Podle Andreje Babiše je státní rozpočet na příští rok prací dobrého hospodáře. Škoda že u ministra financí není vždy zřejmé, zda své výroky myslí vážně, nebo mluví ironicky. Při chvále na sedmdesátimiliardový schodek ale musel šéf státní kasy jednoznačně vtipkovat. V době ekonomického růstu, který nám závidí zbytek Evropské unie, je neskutečné, kam Sobotkův kabinet rozhází peníze.
Počty se smyšlenými čísly
Že ministerstvo financí do děravého rozpočtu započítává hausnumera, je zřetelné. Aniž by totiž byl odhlasován zákon o elektronické evidenci tržeb, rozpočet počítá s vymyšlenou sumou, kterou tento Velký bratr na drobné živnostníky vybere. Ve výdajích se zase počítá s mrtvými dušemi, které registrační pokladny pro Babiše pohlídají.
[ctete]37011[/ctete]
Dobrý hospodář se přeci chová zcela odlišně. Nevezme všechny peníze, které se mu podařilo vydělat, a nerozhází je za věci, které nepotřebuje. Sobotkova vláda, kterou Andrej Babiš donutil argumenty, skrytými ve svých složkách, se ovšem chová spíš jako opilý milionář. Miliardu tam, dvě miliardy sem, odsud vzít 5 miliard. Priorita je jasná. Musí zůstat na dotace pro Agrofert.
Před útokem islamistů budou chránit úředníci
Stranou jde otázka bezpečnosti, která je v současné celosvětové situaci primární. Babiš, který populisticky hlásá o tom, že je třeba ukončit Schengen a začít bránit hranice České republiky, nepřidá armádě dost financí, protože potřebuje přijmout tisíce nových státních úředníků. Pokud jim ovšem nehodlá nabídnout prvotřídní armádní výcvik, budou do potencionálního střetu s islámisty nepoužitelní a už bude pozdě uznat, že peníze měly putovat ministrovi obrany Stropnickému.
[ctete]36996[/ctete]
Ekonomický růst, který potkal naši zemi v letošním roce, také nejde brát jako samozřejmost i pro léta budoucí. Nyní je potřeba šetřit, aby zbylo na horší časy. A vzhledem k tomu, že uprchlická krize v dalších letech nenávratně změní ráz i ekonomickou situaci v ČR, je přijímáni tisíců byrokratů neskutečně nezodpovědný krok. Jelikož si dva muži, kteří ministerstvo financí vedli v posledních dvou vládách, nemohou přijít na jméno, výsledek je jasný. Egoista Babiš, kterému se nedaří vybírat daně, jak proklamoval před celým národem, nemůže dát za pravdu Miroslavu Kalouskovi. Exministrovi, který sice nevyhrává ankety popularity, ale ve své době byl dokonce vyhlášen nejlepším evropským ministrem financí a jeho argumenty proti EET a rozpočtu jsou srozumitelné a jasné.
Takhle hospodaří rodina, a ne firma
Letošní rozpočet skutečně Andrej Babiš nesestavoval jako pro firmu. Jinak by se na konci roku dočkal červených čísel, která by musel přebarvovat pomocí peněz z jiné ze svých firem. Bláznivé příjmy a výdaje připomínají spíš chování malé rodiny, ve které se každá prémie, nebo přidání na platu okamžitě změní na nějaký hmotný statek. V moment, že se rozbije rodinný vůz, už ale jde o neřešitelný problém, protože peníze, ačkoliv byly takzvaně navíc, dávno putují v oběhu.