Širší vedení KSČM v pátek rozhodlo, že již ve sněmovně nepodpoří další prodloužení nouzového stavu. Ten je aktuálně vyhlášen do 14. února. Šéf komunistů Vojtěch Filip předpokládá, že se poslanecký klub strany bude doporučením vedení řídit. Kabinet Andreje Babiše (ANO) tak bude muset hledat podporu jinde. K prodloužení se odmítavě stavějí i ostatní sněmovní strany. Některé opoziční strany jsou sice ochotny jednat, vláda by ale musela přistoupit na jejich podmínky. Jak tedy budou jednotlivé strany hlasovat?
„Vláda naprosto ignorovala naše oprávněné požadavky, jimiž KSČM souhlas s prodloužením nouzového stavu podmiňovala. Vzhledem k tomu doporučujeme vládě, aby si podporu hledala u těch politických subjektů, jejichž požadavkům bude ochotna a schopna vyhovět,” stojí v pátečním usnesení vedení komunistické strany.
Bez hlasů komunistů však bude mít vláda problém prodloužení nouzového stavu v poslanecké sněmovně prosadit. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyzval opozici k pragmatismu. „Neprodloužit nouzový stav znamená hazard se zdravím a lidskými životy všech. Jsem připraven jednat o konkrétních opatřeních, ale handlovat hlasy za zrušení opatření je nedůstojné,” napsal na twitteru.
Opozice se ale k dalšímu prodloužení stavu nouze staví negativně, případně má podmínky. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomněla, že vláda chce za posledního půl roku prodlužovat nouzový stav už pošesté. „Jaké jsou symboly vládního v boji s koronavirem? Nefunkční rezervační systém, večírky papalášů, házení klacků pod nohy místním samosprávám, nedostatečná a pomalá pomoc postiženým podnikatelům i nezvládnuté očkování,“ napsala na dotaz deníku FORUM 24.
Kdyby podle Pekarové Adamové šlo nyní jen o zbožné přání kabinetu Andreje Babiše, prodloužení nouzového stavu by TOP 09 za žádnou cenu nepodpořila. „Nicméně v sázce jsou životy a zdraví občanů. Nyní musíme především zamezit kolapsu zdravotnického systému. Lékaři, sestry i další personál zažili od loňského jara konstantní tlak i nasazení, které si umí představit asi jen málokdo. I z těchto důvodů budeme o našem stanovisku k nouzovému stavu jednat jak na klubu TOP 09, tak i spolu s našimi koaličními partnery,“ vysvětlila šéfka TOP 09. „Náš Anticovid tým navíc opět přijde s jasnými doporučeními a návrhy a naše podpora prodloužení nouzového stavu tak bude ve hře jedině za splnění konkrétních podmínek, které stanoví. A to jak pro školství, ekonomiku, tak zdravotnictví,“ doplnila Pekarová Adamová s tím, že vláda zatím ale projevila o jednání nulový zájem.
Podle předsedy ODS Petra Fialy má být nouzový stav výjimečný nástroj, ne setrvalý stav. „Vláda nechce projednávat odškodňovací zákon, nemá žádné řešení pro záchranu vzdělávání, odmítá zahraniční pomoc a jen pořád prodlužuje nouzový stav. Pojďme místo toho jednat o rozumném řešení,“ vyzval šéf občanských demokratů. O případné podpoře prodloužené nouzového stavu bude v příštím týdnu ještě jednat poslanecký klub ODS.
O případné podpoře jsou ochotni jednat také lidovci, stejně jako ostatní strany ale kladou vládě podmínky. „Že vláda změní systém kompenzací, umožní zvýšení kompenzačního bonusu a rozšíření jeho podpory i na živnostníky bez provozovny, bude chtít projednat také odškodňovací zákon a řešit otevírání škol pro studenty a přípravu očkováni. Vláda tyto věci nezvládá a přiznává, že ani represivní opatření nefunguji. Takto dál nelze pokračovat a bez dalších úprav jen dál a dál prodlužovat stav nouze,“ řekl předseda KDU-ČSL Marián Jurečka.
Společně s hnutím STAN budou o dalším postupu ještě jednat také Piráti. „Pan premiér se na nás zatím s žádostí neobrátil. V minulosti jsme nicméně již několikrát prodloužení nouzového stavu odmítli, neboť vláda dále selhává v ochraně lidí a ignoruje naše výzvy k nápravě. Pokud bude kabinet konečně ochotný jednat v zájmu občanů a přistoupit na naše návrhy, které by zemi pomohly, jsme ochotní o prodloužení diskutovat,“ sdělil deníku FORUM 24 předseda strany Ivan Bartoš.
„Klíčové jsou pro nás dostatečné kompenzace pro zasažené lidi či firmy, vyřešit otázku škol, a to jasnými pravidly, a ředitelům v těchto pravidlech umožnit výuku i jinak než distančně, a schválení pandemického zákona, který nebude tolik zasahovat do práv a svobod veřejnosti jako současný nouzový stav,“ doplnil šéf Pirátů.
„Při splnění základních podmínek jsme ochotni jednat o podpoře, ale určitě ne na celý měsíc,” uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Nouzový stav nepodpoří hnutí Tomia Okamury. „Poslanci hnutí SPD nepodpoří prodloužení nouzového stavu a zároveň opakovaně vládě navrhujeme, aby provedla novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, který umožňuje chránit ohrožené a rizikové skupiny bez plošného vyhlašování nouzového stavu,“ řekl deníku FORUM 24 šéf hnutí Tomio Okamura.
Jasno mají také členové Trikolóry. „Nejde o nouzový stav, jde o stav čekání, přičemž vláda neví na co. Část společnosti krachuje, část se stává apatickou. Nepodporujme to. Vraťme děti do škol. Kdyby se jednalo o nějakou aktivitu a aktivizaci společnosti, určitě budeme konstruktivní. Ale obávám se, že toho Hamáček a spol. nejsou schopni,“ napsal v SMS zprávě šéf hnutí a nezařazený poslanec Václav Klaus ml.