Pokud zůstane v povědomí vůbec nějaký obraz z působení Vladimíra Remka v roli velvyslance v Moskvě, bude to asi ten ze dne, kdy přišel do Kremlu předat Vladimiru Putinovi své pověřovací listiny. Remek, někdejší vojenský pilot, Hrdina ČSSR, Hrdina Sovětského svazu a první kosmonaut z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, přišel se sovětským metálem na klopě, komentuje server Hlídacípes.org.
A spíše než sebevědomý český velvyslanec působil jako školák na exkurzi, jak to popsal někdejší český generální konzul v Petrohradu Vladimír Votápek. Nyní týdeník Respekt přinesl informaci, že Remek z osobních důvodů v Moskvě předčasně – o rok dříve – skončí.
Skoro to přitom vypadá, jako by Remek v Moskvě ani nebyl. Jistě – činnost diplomata může být i nenápadná, plná mravenčí práce a úspěšného lobbingu za české zájmy i bez velkého vytrubování do světa.
Což však nevypadá zrovna na Remkův případ.
Listopad u Putina
Remek přitom Moskvu znal, pracoval už dříve na ambasádě jako obchodní rada a tehdy – podle svědectví firem – odvedl kus dobré práce. Právě i díky své minulosti kosmonauta míval v Rusku všude otevřené dveře.
Jenže nyní se Remkův nástup prakticky shodoval s anexí Krymu a následnými protiruskými sankcemi. A taková doba přeje jiným expertům. Jakým je třeba Martin Nejedlý – bývalý volejbalista, obchodník a muž, který v Rusku strávil zhruba deset let života a nikomu se nesvěřuje čím.
Příznačné je, že když se český prezident Zeman v květnu 2015 sešel v Moskvě v rámci oslav 70. výročí druhé světové války s Vladimirem Putinem, provázel jej na jednání právě jeho neplacený poradce Nejedlý. Nikoli český velvyslanec. Remek zůstal nedůstojně sedět v předsálí.
„Okamžitě bych rezignoval na své místo. Rezignovat měl i pan Remek,“ komentoval to později Luboš Dobrovský, v letech 1996 až 2000 český velvyslanec v Moskvě.
Svou velvyslaneckou kariéru přitom Remek završí opět stínováním návštěvy prezidenta Zemana u Putina plánované na letošní listopad. Snad se tentokrát dostane i do jednací místnosti.
I když Remek údajně odchází z vlastní vůle, připomíná mouřenína, který posloužil a může jít.
Není žádné tajemství, že Remkovi se do Moskvy vůbec nechtělo. Na postu europoslance v Bruselu byl spokojený, zvolený za KSČM byl dvakrát a s jistotou by mohl počítat i s dalším mandátem.
Ještě se může hodit
Dnes už se jeví jako nepodstatný detail, že Remek byl v první přímé volbě českého prezidenta pro rok 2013 vážně zvažovaným kandidátem za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Nakonec ale místo toho veřejně podpořil Miloše Zemana.
Slib významného diplomatického postu v Moskvě byla podle bývalých i současných představitelů ministerstva zahraničí úlitba KSČM právě za to, že Remka uklidí z cesty před prvním kolem volby.
Známý levicový politik a ve voličsky významné části veřejnosti stále populární jediný tuzemský kosmonaut totiž Zemanovi býval mohl odčerpat důležité hlasy již v prvním kole volby.
Sám Remek se, jak potvrzují informace z Černínského paláce, do Moskvy nijak nehrnul ani netěšil. Když už to ale muselo být, komunistům nakonec kývl.
Nepsaná dohoda nejspíš trvá, komunisté do prezidentských voleb nevysílají ani tentokrát žádného svého kandidáta.
Zda Remek s odchodem z Moskvy odejde i do důchodu, se ještě uvidí. Komunistům se jeho diplomatické zkušenosti, trvající popularita přinejmenším v určité části voličského spektra i fakt, že je nestraník, ještě můžou hodit.
Třeba v rámci námluv o tiché podpoře vítězné strany podzimních parlamentních voleb a handlech, jaké posty za to…