Bývalý ministr a kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý vidí otázku imigrantů dost odlišně než třeba prezident Miloš Zeman. Vyjádřil se tak už vícekrát. Naposledy v rozhovoru pro server iHned.
Celé můžete číst ZDE
Jeho myšlenka se dá shrnout větou: „Zdá se mi, že jakkoliv to sociálně a geopoliticky krátkodobou hrozbu znamená, naše apriorní a striktní odmítání uprchlíků je špatné pro pověst České republiky.“
Podle něj nejde o lákání imigrantů, nad kancléřkou Merkelovou má sice otazníky, ale „tvrdě odmítavá slova našich vrcholových představitelů také nebyla vhodná“.
Dlouhý se problému věnuje z ekonomického pohledu a vidí v migrantech spíše příležitost. Z dlouhodobého hlediska prospívají, což je podle něj vidět třeba na tom, že mexičtí příchozí pomohli Americe překonat finanční krizi. (Plyne to z některých studií, nutno přiznat, že jiné zase tvrdí opak.) My jsme samozřejmě ateistická země chudší než USA a nemáme zkušenost kolonialismu a Syřané nejsou mexičtí katolíci. Kvůli 40 letem komunismu nejsme celkem zvyklí na zahraniční pracovníky. Jenže bez ohledu na kvóty uprchlické vlně stejně neunikneme.
Zapojit je do práce
Dlouhý se podílí na fondu, který, pokud vznikne, má se zabývat zaměstnáváním cizinců, kteří zde dostanou azyl. Když už tady jsou a stejně budou, je dobré je zapojit do pracovního procesu, říká na iHned Dlouhý. Zatím jde o malou záležitost, která by se nejdřív týkala stovek lidí. Cílem je, aby země změnila svůj negativní názor. Podnikatelé jsou ostatně často ochotní imigranty zaměstnávat. Problém je zatím se zajištěním vzdělání.
Názory Vladimíra Dlouhého jsou zajímavé právě proto, že Dlouhý sám není člověk, který by propadal nějaké sentimentalitě. Když jde o obchodování s Čínou, bude to pro něj především obchod, lidská práva sem, lidská práva tam. Právě proto ale jeho poznámky o tom, že přes všechna rizika mohou být imigranti prospěšní, mají svou cenu. Jako pragmatik zřejmě vidí, že problém už tu je (a může být větší, pokud přijdou další lidé z Ukrajiny a kromě válečných oblastí také ze zemí postižených suchem). Jenže je možné ho obrátit i v náš prospěch. Navíc by bylo dobré se snažit vybrat ty, co budou pro nás užiteční a které potřebujeme. Než nám je někdo přebere. (Dodejme, že není úplně hezké takto mluvit o lidech, ty ostatní, kteří budou vnímáni jako „nepotřební“, také nemohou skončit na dně moře.)
A co na to lid?
Jak na to zareaguje veřejnost, se ještě uvidí. Zatím jsou někteří lidé schopni současně věřit tomu, že jim běženci seberou práci a že běženci jsou líní, pracovat nebudou a budou jen pobírat dávky. Třesou se, že lidé, které považují za příslušníky kmenů z doby kamenné, je vytlačí z jejich zaměstnání. O velkém sebevědomí to nesvědčí.
Dlouhý zatím neřekl, jestli bude kandidovat na prezidenta. Pokud ale bude kandidovat Zeman, můžeme si představit, jaké kýble populistických pomyjí se budou servírovat. Schwarzenberga, o kterém Zeman lhal, že jeho rodina na svém hradě vystavuje hákové kříže, a hrozbu Sudeťáků teď zastoupí v jeho zlatoústé mluvě někdo ze Sýrie a Eritreje. Můžeme se těšit na billboardy jak z dob třetí říše. Určitě na to někdo skočí.
Dějiny zatím půjdou dál a představa, že se zarazí někde u Mikulova, protože to chce osvícený znalec motýlů a islámu Konvička, je skutečně roztomilá.