Sledovali jsme to na vlastní oči. Prymula oznámil opatření a Babiš ho ihned shodil. Prymula pak dal zpátečku. Co to znamená? Inu to, že se vláda opět zcela zesměšnila.
Dramatické zhoršení České republiky v boji s nákazou obnažilo šokující nekompetenci současné vlády při řízení země. Zmatek ve vládních opatřeních je čerstvě korunován absurdní veřejnou komedií, v níž vrcholní představitelé státu v přímém přenosu ukazují, že nejsou schopni se domluvit na koncepčním postupu.
Když nedávno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil připravovaná opatření a premiér Andrej Babiš je vzápětí dementoval, tak jsme si říkali, že je s tímto ministrem konec. A skutečně: Za pár dní Vojtěch letěl.
Když včera nový ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil zavedení systému registrací lidí v restauracích a premiér mu ho opět ihned shodil a popřel, tak už to není jen momentální lapsus, nýbrž tragická prezentace celkové neschopnosti vést stát. Letět by měli oba.
Naivní voliči si mysleli, že volbou Andreje Babiše volí kompetentní a věcné řešení problémů. Byl to nesmysl, který bylo možné vyčíst z Babišova životopisu. Komunistický náměstek z podniku zahraničního obchodu, který se zmocnil státního majetku a pak se prostřednictvím klientelistické sítě a obchodování se státem dostal ke svým miliardám, není žádným standardním podnikatelem. Komunistická firemní nomenklatura se neučila řídit, nýbrž podvádět.
Principy standardního managementu nejsou Babišovým oborem a on už vůbec není odborník na krizové řízení. Srovnávání Babiše s legendárním Baťou bylo směšné. Celé generace rodiny Baťů rozvíjely jedno konkrétní řemeslo. Baťové šili boty a protože v tom byli skvělí, dovedli svůj podnik na světovou špičku. Babiš neovládá žádné takové řemeslo, které by rozvíjel a byl v něm dobrý. Pakliže ovšem někdo nepovažuje za řemeslo nepřátelské přebírání firem nebo manipulaci s veřejnými dotacemi. V tom je geniální.
Po vstupu do politiky Babiš projevil naprostou neinformovanost ohledně normálních postupů a pravidel v prostředí pluralitní demokracie. Poctivě netušil, co je to třeba dělba moci, což mu umožňovalo si ukrajovat moc celou a nastolovat autokratický systém. Neví ani, k čemu jsou politické strany, v nichž se tvoří politická koncepce a kultura politické zodpovědnosti. Netuší, že vláda a parlament se neobsazují na principu castingu u filmu. Proto je schopen jmenovat do funkcí lidi, kteří nemají žádné zkušenosti s politickými procesy, a protože on je také nemá, tak společně vytvářejí chaos a absurdní komedie. Prostě neví, jak se řídí stát. On ani neví, jak se řídí normální velká firma, která má skutečné akcionáře, valnou hromadu, dozorčí radu a týmový management. On zná jen svoji oblíbenou roli sultána a pána všeho.
Proto Babiš není schopen delegovat část své moci na své kolegy a nechat je pracovat. Proto je podráží a dělá z nich šašky. Člověk si jen povzdychne, že si to Vojtěch i Prymula zaslouží. Zaslouží si to ale lidé, kteří Babiše a jeho pseudohnutí nevolili?
Z této děsivé a směšné éry by si měla česká společnost odnést ponaučení, že tu není už čas na další naivní experimenty s politickými mesiáši, s autokratickými moguly či s podezřelými hnutími, která ignorují zavedené postupy standardních demokracií. Je třeba se vrátit z vandru domů. K normálnímu prostředí seriózní a týmové práce v politických stranách. Jinak by se česká společnost už vážně podobala té scénce z Divadla Járy Cimrmana, kde univerzální génius objevoval slepé cesty lidského vývoje. Jára Cimrman kupříkladu vypouštěl kouř z dýmky do vody a čekal, zda tímto postupem nevznikne zlato. Nevzniklo. V tom se Češi podobají svému neexistujícímu velikánovi.
Když si postavíme do čela kolosálního tlučhubu, který neprokázal žádné zkušenosti s politikou demokratického státu a který k takovému státu nemá ani nejmenší respekt, tak nemůžeme čekat kvalitní řízení v těžkých časech. Je to jednoduché jako facka, kterou dal včera Babiš Prymulovi.