Naše socialistická vláda už za svoji necelou tříletku zvládla vytvořit tolik svobodu omezujících nařízení a zákonů, že je na čase si její práci shrnout. Není překvapením, že většinu níže uvedených opatření, která komplikují a někdy i znemožňují podnikání, podpořili také komunističtí poslanci. O co tedy jde?
Elektronická evidence tržeb
Zřejmě nejtvrdší zásah do svobodného podnikání od roku 1989. Prosadil jej ministr financí Andrej Babiš. Ten, který stavěl předvolební kampaň na heslech o podpoře živnostníků. Krátce po volbách však vyšlo najevo, že tajným heslem nové vlády je zřejmě heslo: „Každý podnikatel je zloděj“. Zákon o EET šikanuje ty nejmenší podnikatele. Tedy ty, kteří se živí sami svojí prací, jsou nezávislí a od státu nic nechtějí. Ty chce mít ministr financí pod absolutní kontrolou. Zákon nařizuje pořízení elektronické pokladny, která má ihned po přijetí platby od zákazníka odeslat finanční správě informaci o transakci. Kromě šikany podnikatelů je dalším důležitým dopadem tohoto zákona návrat k podpoře udavačů. Babiš totiž slibuje losování účtenek, čímž chce donutit zákazníky, aby účtenky vyžadovali, a dále má fungovat speciální webová stránka, kde bude možné udat jakéhokoliv podnikatele. Opravdovou perlou je fakt, že za vším stojí Babiš, bývalý člen KSČ z prominentní komunistické rodiny, o kterém se navíc říká, že donášel StB.
Kontrolní hlášení
Další kritizovaný nástroj k osekání svobody podnikatelů. A opět z dílny Andreje Babiše. Musí jej předkládat každý plátce DPH. Podnikatelé kontrolní hlášení kritizují jako nic neřešící další byrokratickou zátěž, která je stojí další peníze a čas navíc. „Kontrolní hlášení je speciální daňové tvrzení, které nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení,“ stojí na webu Finanční správy. Také zde se projevilo neoficiální heslo vlády Bohuslava Sobotky „Každý podnikatel je zloděj“ (v babišštině Všici kradnú). Kontrolní hlášení bylo údajně zavedeno kvůli odhalování podvodů s DPH. Zatím ale ministerstvo nepředložilo jediný odhalený podvod díky tomuto nástroji.
Zákaz prodeje o svátcích
Majitel větší prodejny se nemůže sám rozhodnout, kdy bude mít otevřeno. A stejně tak zaměstnanec větší prodejny se nemůže sám rozhodnout, že půjde nebo nepůjde do práce o svátku. Rozhodla to za ně vláda. Budou doma. Od letošního roku platí nařízení zakazující prodej ve svátečních dnech ve velkoplošných prodejnách.
Zákaz kouření
Další „TOP“ téma současné vlády. Chce zakázat kouření v restauracích a na dalších několika místech. Hlavním tématem jsou však restaurace. Zákon už byl na jaře 2016 jednou schválen, nakonec však koaliční návrh potopilo hnutí ANO jen kvůli tomu, že se do finální verze dostal pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS), který umožňoval zřízení kuřáren v restauracích. Nyní se k projednání zákona vláda znovu vrátila. Během diskuze ve sněmovně bylo možné od koaličních poslanců slyšet i absurdní argumenty jako například: „Normální je nekouřit,“ jak řekl poslanec Jaroslav Krákora z ČSSD. Znamená to snad, že vládní poslanci už určují co je „normální“? Odsouhlasí za rok, za dva nařízení, že si všichni vlasatí muži mají ostříhat vlasy, protože normální je mít krátký sestřih? A není náhodou normální nechat občanům svobodné rozhodnutí, do jaké restaurace půjdou, a podnikatelům, jestli chtějí provozovat kuřáckou nebo nekuřáckou restauraci? Už asi ne.
Zákaz prodeje sudového vína
Levicová vláda nezapomíná ani na milovníky vína. Ty hodlá připravit o sudové víno. Tedy to v nižší cenové kategorii, které mohou před koupí důkladně ochutnat a vybrat si. Na místo toho si budou muset kupovat lahve, o jejichž obsahu netuší nic. Podle vinotékařů to bude znamenat konec velkého počtu těchto specifických prodejen, které mnohdy slouží i pro setkávání lidí a pro kulturní akce. Pravý smysl novely vinařského zákona není jasný. Odborníci, kteří se v segmentu pohybují, uvádějí, že pančování, nebo černý prodej vína je prakticky nemožný kvůli častým kontrolám vinoték. Ochrana českých vinařů je také lichým argumentem. V ČR je dlouhodobě vyšší spotřeba vína, než je objem výroby našich vinařů. Trh se tedy bez dovozových vín neobejde.
Omezování výdajových paušálů
Za vším hledej ministra Babiše a jeho odpor k menším živnostníkům (nebo možná ke konkurenci obecně). Nejprve chtěl živnostníkům využívajícím výdajové paušály, aby si tak výrazně ušetřili práci s papírováním, zrušit základní slevu na poplatníka. Nakonec vláda zavedla alespoň dosti přísné limity pro uplatňování výdajových paušálů.
Zvyšování minimální mzdy
Žádná ze tří stran vládní koalice neměla problém ani s opakovaným zvyšováním povinné minimální mzdy, stejně jako tzv. „zaručené mzdy“ stanovené pro jednotlivé typy práce. Samozřejmě, že takový příkaz zase poškodí ze zaměstnavatelů nejvíce nejmenší živnostníky, tedy s výjimkou těch, kteří nikoho nezaměstnávají. Řada odborných výzkumů přitom prokazuje, že zvyšování minimální mzdy vede vždy k propouštění, což je navíc logické.
Prokazování původu majetku
Pokud snad provedete takovou nehoráznost, že zbohatnete, a podle názoru finančního úřadu je vaše zbohatnutí ještě k tomu zázračné, budete muset od prosince 2016 ukázat, jak jste se k bohatství dostali. Kdo je bohatý, je podle vlády pravděpodobně pěkný lump, tedy pokud se před finančním úřadem sám neobhájí. Samozřejmě, že se zákon nebude vztahovat na minulost. Kdybyste snad tedy měli pocit, že je už teď dejme tomu nějaký pan ministr nestoudně bohatý a původ jeho majetku není křišťálovější než křišťál, jeho obhajobu před „finančákem“ nečekejte.
Daňové zvýhodnění zadlužování firem
Již úřednická Rusnokova vláda znovu zavedla daň z dividend a Sobotkova vláda s tím nic nedělá. Motivuje tak firmy, aby se zadlužovaly. Úroky, které zaplatíte třeba bance, si totiž alespoň můžete „dát do nákladů“, takže pak platíte o to menší daň ze zisku.
Zdlouhavá registrace k DPH
Pokud byste chtěli dobrovolně platit daň z přidané hodnoty, počítejte s velmi protahovaným procesem. Takové jsou aspoň zkušenosti řady podnikatelů s působením daňové správy v éře ministra Babiše.
Překvapivé je, že zatímco preference ČSSD zaslouženě dlouhodobě padají, Babišovo ANO roste. Jde o paradoxní situaci vzhledem k tomu, že s většinou těch nejtvrdších opatření, která omezují svobodu, přišel právě Babiš. Opět se ukazuje, že stačí mít armádu všehoschopných píáristů a skoupit největší noviny v zemi. Z koaličních partnerů uděláte ty, co za všechno mohou, a ze sebe toho, který bojuje za světový mír a blaho národa.
P. S.: Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jsou v říjnu 2017.