Vláda ve středu schválila peněžní dary v celkové výši 70,7 milionu korun pro Ukrajinu a Afghánistán. Oznámil to ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na tiskové konferenci po jednání kabinetu Petra Fialy (ODS). Zároveň rozhodla, že kontroly hraničních přechodů se Slovenskem budou probíhat minimálně další dva týdny, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Pro ministerstvo je důležitá situace na Ukrajině, kam také směřují dnes schválené finanční dary,“ řekl ministr Lipavský. Na Ukrajinu v souvislosti s válečným konfliktem půjde na návrh ministerstva zahraničí 50,7 milionu korun, z toho 30,7 milionu dostane ukrajinské ministerstvo zdravotnictví na zajištění mobilní zdravotní péče – zdravotnický autobus, dvě mobilní zdravotnické jednotky a mobilní stanovou jednotku.
„Naše politika je taková, že chceme vytvářet takové podmínky na Ukrajině, abychom snižovali tlak,“ dodal Lipavský k odsouhlasené pomoci. Česká republika je podle něj na prvním místě v Evropě v počtu přijatých uprchlíků. „Přijali jsme na 400 tisíc lidí,“ řekl. Česká republika je podle Lipavského v počtu přijatých uprchlíků na prvním místě v Evropě.
Zbytek pak obdrží rada města Znamjansk na zajištění mobilního ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatele pro nadcházející zimu, píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici. Modulární jednotky by měly být vybaveny a napojeny na energetickou a kanalizační síť do města Znamjanka v Kirovohradské oblasti.
Dvacet milionů korun obdrží zvláštní svěřenský fond Organizace spojených národů (OSN) pro Afghánistán. „Je to záležitost, kterou děláme dlouhodobě. Je to základní prevence migrace,“ vysvětlil Lipavský.
Vláda ve středu na jednání také rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o 14 dní, tedy do 27. prosince. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) původně navrhoval prodloužení o 30 dní. „Vláda dnes zvolila kompromisní variantu. Je potřeba jednat na celoevropské úrovni,“ okomentoval Jan Lipavský. Zda se za dva týdny kontroly dále prodlouží, záleží na situaci. Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy. Zmírňovat kontroly v kontextu Vánočních svátků a s tím spojeného tranzitu kvůli návštěvám rodin je podle ministra nepravděpodobné. „Vždy je to otázka vyhodnocování míry rizika,“ uvedl.
Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci informoval o schválení návrhu nařízení vlády o navýšení tarifů příslušníkům bezpečnostních sborů. Ty se mají od příštího roku zvednout o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Platy vojáků z povolání na tarifech se zvýší o desetinu. „Jsme v situaci, kdy Česká republika čelí významným bezpečnostním hrozbám a rizikům. Potřebujeme, aby tady byla stabilita, pokud jde o personální složení těchto pracovníků bezpečnostních složek,“ okomentoval Jurečka
Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, budou mít v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat přesáhnout 30 tisíc korun.
Navýšení o deset procent v dalších třídách má přispět ke stabilizaci sborů a k tomu, aby od nich neodcházeli zkušení příslušníci. Ve třetí třídě tak bude například tarifní plat při nejnižší možné době praxe činit 25 360 korun, v osmé 36 900 korun a v 11. nejvyšší třídě 46 460 korun. S navýšením o dalších deset procent do všech tarifů se pak počítá u pracovníků v dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu služby.
Vojákům zařazeným do nejnižší vojenské hodnosti, kterou je vojín, se tarif zvýší stejně jako minimální mzda. Svobodník bude nově měsíčně mít 30 310 Kč, rotný 38 810 korun, kapitán 57 280 Kč a major 64 490 korun. Armádní generál, což je nejvyšší vojenská hodnost, dostane v tarifu 143 850 korun. Generálmajorové by měli mít 129 430 korun měsíčně, brigádní generálové 100 580 korun.