Česká vláda schválila zakázku předloženou ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Za 4,8 miliardy korun pořídí armáda 62 obrněných vozů od dodavatele Tatra Export. Pro současný kabinet je to největší nákup armádního vybavení za celé funkční období, a to od přítele Miloše Zemana – Jaroslava Strnada.
Jedná se o zakázku ve výši téměř 5 miliard korun, kterou Strnad dostal bez výběrového řízení. Známý zbrojař je spojen s mnoha podivnými obchody, z nichž jedním z nich je získání státního podniku VOP-26 ve Šternberku. K tomuto majetku přišel podezřele levně pouhým odkupem nemovitostí. Přitom ovšem jakoby nedopatřením získal i majetek v kategorii duševního vlastnictví, který zásadně převyšuje cenu, kterou za nemovitosti zaplatil. Podle našeho dobře informovaného zdroje je jím výrobní dokumentace, která byla v objektu uložena a Strnad ji má k dispozici. O té ostatně hovořil i web Real Clear Defense, který Strnada a nelegální obchod se zbraněmi uvádí jako důvod, proč se se Zemanem odmítá setkat americký prezident Donald Trump.
V roce 2013 prodal státní podnik VOP CZ, založený ministerstvem obrany, svou část, známou z dřívější doby jako samostatný státní podnik původně označený VOP-26 v lokalitě Šternberk. Nemovitosti se stát zbavil v rámci prodeje nepotřebného majetku, tedy jako prázdné budovy a nevyužívaných pozemků, ač byl předtím v areálu plně funkční podnik s technologiemi, know-how v oblasti výrobních dokumentací a především zaměstnanci s potřebnými znalostmi.
Strnadova společnost Excalibur Army (dnes Czechoslovak Group) získala tento státní podnik za cenu 152 milionů korun. Samotný způsob prodeje i podezřele nízkou cenu kritizoval tehdy i Národní kontrolní úřad. Jako absurdní se zdála cena i s ohledem na to, že před pěti lety byla na budovách provedena investice ve výši 250 milionů, což je o 100 milionů více, než za kolik byly potom budovy i s pozemky prodány.
Tím největším problémem je ale samotný způsob prodeje. Protože hodnota plně fungujícího podniku s lidskými zdroji, který získal Jaroslav Strnad, je samozřejmě neměřitelná s hodnotou prázdných hal na pozemcích.
Excalibur Army jevila zájem o podnik již od roku 2010. Současně však stejný zájem projevila konkurenční firma STV Group, která oslovila ministerstvo obrany dopisem. Druhá jmenovaná firma obdržela odpověď v tom smyslu, že ministerstvo žádné kroky typu pronájmu či prodeje nechystá, což se z nepochopitelných důvodů během následujících tří měsíců změnilo. Ministerstvo se rozhodlo podnik pronajmout Strnadově společnosti bez výběrové řízení, čímž byla Excalibur Army zvýhodněna tři roky dopředu před samotným prodejem. Nájemce získal cenné informace o chodu podniku, jeho hodnotě a možném využití pro následné projekty. O pronájmu navíc za stát spolurozhodovali budoucí vrcholní zaměstnanci majitele Excalibur Army Jaroslava Strnada jako Jiří Staněk, Adolf Veřmiřovský a Vladimír Matyáš. Jejich následné angažmá v firmách Jaroslava Strnada přirozeně navozuje podezření, zda nebyli ve střetu zájmu.
Současně s pronájmem během následujících měsíců a let docházelo k akvizicím zaměstnanců tohoto státního podniku do Excalibur Army. Při prodeji budov byla ze strany VOP-26 zvolena nepochopitelná podmínka v tom smyslu, že potenciální nabyvatel musel být držitelem koncese pro obchod se zbraněmi. Pokud ale šlo o prodej nepotřebného majetku, tzn. pouze budov, nemá taková to podmínka žádné opodstatnění kromě zvýhodnění jediného uchazeče. A tak očekávatelně získala státní podnik včetně důležitého know-how společnost Excalibur Army.
Kopřivnická Tatra je zvýhodněna také v zakázce, kterou jí v podstatě bez problémů přikleplo Stropnického ministerstvo. S odvoláním na nadužívanou výjimku ze zákona § 29 písm. s) zákona o zadávání veřejných zakázek je jasné, že pětimiliardový obchod bude uzavřen právě se Strnadovou Tatrou. A přestože proti Strnadovi – také v souvislosti s bezpečnostními zájmy České republiky – hovoří mnoho faktorů, vliv na pětimiliardový byznys to velmi pravděpodobně mít nebude.
Dlouhodobým partnerem Jaroslava Strnada v některých podnikatelských aktivitách je Rus Alexej Beljajev, který je již známý jako Putinova spojka do střední Evropy. Beljajev byl jako manažér slovenského podniku zahraničního obchodu Petrimex u toho, když Andrej Babiš převáděl na sebe dceřinou státní firmu Agrofert. Ten samý Beljajev je zároveň i přítelem ruského oligarchy a Putinova přítele Vladimira Jakunina, někdejšího šéfa ruských státních drah, který odebíral vagony z kopřivnické vagonky. Jakunin je zároveň okázalým přítelem Miloše Zemana, kterého osobně pozval na konferenci o ruských strategických zájmech na řeckém ostrově Rhodos.
O vazbách Stranada, Babiše a Zemana na Alexeje Beljajeva a ruské vedoucí činitele píšeme ZDE.