Vláda spouští plošné testování v domovech pro seniory. Příliš pozdě a chaoticky. Situací se začala vážněji zabývat až poté, kdy se koronavirus rozšířil ve stovkách těchto zařízení. Ministryně Maláčová se od tohoto vývoje distancovala, sama se však vyjadřuje urážlivě na adresu sociálních služeb.
Premiér Andrej Babiš považuje seniory za hlavní cílovou skupinu hnutí ANO. Neustále zdůrazňuje, jak zvýšil penze, a nadbíhá jim předvolebními manévry s „rouškovným“ a zfušovaným rozesláním několika ochranných pomůcek z Tvrdíkových zásob. To podstatné, ochránit zdraví a životy nejzranitelnější skupiny obyvatel, však vláda zanedbala.
Jarní selhání
Nejde jen o celkový přístup, kdy si populistické hnutí ANO potřebovalo před říjnovými volbami udržet mediální obraz úspěšného bojovníka proti covidu, a kvůli krátkodobým politickým cílům pozdrželo nástup nepopulárních kroků, omezujících podnikání a společenský život.
Před doutnající hrozbou v domovech pro seniory a dalších pečovatelských službách varovali jejich poskytovatelé a experti v souvislosti s druhou vlnou epidemie už v srpnu. Marně. Podobná situace se odehrála na jaře, kdy vláda včas nezajistila ochranné pomůcky pro sociální služby, které si musely pomoci samy.
„Ministr zdravotnictví nefunguje. Vidíme to na všech situacích,“ reagovala koncem března na výhrady sociálních služeb ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, do jejíž gesce tento sektor spadá. Z její strany to byl jen alibismus, protože se důrazněji ozvala až poté, co se v těchto zařízeních začala šířit nákaza.
Vláda znovu zaspala
Dnes se situace opakuje, ovšem v mnohem dramatičtějších kulisách. Vláda nemůže současný stav odbýt odkazem na rozvoj epidemie v ostatních evropských zemích, jestliže je na tom Česko nejhůře nejen v počtu nových případů, ale i úmrtí. Z 90 procent postihují seniory nad 65 let.
Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký považuje dnešní vývoj v sociálních službách za mnohonásobně horší než v jarních měsících. „Nejhorší situace byla v dubnu, kdy se covid objevil ve třiceti zařízeních. V současné době je to v 550 sociálních službách,“ uvedl.
Počátkem listopadu byla infekce evidována u zhruba 4400 klientů a 2900 zaměstnanců sociálních služeb. Teprve nyní vláda rozhodla o dodávkách tří milionů respirátorů FFP2 a pravidelném plošném testování seniorů a zaměstnanců těchto pobytových zařízení.
„Je velmi špatné, že se přichází až takto pozdě na ten neutěšený stav v domovech důchodců. Já jsem upozorňoval už delší dobu, poprvé jsem tuto informaci předal někdy na přelomu srpna a září,“ uvedl epidemiolog Tomáš Beran, který v létě vypracoval postupy pro ochranu nejohroženějších skupin. Nebyl však vládou vyslyšen.
Zavřené dveře
Do zavřených dveří se dlouho vlamovali i poskytovatelé sociálních služeb. Už v květnu inicioval ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil výzvu odborné sféry vládě, aby se v případě zvýšeného počtu případů covidu-19 prioritně věnovala ochraně sociálních ústavů a domovů, včetně častého testování. Rovněž bez odezvy.
Nyní se opět připojila ministryně Maláčová, která stejně jako na jaře přehazuje vinu za zpoždění na bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. „Požadavek na plošné testování v sociálních službách jsem vznesla na Radě vlády pro zdravotní rizika 17. srpna. Žádost jsem opakovaně urgovala,“ řekla serveru Aktuálně.cz.
Výhrady k průtahům s testováním vyjádřila Maláčová i v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Mělo to být už dávno. Nejsem ten, kdo za to zodpovídá a kdo to realizuje. Zeptejte se ministerstva zdravotnictví,“ odrážela dotazy a vyjádřila se i k přípravě plošného testování.
Ty zmatky jsou obrovské
„Ty zmatky jsou obrovské, já si to velmi dobře uvědomuji. Každý týden mám videokonferenci s třiceti největšími aktéry v sociálních službách. Snažila jsem se všechny zklidnit,“ distancovala se ministryně. Sociálním službám chybí validní informace a často i zdravotnický personál, přičemž za neprovedení testů v daném termínu hrozí až milionové pokuty.
Šíření čínského viru v pobytových zařízeních sice nešlo zabránit, jak tvrdí ministryně, ale včasnější reakcí vlády bylo možné jej zcela jistě zpomalit bez současných tragických následků.
Maláčová se údajně snažila situaci zklidnit, ale současně rozeslala všem poskytovatelům sociálních služeb dopis, který je svým vyzněním pobouřil. Nabádá v něm k dodržování hygienických opatření vlády v čele s pravidlem „3R“ (rouška, dezinfekce rukou a rozestupy minimálně 2 metry).
Švejkování ministryně Maláčové
„Domnívám se, že nedůslednost a liknavost v dodržování těchto opatření v této době nejsou na místě a ,švejkování‘ není známkou hrdinství, ale nezodpovědnosti,“ píše ministryně mentorsky na konci dopisu. Na tento dopis odpověděla ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.
„Ráda bych Vám sdělila, že jste poslala tento dopis organizaci, která velmi důsledně dodržuje nastavená pravidla, často jsme v některých dokonce přísnější. Stejně tak jako u mnohých mých kolegů v jiných sociálních službách. O jakém hovoříte švejkování? Jak si vůbec dovolujete podobný dopis poslat do sociálních služeb, kde pro nás vlastně vůbec od jara nepřestala platit přísná pravidla?“ uvedla a vyzvala Maláčovou k omluvě.
„Paní ministryně s panem ministrem Hamáčkem už na jaře byli nachytáni bez roušek a nyní dostaneme e-mail o tom, jak máme dodržovat 3R a nešvejkovat? No, věřím, že si mnozí právě ze švejkování paní ministryně nevzali příklad. Navíc bych ráda podotkla, že asi vůbec neví, jak to v sociálních službách chodí,“ řekla Kohoutová deníku FORUM 24.
Narážela tím na skutečnost, že se počátkem dubna objevila na Twitteru fotografie z jednání Ústředního krizového štábu, na které neměli jeho šéf Jan Hamáček a Jana Maláčová nasazené roušky. Tím porušili pravidla, což je stálo 10 tisíc korun. Není to jediný případ, kdy členové vlády kážou vodu a pijí víno, vlastní nařízení porušují, a nejdou příkladem ostatním.
Ministryně Maláčová se znovu snaží vyzout ze spoluodpovědnosti za selhání vlády v ochraně seniorů, ale příliš pozdě. Neburcovala v létě natolik razantně, aby to dnes bylo uvěřitelné. Aspoň to švejkování si mohla odpustit.