„Čau lidi, jsme nejlepší na světě. Celý svět se od nás učí.“ Takhle vypadá permanentní a ohlupující marketingová kampaň předsedy vlády Andreje Babiše. Nyní, kdy strmě padá naše ekonomika, jsme zatím neslyšeli žádné „Čau lidi, zvorali jsme to, sorryjako.“ Ale bylo by to namístě.
Během koronavirové krize, v níž vláda na začátku bezradně plavala, přišel Babiš náhle s tvrzením, že Česko je nejlepší v boji s epidemií. Zatímco naše vláda všechno rychle zavřela, poručila všem nosit roušky a tím to celé zvládla, tak ostatní státy nákazu nezvládají. S touto ideologií jsme se stali jednou z nejrestriktivnějších zemí Evropy i světa, a to za potlesku řady médií a se souhlasem apatické a vystrašené veřejnosti.
Dnes tedy přichází účet za to, jak tu vláda vedla boj s virem. Je to účet za autokratickou vládu a zbabělou společnost. Letošní propad české ekonomiky bude pátý nejhorší na světě. Hůře na tom budou jen země, které na rozdíl od nás potkala, co se týče nákazy, skutečná pohroma. Jsou to Velká Británie, Itálie, Španělsko a Francie. Tento špatný a ve své míře zjevně zbytečný vývoj předpovídá ve svých odhadech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Důvody, proč tak silný zásah epidemie Česko nepotkal, netkví v opatřeních vlády, nýbrž v tom, jaké jsou naše sociální a geografické podmínky. Češi nežijí na frekventované křižovatce masivního pohybu lidí a zboží. Žijí v relativním závětří. Proto tudy neproudila v dramatické míře ani nákaza koronavirem a tak tvrdá karanténa tu nebyla nutná.
Od vzniku České republiky jsme nezažili tak prudký pokles hospodářství, jaký nás podle tohoto odhadu čeká nyní. Ani během světové finanční krize v letech 2009–2011. A můžeme si za to sami. Od vzniku České republiky měla každá vláda nějakou programovou koncepci, opírala se o nějaký celkový náhled na pojetí společnosti. Ať už to byl neoliberalismus a podpora podnikání u pravicových vlád, anebo státní intervence a stimulace poptávky u vlád levicových.
Nyní ale máme vládu, která nemá v oblasti ekonomiky koncepci vůbec žádnou, protože nereprezentuje žádný směr uvažování a žádný soubor přístupů a hodnot. Má to být vláda technokratů bez ideologie. Ve skutečnosti je to vláda nýmandů bez názoru.
Voliči si nechali nalhat, že lze řídit stát nepoliticky a pouze technokraticky podle hesla „prostě to zvládneme“. Babiš tvrdil, že není potřeba žádná levice či pravice, protože hnutí ANO je tu pro všechny. Jen tak mimochodem, to je základ totalitního pohledu na společnost.
Jednu koncepci ale Babišova vláda má. Tou koncepcí je vládnutí a řízení společnosti podle principu všemocného státu, jaký tu již jednou zavedli komunisté. Také proto si s nimi Babiš tak rozumí. Je to koncepce buzerování, zakazování a poškozování iniciativních lidí. Místo toho si vláda hýčká lidi neproduktivní a neiniciativní, protože ti představují ideální rezervoár voličských hlasů.
Když se taková tendence k buzerujícímu státu přežene, tak působí ekonomický úpadek. Mimořádně tvrdá karanténa, kterou zavedla česká vláda, způsobila destrukci a ohromné škody. „Rozhodli jsme se pro jednu z nejrestriktivnějších verzí možných karantén. Vládní kompenzace způsobených škod daleko zaostává za ostatními státy, pokud nebereme v potaz sliby, ale realitu,“ sdělil serveru Novinky ekonom Petr Bartoň z investiční společnosti Natland.
Nejde o to, vyčítat vládě, že byla v určitou chvíli, kdy ještě nebylo jasné, o co půjde, aktivní při zavedení karantény. Demokratické státy ale bývají zdrženlivé k omezování svobod a v nouzovém stavu pečlivě zvažují nutnou míru restrikcí. Česká vláda žádnou zdrženlivost neprojevila a naopak se ještě vychloubala, jak dokonale uzavřela Čechy do hygienické klece. Tím ale přitom dostala celou společnost na kolena. Občansky i ekonomicky.
Nyní vláda není schopná pomoci firmám a dostát svým slibům. Babiš před více než měsícem velkohubě prohlašoval, jak do ekonomiky nalije pět procent HDP. Realita je taková, že na podporu ekonomiky vláda dala k poslednímu květnu pouze 0,7 procenta HDP. Většina firem na pomoc státu nedosáhne a slavné bezúročné úvěry se ukázaly pro těžce poškozené živnostníky a podnikatele jen jako fata morgána v poušti byrokracie.
Vláda, která se neopírá o žádný názor na ekonomiku, nemůže úspěšně řídit stát. A vláda, která umí jenom utahovat šrouby, ale nedokáže podporovat rozvoj, likviduje prosperitu a táhne zemi na dno.