Stává se to sněmovní rutinou posledních dní. Vláda, která je zodpovědná sněmovně, neplní své základní povinnosti a v posledních dnech se množí případy, kdy ani jeden z jejích členů nebývá přítomen v jednacím sále. Lavice zůstávají prázdné. Přítomnost alespoň jednoho z nich je ale podmínka; bez ní není možné zahájit jednání pléna. Sněmovna se tak již několikrát kvůli tomu nemohla ptát kabinetu na klíčové otázky nebo jednat o důležitých zákonech.
Poslanecká sněmovna kontroluje činnost vlády. I proto je nutné, aby při jednání o klíčových zákonech, popřípadě při interpelacích, byli přítomni zástupci současné vlády – premiér Andrej Babiš a jeho ministři hnutí ANO a ČSSD. Jsou totiž povinni odpovídat na dotazy poslanců.
Ne všichni však tento úkol plní – o to problematičtější je, když se do sněmovny nedostaví ani jeden ze členů kabinetu. Schůze se pak totiž musí přerušit a někdy se stane, že i na několik hodin. Takovýmto způsobem ovšem může blokovat základní právo sněmovny.
V posledních dnech se tento zlozvyk opakoval hned několikrát. Například ve čtvrtek 15. dubna při interpelačním dni. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chtěla položit otázky hned několika členům kabinetu k tématům posledních dní. Marně – většina z nich prostě nepřišla.
„Velmi mě rozčiluje, že byť mám až 11. interpelaci, tak už jsem na řadě, a to z důvodu četných omluv, které jsou tady dneska v naprosté převaze naproti tomu, aby tady byli v převaze přítomní ministři. Možná si někteří ministři už balí,“ poznamenala před svou interpelací Adamová.
Požádala předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby své vládní spolupracovníky v rámci sněmovního pořádku vyzval k důsledné docházce. „Aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády poslaneckou sněmovnu na salámu,“ dodala. Vondráček přislíbil, že se obrátí na vládu, aby interpelace řešili „důstojnou formou“.
„Tristní a smutný pohled“ na prázdné lavice
Ovšem o týden později, 22. dubna, se situace opakovala. Proslov zahájil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Když se podívám do lavic, kde mají sedět členové vlády, a je čtvrtek ráno, jsou interpelace, a nikdo tady není, neobtěžují se členové vlády přijít do práce, tak jak jim ukládá zákon a jednací řád, tak je to dost tristní a smutný pohled,“ podotkl předseda s tím, že situaci považuje za výsměch. Poslanci totiž podle něj během interpelací kladou otázky, jejichž zodpovězení je klíčové nejen pro politiky, ale také pro české občany.
Jednání vzápětí musel zcela přerušit místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). „Stále není přítomen žádný z členů vlády na písemné interpelace, ani na jednání sněmovny,“ informoval o aktuální situaci. Připomněl ale, že většina jich je omluvena z pracovních povinností, přestože jejich pracovní povinností je být přítomen ve sněmovně.
Poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) sdělil, že navrhne na grémiu, aby se tento problém začal řešit. „Toto je opravdu nedůstojné. Jako opozice vyzvali vládu k demisi, ale takhle důsledně jsme to nemysleli. (…) Jediná omluva by byla, kdyby s transparenty stávkovali před ruským velvyslanectvím pod vedením pana prezidenta, ale to je nepravděpodobné.“ Jednání bylo nakonec přerušeno do 11 hodin, faktický začátek byl tak odsunutý o dvě hodiny od jeho původního zahájení, jen kvůli laxnímu přístupu ministrů.
Že si vláda svolá mimořádné jednání, je v pořádku. Je to jejich práce.
Jen by nám to mohl někdo říct předem, ať tady ve Sněmovně nečekáme jako idioti.
(Sněmovna nemůže jednat, pokud není přítomen alespoň 1 člen vlády)
— Radek Holomčík (@RadekHolomcik) April 22, 2021
Problém se opakoval i další den – v pátek 23. 4., kdy se jednání posunulo o třicet minut kvůli pozdnímu příchodu ministryně sociálních věcí Jany Maláčové. Do jejího příchodu opět nebyl ve sněmovně přítomen jediný člen kabinetu.
Nepřípustné chování vlády rozhořčilo i další poslance. „ Příběh pokračuje i dnes, sněmovna nemohla jednat, protože tady nebyl jediný člen vlády. Vláda se asi rozhodla zrušit parlamentní demokracii,“ komentoval situaci během přerušené páteční schůze poslanec Jan Jakob (TOP 09).
„Je pátek dopoledne a jednání sněmovny je opět paralyzováno. Ze všech členů vlády nedorazil ani jeden. Je to arogance, nebo neschopnost ministrů komunikovat mezi sebou?“ ptal se poslanec Stanislav Blaha (ODS).