V Česku by mělo vzniknout dvacet nových domovů pro seniory s 2500 lůžky. Vybuduje je Česká asociace pojišťoven. Při podpisu memoranda mezi vládou a asociací o spolupráci v zajištění dlouhodobé péče to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Služeb pro seniory je už teď nedostatek a se stárnutím společnosti poptávka ještě vzroste. Fiala chybějící péči označil za palčivý problém, na jehož řešení se bude podílet společně veřejný a soukromý sektor.
„Tlak na zajištění péče bude růst. Stát se snaží, ale sám by potřebné kapacity zajistit nedokázal. Bude potřeba, aby se kombinovaly soukromé a veřejné prostředky pro to, abychom skutečně dokázali seniorům zajistit kvalitní stáří,“ řekl předseda vlády.
Podle něj asociace pojišťoven přislíbila v krajích vybudovat dvacet zařízení s 2500 lůžky pro seniory. Vzniknou tak i nová pracovní místa. Kabinet asociaci podpoří při vyjednávání s kraji a samosprávami. Připravit chce legislativní úpravy ke snížení překážek pro investice do dlouhodobé péče, vyjmenoval premiér. Podotkl, že spolupráce vládního sektoru s privátním při řešení společenských problémů a výzev by měla být v budoucnu častější.
Délka života se prodlužuje
Do poloviny století by mohl podle projekce statistického úřadu počet lidí nad 65 let vzrůst z 2,2 milionu na 3,1 milionu. Podíl seniorů a seniorek se tak dostane z nynější pětiny na 30 procent. Přibýt by mělo hlavně lidí nad 85 let. Zatímco teď je jich kolem 200 000, v roce 2051 by jich podle střední varianty mohlo v Česku žít 520 000. Život se postupně prodlužuje. Doba dožití by se mohla do půlky století protáhnout u mužů o víc než pět let na 82,2 roku a u žen zhruba o čtyři roky na 87,1 roku.
Podle nedávné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) pro ministerstvo práce by při zachování dosavadního tempa rozšiřování služeb pro seniory mohlo už v roce 2023 chybět 15 000 lůžek v seniorských domovech a 16 000 pečujících pracovníků.