Hlasování o vládním daňovém balíčku ve sněmovně přineslo několik zpráv, které živnostníky příliš nepotěší. Koaliční neshoda nad novými výjimkami z EET znamená, že tento systém budou muset absurdně provozovat i ti, kteří ze zákona žádné daně neplatí. Snížení limitu pro uplatnění výdajových paušálů na polovinu zase mnohým zvýší papírování a daňovou zátěž.
Limit pro výdajové paušály na polovině
Vládní koalice se snaží prodat tu lepší stránku daňového balíčku, na které se dokázala dohodnout. Ať už je to kosmetické zvýšení daňových slev na druhé, třetí a další dítě, nebo obnovení možnosti uplatňovat daňové slevy na manželku a děti pro podnikatele uplatňující výdajové paušály.
Už méně se chlubí zhoršením podmínek těm podnikatelům, kterým snížila limit pro možnost uplatnění výdajových paušálů ze dvou na jeden milion korun. U soukromých zemědělců limit poklesne na 800.000 korun, což mimochodem jen podtrhuje nezájem vládního agrokomplexu o drobné podnikání i v tomto sektoru.
Tento krok kritizují i ti, kteří jinak podporují restriktivní návrhy z dílny ministerstva financí včetně kontroverzní EET, jako je Asociace malých a středních podnikatelů.
„Pokud někdo nevyužije slev na děti a měl obrat mezi jedním a dvěma miliony korun, potom to pro něj znamená nejen zvýšení daně, ale rovněž zásadní administrativní přítěž, protože výdajové paušály měly zejména pomoci od papírování s daněmi,“ prohlašuje prezident asociace Karel Havlíček.
„Pro živnostníky to bude znamenat další administrativní zátěž a výdaje za zpracování daňových podkladů. Stejně tak však dopadne opatření na finanční správu, jež bude rovněž nucena čelit zvýšené administrativě, kterou v poslední době vždy řeší nabíráním dalších pracovníků,“ doplňuje předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský.
Výdajové paušály přitom byly zavedeny jako vstřícný krok vůči malým podnikatelům, kteří si tak nemusejí vést složité účetnictví a vykazovat všechny výdaje. Dnes se přístup k těmto aktivním a na státu nezávislým lidem mění. Podporován je hlavně velký byznys a živnostníci jsou považováni za parazity hledající všechny cesty, jak okrást stát.
Tento jakobínský přístup přitom dnes razí vyvolení, kteří chtějí stát řídit jako firmu, a sami přitom plnými hrstmi využívají daňových úlev, daňově optimalizují a přihrávají si stamilionové státní či evropské dotace.
Revoluční zákon, který tu nikdy nebyl
Razantní snížení limitů pro výdajové paušály bude znamenat citelné zhoršení komfortu pro podnikání především u mnoha řemeslníků a poskytovatelů služeb. To se projeví zvláště v souběhu s povinností posílat kontrolní hlášení DPH u firem s ročním obratem nad milion korun a v blízké budoucnosti zavést EET.
Do ztracena šla neurotická koaliční přestřelka kolem dalších výjimek z elektronické evidence tržeb. Andrej Babiš týden před spuštěním první etapy EET, navzdory koaličním dohodám, že už žádné výjimky nebudou, zničehonic prosazoval pravý opak.
„Je to revoluční zákon, který tady nikdy nebyl. Taky jsme netušili, kolik druhů podnikání tady máme,“ obhajoval ministr financí návrh vyřadit z EET e-shopy, čímž upřímně doložil nedostatečnou kompetenci řídit resort. Přitom na jednu z absurdit EET, vkládat do systému i bezhotovostní platby e-shopů, byl upozorňován dlouhodobě. Tím spíše, že jeho projekt byl původně prezentován jen pro podnikání s hotovostními platbami. Kvůli koaliční nedohodě e-shopy v EET protismyslně zůstávají.
Smůla babičky z Kladna
Ještě bizarnější byl Babišův návrh vyřadit z evidence tržeb nejmenší podnikatele s příjmy do 250.000 korun ročně uplatňující výdajové paušály, pokud si s finančním úřadem domluví paušální daň. Jak veřejně přiznal, inspiroval ho dopis devětaosmdesátileté důchodkyně z Kladna.
„Ta má doma v garáži obchůdek s ovocem a zeleninou, které nakupuje v supermarketu a pak je prodává důchodcům ve své čtvrti, protože mnozí z nich mají problém do supermarketu dojít. Já si myslím, že podobní drobní živnostníci, ať už mladí nebo staří, mají mít možnost požádat stát o paušální daň. Nejen zmíněná důchodkyně pak v takovém případě zaplatí daň dle dohody s finančním úřadem, minimálně 600 korun, a nebude už muset být v EET,“ hasil na poslední chvíli požár, který sám zapálil.
Navenek to vypadalo, že ministr financí blahosklonně vychází nejmenším živnostníkům vstříc. Skutečnost je taková, že drobní podnikatelé s nejnižšími příjmy dnes žádné daně neplatí, protože mohou uplatnit výdajové paušály snižující daňový základ a vysokou slevu na dani, prosazené pravicovými vládami.
Šéf hnutí ANO ve skutečnosti nabídl dvě řešení: zavést EET s příslušnými jednorázovými i průběžnými ročními náklady, nebo zaplatit minimální daň, kterou tento podnikatel doposud platit nemusel.
Hlasováním ve sněmovně se situace zjednodušila. Žádné další výjimky nebudou a smůlu má i „Babišova“ babička z Kladna. Bude se muset naučit s EET zápolit, pokud nechce se svým podnikáním v garáži skončit.
Pokrytectví vládní koalice
Pokrytectví koaličních stran, nadělujících živnostníkům jeden pochybný dárek za druhým, se projevilo vzápětí. Lidovci chtějí pokračovat v pozdním a zjevně neproduktivním boji za další výjimky v EET ještě před volbami. Přičtou jim to voliči k dobru, když do této doby neudělali nic? A ministr zemědělství Marian Jurečka hodil přes palubu i provozovatele farmářských trhů.
Andrej Babiš hodlá další výjimky v EET, včetně možnosti využít paušální daň, obhajovat ve volebním programu ANO. Výjimky v projektu, který sám vymyslel a prosadil.
Sociální demokracie by šla ještě dál. Jejím expertům připadají samotné výdajové paušály příliš vysoké a hodlají navrhnout jejich snížení.
Tak či onak, atak na drobné podnikání bude pokračovat. O zrušení byrokratických nástrojů, omezujících zejména malé podnikání, současné vládní strany neuvažují ani omylem.