Koncem května jsme byli svědky oslavných tirád, jak vláda zvládla epidemii COVID-19. Vynikal nejkritizovanější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jenže se ukazuje, že se přechválili. Nejde jen o selhání státu v Karviné, ale i o nedodržení slibů těm, kdo nejvíce riskovali svoje zdraví.
Důkladná analýza, proč musela být nařízení vlády, jedna z nejpřísnějších v Evropě, tak plošná a tvrdá, když v jiných zemích dochází k pozitivnějšímu vývoji, stále chybí. Vláda hodlá této situace zneužít k zakrytí hazardní rozpočtové politiky, která může vyústit v rozval veřejných financí. I z tohoto důvodu nebyla na místě Vojtěchova sebechvála „postupovali jsme nejlépe, jak to jen bylo možné“.
Přestože varovné hlasy zaznívaly už v lednu, ministr podcenil přípravu a včasné zajištění ochranných pomůcek zejména pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách v první linii. I podle názoru koaliční ČSSD tak ohrozil jejich zdraví a mnozí z nich byli skutečně nakaženi. A dnes se o dodávky pro ministerstvo zdravotnictví zajímá policie.
Chaos pokračuje
Co je však neméně závažné, tento chaos pokračuje v době, kdy by se měly promítnout do praxe vládou zavedené nástroje a postupy. Čtyři měsíce po vyhlášení nouzového stavu by se dalo očekávat, že funguje Prymulou propagovaná chytrá karanténa a rychlé testování. To se nyní ukazuje ve světle situace v Karviné jako přehnaný optimismus.
Virová nákaza se objevila v dole Darkov už v květnu. Těžební společnost přes apely zaměstnanců neomezila provoz a infekce se šířila dál. Stát nebyl na lokální nápor koronaviru připravený. Testování probíhalo pomalu a hygienici dokonce zpočátku používali nevhodné čínské rychlotesty.
Ve chvíli, kdy čtyři státy označily Českou republiku za rizikovou, začal nedůstojný pingpong, kdo za to může. Premiér Andrej Babiš, který se do té doby chvástal úspěchy vlády, od které se všichni učí, náhle zbaběle přehodil odpovědnost na hygieniky a epidemiology.
Mohou za to horníci
Epidemiolog Rastislav Maďar, který po odchodu Romana Prymuly převzal roli hlavního vládního experta, obvinil z nedisciplinovanosti havíře. K němu se přidali ministr Adam Vojtěch a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, oba z týmu ANO.
Vondrák považuje za největší selhání, že doly nebyly zavřeny už před měsícem, a tím došlo k nekontrolovanému šíření nákazy. Vlastníkem OKD je ovšem stát, přičemž doly spadají pod ministerstvo financí Aleny Schillerové. Ta nehnula prstem.
Vedení dolů a krajská hygiena se dušují, že postupovali podle pravidel, a trapné kolečko výmluv, alibismu a (ne)odpovědnosti okruhu ANO se uzavírá. Stát podle Vojtěcha v ničem nepochybil a vše bylo pod kontrolou, což připomíná jeho jalová slova z ledna letošního roku.
Štvavá kampaň
Horníci se koncem června ohradili proti „štvavé kampani“ vedené hejtmanem Vondrákem, ředitelkou Krajské hygieny v Ostravě Svrčinovou a ministrem Vojtěchem, že za situaci v Karviné zodpovídají „zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se v zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus“.
Havíři poukázali na to, že výše jmenovaným nevadilo, že museli od začátku pandemie dál pracovat, přičemž v dolech nebyla zavedena odpovídající karanténní opatření. Na skutečnost, že je práce v dole extrémně riziková, upozorňovali už v březnu, ale vedení státní firmy ani hygienici neudělali nic. Práce nebyla zastavena ani ve chvíli, kdy přibývaly desítky nakažených denně.
Výplata odměn vázne
Není to však jediný současný problém ministra Vojtěcha. Dodnes nesplnil svůj slib, že vyplatí zdravotníkům odměny, přestože byli v boji s koronavirem nejohroženější skupinou. Jejich výplata vázne a hlavně krajské nemocnice na ně nemají peníze.
Až nyní si toho povšiml i premiér Babiš. „Pokud v nějakých fakultkách v Praze ti, kteří byli v první linii, dostali mimo plat až 90 tisíc korun, tak já jsem byl v Táboře, kde jim dal ředitel 1400 korun, to je hrozný,“ okomentoval situaci.
Kde je problém? V neschopnosti jeho protežovaného ministra zdravotnictví, který se postaral o „svoje“ velké fakultní nemocnice, ale ostatní zdravotnická zařízení nechal plavat. A rychlé posuny nelze očekávat ani v nejbližší době. Peníze budou údajně k dispozici až poté, kdy bude schválen půlbilionový schodek letošního rozpočtu.
Hazard s trpělivostí
Zdravotníci považují liknavost ve výplatě slíbených odměn za naprostý hazard s jejich trpělivostí, zvláště pokud se nemocnice potýkají s nedostatkem zdravotních sester a boj s koronavirem ještě není u konce.
Považují za nespravedlivé a ponižující, že odměny už dostali vyplacené zaměstnanci na ministerstvu zdravotnictví, ale mnozí z těch, kdo v nemocnici sloužili bez ohledu na to, že neměli ani ochranné pomůcky, dosud nedostali nic. I dnes kritizují Vojtěcha za chaotické vedení, kdy se pokyny ministerstva měnily i „několikrát denně“.
Teprve nyní proběhlo jednání ministra za účasti premiéra Babiše se zdravotnickými odbory. Slíbil jim, že odstupňované mimořádné odměny v řádu desítek tisíc korun by měli dostat všichni zdravotníci, kteří v době největšího náporu epidemie pracovali v nemocnicích na plný úvazek.
Sestry s částečným úvazkem bez odměn?
Jenže to je rovněž problém, na který upozornila Lenka Kohoutová z Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Už dříve kritizovala vládu, že se začala zabývat situací v sociálních službách až poté, kdy se začala šířit nákaza v několika domovech pro seniory. Nepovažuje za férové, že Vojtěch hodlá odměnit jen ty zdravotní sestry, které pracují na plný úvazek.
„Sestry s částečným úvazkem nepracovaly dost dobře? Kde by bylo zdravotnictví bez mnoha sester s nižšími pracovními úvazky? Dále se zde stále nemluví o sestrách v sociálních službách. Ty jako by nebyly,“ uvedla. Naráží na skutečnost, že problémy s financemi nemají jen zdravotnická zařízení.
„Sociální služby stále čekají na finanční prostředky pro mimořádné odměny za dobu COVID-19, stejně jako čekají na vyrovnání za mimořádné nákupy ochranných osobních prostředků a dezinfekce. Stát zatím mluví a skutek nikde,“ řekla Kohoutová deníku FORUM 24. I sociální služby se v kritické době potýkaly s nedostatkem zdravotnického materiálu a musely si ho zajišťovat samy.
Sestra je méně než uklízečka?
Stát se podle Kohoutové nakonec vyrovná se všemi pracovníky v sociálních službách, ale na zdravotní sestry zapomněl. „Jsou snad zdravotní sestry v sociálních službách méně než uklízečky? Nikoliv! Zdravotní sestry v pobytových službách sehrály velmi důležitou roli, stejně jako každý jiný zaměstnanec.“
Lenka Kohoutová upozorňuje, že je čas vybavovat se na možnou dobu rizika, pokud přijde další vlna, kterou věští například Prymula. „Nicméně ještě nejsme vypořádáni za vlnu první,“ dodává.
„Všechny aktéry, kteří jen mluví, bych pozvala k tomu, aby si to jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách šli vyzkoušet do provozu. Aby se pokusili jedno nebo druhé každý den financovat. Mnozí v sociálních službách se toto bojí říkat naplno. Bojí se o místo nebo případných kontrol. Nedivím se v dnešní zcela nelehké době,“ uzavírá bývalá poslankyně.
To jsou alarmující slova v situaci, kdy vláda není schopna včas zvládnout lokální ohnisko nákazy a naplnit sliby všem, kdo nejvíce riskovali v boji s koronavirem.