Je zvláštní, že vždy, když nastane problém, který si žádá okamžité řešení, kabinet Andreje Babiše strčí hlavu do písku nebo začne řešit úplně jiné věci. Stejně tak je to i nyní. Je sice úctyhodné, že se konečně po dlouhých letech začala vláda zajímat o předražené služby mobilních operátorů, ale teď je třeba vyřešit spíš závadné maso z Polska. Drahý účet za telefon totiž, na rozdíl od salmonely, nedostane nikoho do nemocnice a ani ho neohrozí na životě.

Premiér nyní honí politické body s Pirátům ukradeným tématem mobilních operátorů a spekuluje, co bude vyprávět v Bílém domě Donaldu Trumpovi. V zemi se však mezi tím potulují tuny hovězího i kuřecího masa nakaženého salmonelou. Vyřešení daného problému patrně dostal na starost ministr zemědělství Miroslav Toman, ten však situaci silně podceňuje.

Když proběhla první Tomanova tisková konference, veřejnost se dozvěděla pouze to, že existují luxusní pražské restaurace, které polské hovězí nabízejí svým zákazníkům jako argentinské. Tehdy se ještě nejednalo o maso se salmonelou, ale „pouze“ o to, které pocházelo z nemocných nebo polomrtvých krav z hrůzostrašných jatek u našeho severního souseda.

Postupem času se ukázalo nejen to, že si ministr svá slova vymyslel a vůbec nic si nedělá z toho, že už to vědí všichni, ale také to, že prvních 320 kilogramů problémového masa bylo pouze začátkem. V následujících dnech objevila Státní veterinární správa přes tunu hovězího masa, v němž byla podle laboratorních testů salmonela.

Ve čtvrtek veterináři oznámili, že mají další nebezpečné maso. Tentokrát kuřecí o váze kolem 1200 kilogramů. Co na to ministerstvo zemědělství? Bez komentáře. Jediné, co úřad oznámil, že v kontrolách z Polska dováženého masa bude pokračovat i přes nelibost Evropské komise.

Jaké však mají tyto kontroly, probíhající již přes týden, výsledek, když se minimálně další dvě tuny masa se salmonelou do České republiky dostaly? Zřejmě nejsou dostatečné nebo se někde obcházejí, aby nebyl dodavatel bez zisku. Kdo však ponese odpovědnost za to, že si v dnešní době můžete v řeznictví koupit maso, které vás v tom nejhorším případě může připravit o život?

Zdá se, že nikdo. Celá kauza totiž není pro politiky dostatečně důležitá na to, aby se pokusili ji nějak vyřešit. Nevyburcoval je ani fakt, že se část nebezpečného masa dostala do školních jídelen. Nezájem.

Je to snad proto, že 700 kilogramů nakaženého hovězího patřilo firmě Animalco, shodou okolností spadající pod zemědělský koncern Agrofert, „nepatřící“ premiéru Babišovi? Nebo se ministr Toman lekl výhrůžek, že Poláci začnou kontrolovat naše pivo, když my jsme na ně takoví zlí? Ať už je to tak, či tak, je donebevolající drzost, že se ještě nikdo neobtěžoval kromě žvanění také něco udělat.

Třeba kdyby přišla nějaká politická strana s návrhem zákona, který by do budoucna ochránil českého spotřebitele před nebezpečnými potravinami, dováženými z ciziny, něco by se stalo. Andrej Babiš by možná ten nápad opět ukořistil a se svým PR týmem by z něj zase udělal téma hnutí ANO. Chtěl by však premiér ochraňovat Čechy před sebou samým a svými firmami? To asi těžko.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora