Rozsáhlé šetření Nejvyššího kontrolního úřadu ukázalo, že ministerstva zdravotnictví a vnitra nezvládla svou roli při nákupu roušek a respirátorů. Podle zprávy NKÚ, o níž informují Seznam Zprávy, ovšem nedošlo k pochybení pouze tam, ale selhala vláda jako celek. To navíc v době, kdy bylo třeba zasáhnout proti šířící se pandemii. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) k výtkám kontrolorů řekl, že stát musel postupovat rychle.
K první chybě došlo hned na jaře loňského roku, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček bez výběrových řízení nakupovali roušky a respirátory. Ty byly v té době nedostatkovým zbožím, které ovšem občané v době nouzového stavu nutně potřebovali.
Pětadevadesátistránkový dokument NKÚ popisuje jednotlivá pochybení velmi detailně. Upozorňuje například na 8,5 miliard, které byly podle kontrolního orgánu utraceny nehospodárně. Navíc se za ně nakoupily nekvalitní pomůcky, které byly distribuovány pracovníkům v sociálních službách. Ti tak byli vystavení ohrožení na zdraví, možná i na životě.
NKÚ také upozorňuje na nesystematické jednání ministerstev, která mezi sebou nekomunikovala a nakupovala dle své libosti. Hamáčkovo ministerstvo například prioritně pořizovalo materiál od firem, které měly doporučení. „Většina dodavatelů byla doporučena česko čínskou komorou vzájemné spolupráce, čínským velvyslanectvím, čínským ministerstvem obchodu a zdravotnictví nebo čínskými regionálními vládami,“ píše se v materiálu, který má k dispozici server Seznam Zprávy.
Kromě pochybné kvality nakupovaných výrobků upozorňuje NKÚ i na nevýhodné ceny. Vnitro například nakupovalo respirátory v cenovém rozmezí od 47 do 319 korun.
Stejně tak i výběr dodavatelů byl netransparentní a vláda vůbec nekontrolovala, od jakých firem nakupuje potřebné zboží. Docházelo tak nejen k pořizování předraženého zboží, ale také nebyla kontrolována jeho kvalita.
Alarmující je, že celých 48 % nakoupených respirátorů nevyhovělo v testování kvality. „Existuje riziko, že zejména příjemci z řad poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb obdrželi ochranné pomůcky, které nevyhověly v testování kvality, aniž by o tom věděli,“ píše se ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu.
K chybám v nákupu došlo podle NKÚ ze zcela jasných příčin. „Resort zdravotnictví významně a dlouhodobě podceňoval přípravu zdravotnického systému ČR na epidemii spojenou s výskytem vysoce infekčních onemocnění,“ píše úřad s tím, že vidět to bylo například v nedostatku zásob ochranných a zdravotních pomůcek.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na závěry kontrolorů reagoval slovy, že jeho resort musel ochranné osobní pomůcky zajistit co nejrychleji. Nákupů se podle něj ujal proto, že ministerstvo zdravotnictví nebylo schopno je zajistit.
„Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek ochranných pomůcek na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků,“ uvedl Hamáček s tím, že nákupní proces byl transparentní a zákonný.
Podle ministra vnitra o tom svědčí skutečnost, že byl předmětem přezkumu kontrolních orgánů ministerstva financí a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které v postupu neshledaly pochybení.