertu do struktur původně demokratického a nezávislého státu, rovnost před zákonem, omezená svoboda slova a další věci – to stále tak nějak není vidět. I proto, že hnutí ANO ještě stále (a nutno říci, že naprosto nepochopitelně) patří do liberální frakce Renew Europe.
Ne, Česká republika a ti občané, kteří chtějí žít v civilizované zemi, si nesmí myslet, že to za ně zařídí někdo zvenčí. Ale Evropská unie by se měla snažit o dodržování určitých standardů. Měla by je vyžadovat od všech stejně, a to i od těch, kteří nejsou tak přímočaří jako třeba Viktor Orbán. Tak jako Babiš masivně zneužívá dotace, tak také zneužívá demokracii a boří vládu práva. Pokud budou někteří lidé v EU dál dělat, že jsou tu jen Polsko a Maďarsko, nemusí být norma, která spojuje dotace s vládou práva, přijímána vůbec.