Šéf sociální demokracie Jan Hamáček, který v podzimní kampani sliboval, že zemi v krizi ochrání, a nepodařilo se, nyní varuje před kolapsem. ČSSD navrhuje „obětovat březen“, ale „obětován“ by měl být především Hamáček, pokud nevysvětlí podezřelý obchod s čínskými testy.
Koronavirová situace se vládě už dávno vymkla z rukou a nezbývá jí nic jiného než utahovat šrouby. V přitvrzování pravidel dnes vyniká sociální demokracie v čele s ministrem vnitra Hamáčkem, který straší vojenskými kamiony naloženými rakvemi. Situace ve zdravotnictví jistě není jednoduchá, ale nelze se přitom vymlouvat, jak to činí vláda, že prakticky za všechno může nezodpovědné chování lidí.
Obětujme březen
„Snažíme se fakt dělat maximum, abychom na základě doporučení odborníků epidemii zkrotili,“ tvrdí Hamáček, což koliduje s postavením Česka na nejnižších příčkách světových žebříčků jako odstrašujícího příkladu, jak se to nemá dělat.
Šéf Ústředního krizového štábu zapomíná na selhání státu v organizaci hromadného testování, trasování a vakcinace, na porušování protiepidemických pravidel vládním establishmentem, který by měl jít příkladem, a na pomalou a nedostatečnou pomoc poškozeným malým firmám a OSVČ.
To vše se odráží v narůstající naštvanosti a klesající důvěře lidí ve schopnosti vlády čelit koronakrizi. Neustálé přehazování odpovědnosti na veřejnost (i když částečně oprávněné) v takové situaci jen přilévá olej do ohně, stejně jako neprůhledné velké obchody se státem, zakryté nouzovým stavem.
ČSSD nyní vyrukovala s plánem „Obětujme březen“, představujícím sérii zákazů, kdy by měli lidé zůstat (až na nezbytně nutné výjimky) měsíc doma. Zavřít by se mělo podle ní téměř všechno, což je ovšem důsledkem vážných populistických chyb vlády, do této doby řízené průzkumy veřejného mínění.
Sociální demokracie jako spoluviník opomíjí, že počínaje zářím, kdy Andrej Babiš potřeboval před krajskými a senátními volbami prodat domnělé úspěchy v boji s covidem, vláda už obětovala pět měsíců. Současně odvádí pozornost od Hamáčkova osobního angažmá v pochybném nákupu čínských antigenních testů do škol.
Pochybný výběr
„Pevně věřím, že se děti v březnu začnou vracet do škol. Platí ale stále, že návrat musí být bezpečný. A k tomu jsou potřeba testy. Zakázka na jejich nákup proběhla stoprocentně podle zákona. Proto velmi vítám, že ji vláda nezrušila a můžeme tak všichni pokračovat v práci,“ pochvaloval si Hamáček 23. února.
Premiér Babiš chtěl smlouvu s vítěznou firmou Tardigrad International Consulting zrušit, ale nakonec po bouřlivém jednání kabinetu vycouval. Nouzový stav umožňuje rychlý výběr obřích zakázek, což se hodí zvláště tehdy, pokud vláda zaspí a potřebný materiál shání na poslední chvíli.
To byl případ jarních miliardových dodávek ochranných pomůcek z Číny, které organizovali Hamáček a jeho přítel z česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík. Nyní to platí pro výběr antigenních testů, o jejichž čínském výrobci Lepu Medical bylo rozhodnuto předem. Ostrý souboj se odehrál pouze o jejich distributora.
Neprůhledná schránková firma
Výběrová komise v režii Hamáčkova Ústředního krizového štábu nakonec vybrala neprůhlednou firmu s neznámými vlastníky, která nesplnila zadávací podmínky soutěže. Neplnila ani zákonnou povinnost zveřejňovat účetní závěrky, takže nebylo možné ověřit její finanční způsobilost, jak požadovaly tajné služby.
Hamáčkova komise přiklepla čtvrtmiliardový byznys schránkové firmě, kterou původně založily občanky Dominikánské republiky podezřelé ze zapojení do mezinárodních operací na legalizaci výnosů ze zločinu, se sídlem ve skotském Edinburghu na adrese, kde je registrováno 797 firem. Pochybnosti nerozptýlila ani poté, kdy v obchodním rejstříku konečně zveřejnila částečné informace o svém hospodaření.
Společnost Tardigrad International Consulting je od doby svého vzniku v říjnu 2016 v celkové ztrátě 12 milionů korun. Za rok 2019 prodělala 2,4 milionu korun, přičemž její obrat překročil 6 milionů. To nezní jako reference pro stamilionové obchody se státem příliš věrohodně, tím však pochybnosti nekončí.
Hamáček problém ve výběru této firmy nevidí, vše podle něj proběhlo standardně. „My jsme žádné znepokojující informace nedostali. Firma spolupracuje s řadou státních institucí včetně složek ministerstva zdravotnictví,“ argumentoval.
Ministr vnitra si patrně neověřil správnost informací nebo vědomě fabuloval, jelikož společnost Tardigrad International Consulting realizovala pouhé dvě veřejné zakázky, dodávky po zanedbatelných 50 tisíci korunách pro Státní zdravotní ústav.
Vláda si jde po krku
Jedním z důvodů, proč patrně nebylo možné podepsaný kontrakt zrušit, bylo oznámení současné jednatelky společnosti Moniky Jírovcové, že už byla zaplacena první dodávka jednoho milionu testů z celkového počtu 3,6 milionu.
Jenže podle zjištění Finančního analytického úřadu ministerstva financí neodešlo 60 milionů korun výrobci Lepu Medical z účtů Tardigradu, což je rovněž v rozporu s Hamáčkovým tvrzením, že za zboží zaplatil vítěz této poněkud obskurní soutěže.
Stojí přitom za pozornost, že neutěšené poměry ve vládní koalici houstnou. Babišova favorita v soutěži, firmu Chironax, Hamáček vetoval kvůli nedávnému napojení na sponzora ANO Tomáše Horáčka, trestně stíhaného kvůli korupci ve veřejném sektoru. Jeden ze členů výběrové komise podal na Chironax kvůli údajnému nátlaku trestní oznámení. Hamáčkova favorita zase prověřuje Finančně analytický úřad v hájemství ANO a ministerstva financí.
Nakonec byla vybrána firma, která podle všeho plní roli „bílého koně“, zatímco skutečný prostředník obchodu se státem je neznámý. I takové podezřelé kšefty se státem má přikrýt nouzový stav? Hamáček, který pochybný výběr hájí, má co vysvětlovat. Nese za něj politickou odpovědnost, a to se všemi důsledky. Proč mlčí kdysi velmi agilní „protikorupční“ iniciativy a nereagují na praktiky překonávající Palermo v přímém přenosu?