Vláda na svém pondělním jednání schválila dva nové kompenzační programy na pomoc podnikatelům. Ty mají podle vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nahradit současný složitý systém vládních podpor. Česká unie cestovního ruchu však upozorňuje, že vláda zcela ignoruje názory podnikatelských svazů a cílem nových programů je odškodnit co nejméně firem.
Program COVID 2021 se bude týkat příspěvku 500 korun na zaměstnance a den, minimálně ale podnikatelé získají 1500 korun denně. Platit bude zpětně od 11. ledna. Ve druhém programu COVID Nepokryté náklady budou mít podnikatelé nárok na náhradu 60 procent nákladů, a to zpětně od 1. ledna. U obou programů bude podmínkou pokles tržeb alespoň o 50 procent proti loňskému nebo předloňskému roku. Nové programy nahradí dosavadní specifické dotační tituly jako COVID Ubytování, COVID Nájemné nebo COVID Sport.
Podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) ale změna na podnikatele tvrdě dopadne. „Už rok bojujeme za to, aby vláda schvalovala pro podnikatele v cestovním ruchu nediskriminační kompenzace,“ uvedl prezident unie Viliam Sivek. „V některých případech se to blížilo dialogu, ale tentokrát nám vláda opětovně ukázala již schválený materiál, který zcela opomíjí většinu připomínek podnikatelských svazů,“ vysvětluje.
„Zatímco v roce 2020 byly jednotlivé zavřené obory kastovány a některé dostaly od státu více podpory, některé méně a některé vůbec nic, právě schválená verze 2021 sice už není v tomto smyslu diskriminační, zato každá z postižených firem dostane mnohem méně,“ upozorňuje viceprezident ČUCR Martin Plachý.
Zásadním problémem je podle podnikatelů v cestovním ruchu to, že vláda zúžila potenciální množství žadatelů o podporu podmínkou propadu obratu o 50 %. Zatímco Evropská unie připouští nárok na pomoc při 30% propadu tržeb, což je kritérium, které většina zemí EU i praktikuje, česká vláda nastavila hranici na 50 %.
Z pohledu podnikatelů jde o jednoznačnou snahu odškodnit co nejméně firem. „Tento přístup není destruktivní jen finančně, ale také psychologicky,“ popsal Viliam Sivek. „Vláda tím řekla všem firmám, které se snažily udržet co nejvíce nad vodou a přece jen něco utržily, že to bylo marné. Podpora je jen pro toho, kdo se nesnažil dost,“ dodal.
Program COVID 2021 má podle ČUCR výrazně snížit kompenzace pro firmy, které mají své provozovny v nájmu. „V roce 2020 mohly takové společnosti čerpat ještě příspěvek na nájem, což nyní odpadá,“ vysvětluje Sivek.
U programu COVID Nepokryté náklady pak ČUCR připouští, že jde po roce od začátku pandemie o první program, který umožní žádat o podporu i větším firmám, jež byly doposud diskriminovány. „Vláda ale nabízí pokrytí jenom 60 % nepokrytých nákladů, zatímco EU připouští 70% kompenzaci a u mikropodniků dokonce 90%,“ přiblížil Sivek.
„Máme za sebou jeden rok pandemie. Řada podniků skončila, další jsou na pokraji konce. Firmy v cestovním ruchu již nemají žádné rezervy, žijí z ruky do huby, ze dne na den, v dluhové pasti. A výsledek? Vláda přestává s podnikateli konzultovat, vymýšlí cesty, jak pomáhat méně a méně, a podnikatelé musí ze svého hradit větší a ještě větší ztráty,“ upozorňuje prezident České unie cestovního ruchu a dodává, zda by nebylo lepší uhradit firmám 100 % jejich přímých nákladů v době zavření, jak to vláda několikrát slíbila.