S takovým vývojem vláda nepočítala. Její letní bohorovnost smetla Českou republiku na nejnižší evropské příčky v aktuálním vývoji šíření koronaviru. Přesto se chová stejně arogantně, odmítla parlamentní debatu, fabuluje a zoufale hledá chyby všude kolem sebe.
Vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM drží v krizi pohromadě, to je jediná jistota současné neutěšené situace. Spojil ji pud sebezáchovy poté, co se prokázala její neschopnost nastavit systémová řešení v boji proti koronaviru po ukončení nouzového stavu. Mýtus světového premianta se zhroutil do karikatury nedůvěryhodného opozdilce, před kterým okolní svět zavírá dveře. Může si za to sám.
Na jedné lodi s Hamáčkem a KSČM
„Jsme na jedné lodi. Společně to musíme zvládnout, jde o naši budoucnost. Musíme ukázat, že fungujeme v krizi,“ apeloval premiér na sociálních sítích. Při první příležitosti ale prokázal, že jsou to jen prázdná slova. O žádný společný postup nestojí a na jedné lodi je jen s komunisty a paralyzovanou ČSSD, pro kterou je dobré každé nové ráno ve vládě.
Sociální demokracie vyhlašuje, že chce znovu aktivovat Ústřední krizový štáb, ale premiér Babiš na to neslyší, protože žádná krize prý není. Je to podle něj jen humbuk vytvořený médii a opozicí, a beztak si za to lidé mohou sami, protože chtěli rozvolňovat. Jan Hamáček se tak stává spoluodpovědným statistou a rudou mikinu z plakátů může nechat ve skříni.
Opoziční strany chtěly v poslanecké sněmovně prosadit debatu o epidemii koronaviru. Její dynamický vývoj vládu zaskočil, odkryl její nesplněné sliby a fatální podcenění přípravy na podzim, což nyní vyžaduje o to větší energii a spolupráci s kraji a samosprávami. To se nedaří.
Vládní koalici se nechce skládat účty a akceptovat opoziční návrhy, jak situaci společně posunout dál. Parlamentní debatu zablokovala, stejně jako koncem ledna, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sebevědomě prohlašoval, že vláda nic nezanedbala, má dostatek ochranných pomůcek, a opozice prý jen vytlouká politický kapitál.
Stejná arogance
Brzy se ukázalo, že ministr nemluvil pravdu a zakrýval realitu. Přes tuto tristní zkušenost a osmiměsíční odstup se dnes vláda chová stejně arogantně jako tehdy. Šíření čínské nákazy covid-19 je přitom dnes třikrát rychlejší než na jaře a v tomto směru v Evropě výrazně zaostáváme.
Nemuselo tomu tak být, pokud by vláda nepodlehla sebeklamu, že jsme covid porazili a triumfálně ukazujeme celému světu, jak na to. Nejkřiklavěji tento rozdíl vynikne v porovnání s Tchaj-wanem, těsně sousedícím s pevninskou Čínou, odkud se virus rozšířil do celého světa. Infekcí covid-19 se zde letos nakazilo celkem 500 lidí, což je třetina současného denního přírůstku v České republice. Z toho sedm zemřelo a pozitivně testovaných je dnes jen šestnáct.
Důvod není jen zkušenost Tchajwanců s podobným typem epidemie SARS, přetavená do vypracování funkčních krizových plánů, ale i vysoce profesionální komunikace vlády, neměnící postoje podle nálad veřejného mínění. Také proto má v této věci podporu 91 procent obyvatel, což se o Babišově chaotickém kabinetu rozhodně říct nedá.
Média jen straší
„Požádám média, aby přestala strašit lidi!“ apeluje premiér Babiš, ačkoli média jen publikují data, která jim poskytuje státní správa zastřešená resortem zdravotnictví. Na jaře se obdobný přístup vládě nesmírně hodil, když většina zejména mainstreamových médií ukazovala dramatické obrazy z nejpostiženějších lokalit v čele s Itálií a New Yorkem.
Nabíjela tehdy vládní propagandě, jak je na tom Česká republika skvěle, což se stalo mantrou každého vystoupení premiéra Babiše. Česká televize tehdy vysílala nepřetržitý koronavirový proud s četnými výstupy členů vlády, jak si stojíme nadmíru výtečně a stát údajně masivně pomáhá ekonomice.
Dnes se styl zpravodajství nehodí a Babiš jmenoval právě Českou televizi. Karta se totiž obrací, situace u nás je trendově horší než v zemích, které byly na jaře postiženy mnohem závažněji a premiér je dával za odstrašující příklady.
Správná čísla
Babiš nyní vyčítá médiím, že nepoužívají správná čísla a tabulky, jimiž mává před kamerou. S tím však neladí vystupování vládního zmocněnce Romana Prymuly, jemuž vytvořil trafiku na úřadu vlády po rozkolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.
Pokud nyní premiér klade důraz na nižší podíl těžkých případů než na jaře, má v této chvíli pravdu, ale Prymula v jiných pořadech straší katastrofickými vizemi, že počet hospitalizovaných rychle poroste a současné kapacity covidových lůžek nemusí stačit. Jindy Prymula říká, že začala druhá vlna epidemie, zatímco Babiš s Vojtěchem to popírají. Kdo tady mystifikuje veřejnost?
O tom, jak si šéf ANO práci médií a zřejmě i opozice představuje, naznačil i v dalších prohlášeních. „Chytrá karanténa funguje a stále se vylepšuje. Je potřeba být pozitivní,“ vyzývá. Proč ne, kdyby to byla pravda?
Premiér jen fabuluje, že hygienici stíhají trasování. Ještě nezačala chřipková sezóna a citelné personální problémy jsou v Praze i dalších lokalitách. Roste sice počet testů, ale výsledky se k lidem dostanou i deset dní po kontaktu s infikovaným, což popírá princip chytré karantény. Její „vylepšování“ spočívá v návrzích na sebetrasování, samotestování a zaměření jen na případy s těžšími příznaky.
Premiér rovněž fabuluje, když tvrdí, že „tolik, co my testujeme, netestuje nikdo“. Ve skutečnosti Česká republika patří k podprůměru na 21. místo z 27 zemí Evropské unie. Například Němci a Rakušané testují v poměru k počtu obyvatel 1,5krát víc, velmi postižená Belgie dokonce 2,3krát víc.
Babiš dokonce lživě napadl Slovensko, které zařadilo Českou republiku mezi „červené“ země se zvýšenými riziky, že testuje pětkrát méně. Slovenských testů je ve skutečnosti zhruba o 40 procent méně než u nás, což nevysvětluje značný osminásobný rozdíl v tempu růstu infikovaných.
Byli jsme naivní
Premiér znovu přiznává, jak si představuje fungování státu jako firmy. Všechna média musí pracovat v jeho zájmu, jako mediální divize Agrofertu. Ne každý se ovšem chce chovat jako šéfredaktoři jeho deníků Jaroslav Plesl a Ištván Léko nebo marketér Marek Prchal, kteří mají prefabrikaci vylhané propagandy v náplni práce.
To už je ve světlé chvilce blíže pravdy přiznání ministra Vojtěcha, který v květnu vyhlašoval konec boje s covidem-19. „Původně jsme si mysleli, dnes už mohu říct naivně, že přes léto virus poleví, že se nebude tak šířit. Ale vidíme reálně na datech, že žádná pauza nebyla, jen poměrně krátký pokles,“ uvedl koncem srpna.
Tato naivita vlády, spojená s přetrvávající arogancí, bude stát všechny obrovské úsilí a stovky miliard korun. Premiér Babiš znovu v nouzi volá po jednotě. Ať se tak tedy chová. Ne každý se nechá „opít koblihou“ z nekvalitní produkce jeho holdingu.