Někdejší generální ředitel TV Nova Vladimír Železný usiluje o opětovný návrat na výsluní. V letošních senátních volbách tak kandiduje za hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího ve volebním obvodu Znojmo, kde se už jednou senátorem stal. O to být někam zvolen se však Železný od té doby, co mu skončil mandát evropského poslance v roce 2009, nesnaží poprvé. Tentokrát to zkouší přes témata, se kterými žongluje i bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG.
Vladimír Železný s velkou slávou vstoupil do politiky, když byl v roce 2002 hned v prvním kole zvolen do horní komory Parlamentu právě ve volebním obvodu Znojmo. O dva roky později se stejně úspěšně ucházel o křeslo v Evropském parlamentu.
Velmi záhy se však ukázalo, že to s Železného politickou kariérou nebude zase tak žhavé. Už v roce 2006 kandidoval za politickou stranu Nezávislí demokraté, jejímž předsedou tehdy byl, ve volbách do Poslanecké sněmovny a totálně pohořel. Partaj propadla a získala jen 0,68 procenta hlasů.
V roce 2009, když mu vypršel mandát europoslance, usiloval o své znovuzvolení tentokrát za uskupení Libertas a rovněž bez úspěchu. Senátorem za Znojmo se pak chtěl stát znovu již před šesti lety, ale ani to se mu nepodařilo. Tehdy byl Železný v pořadí až šestý, takže naprosto ztroskotal.
Většího kontrastu s tím, jak triumfoval v roce 2002, snad ani nemohl dosáhnout. Lepší výsledek než on měli kandidáti skoro všech myslitelných stran: nejen nově zvolený senátor Pavel Štohl za ČSSD a lidovec Jiří Němec, který postoupil do druhého kola, ale i kandidáti ODS, KSČM či hnutí ANO.
Jediné politické úspěchy Železného jsou tak právě jeho zvolení do Senátu v roce 2002 a následně do Evropského parlamentu o dva roky později a od té doby se marně snaží o návrat. Na tyhle dvě výhry svého času velmi vlivného muže je přitom potřeba se dívat v kontextu jeho působení ve funkci generálního ředitele TV Nova.
Železný byl jejím šéfem do května 2003, takže senátorem se stal ještě jako hlava v té době nejsledovanější televizní stanice u nás, a dokonce i na svém volebním lístku měl tehdy napsáno „ředitel televize“. Tím se vysvětluje i to, jak mohl uspět hned v prvním kole s 50,82 procenta hlasů.
Navíc to bylo ještě předtím, než Česká republika prohrála mezinárodní arbitráž týkající se TV Nova a v květnu 2003 musela americké společnosti CME zaplatit více než 10 miliard korun. To pravděpodobně Železného u veřejnosti poškodilo.
I přesto ale jeho známost z televize, kde měl řadu let každou sobotu v poledne svůj pořád Volejte řediteli, očividně zafungovala ještě jednou v červnu 2004, kdy byli on a Jana Bobošíková zvoleni evropskými poslanci za Nezávislé. Jejich uskupení získalo 8,18 procenta hlasů – tedy o několik málo desetin procenta méně než sociální demokraté jako tehdy hlavní vládní strana s premiérem.
Bájný hrdina a jeho děti
Politická hvězda Vladimíra Železného tak zářila jen do té doby, dokud mohla čerpat z jeho televizní éry. A na tu se mu již navázat nepodařilo, ačkoli i o to se pokoušel. V listopadu 2013 se znovu stal generálním ředitelem televizní stanice – TV Barrandov, ovšem funkci zastával pouhých pět měsíců.
Nyní Železný hodlá resuscitovat svou léta ležící politickou mrtvolu s pomocí Klausovy Trikolóry. Zřejmě se domnívá, že mu nová značka přinese úspěch a zlomí jeho smůlu a pověst nenapravitelného losera, kterou se hnutí, za něž aktuálně kandiduje, snaží zakrýt poukazem na jeho dávné ostruhy, které před lety získal.
Železný asi chce maximálně splynout s partou, za kterou se o post senátora uchází, takže říká, že nekandiduje „pro slávu, prestiž a čechrání ega“, ale vrací se hlavně kvůli svým dětem, protože mu není lhostejné, v jaké době je s manželkou vychovává.
Zní to jako dojemný příběh o bájném hrdinovi, který se opět dává do boje, protože to, co je mu drahé, je ohroženo. Něco podobného, jen jinými slovy, zdůrazňuje i někdejší protagonista pořadu, ve kterém vždy na úvod opakoval slavnou větu: Dobrou chuť, pokud právě obědváte.
A v ohrožení podle Železného není nic menšího než svět, ve kterém žijeme. Na webu Trikolóry tak uvádí: „Není mi jedno, že se současný svět asi zbláznil… vadí mi, že normou úspěchu se stalo to, do jaké genderově okrajové skupiny patříte, zda vyznáváte některou z dnes módních, a pro mne úchylných minoritních idejí a utopií, než to, jaký za sebou máte pracovní nebo studijní úspěch, životní výkon založený na letitých zkušenostech. Je čas návratu k tradičním, ověřeným hodnotám.“
Skoro to vypadá, jako by Železný chtěl být větší Klaus než sám Klaus. Jen je tedy otázka, zda tohle už platilo v roce 2002, 2004, 2006, 2008 a 2014, kdy se ucházel o různé volené posty a znovu a znovu někam kandidoval. Pokaždé asi bylo něco ohroženo a bylo co zachraňovat. Zkrátka když se chce, důvod se vždycky najde.
Železného zlaté časy už ale minuly a není důvod, proč by se na tom mělo něco měnit. Struny, na které brnká, mu možná v kombinaci s matnou vzpomínkou na jeho zašlou slávu mohou v uvedeném senátním obvodu zajistit několik málo procent voličských hlasů, o mnoho víc však ne.
Nafouknutá bublina
Klausovo hnutí zatím paběrkuje a kandidáti typu Vladimíra Železného k němu žádné davy nových voličů nepřitáhnou. Říkat, že současný svět se zbláznil, je hezké, ovšem ve skutečnosti se tím reaguje jen na pár hojně medializovaných a zveličovaných případů (a někdy i excesů). A Železného poukazování na to, že „normou úspěchu se stalo to, do jaké genderově okrajové skupiny patříte…“, je úplný nonsens, protože nic takového se zkrátka neděje. Klaus mladší a spol. se pouze snaží vyvolávat takový dojem.
Železný stejně jako předseda Trikolóry se tváří, že hlásají návrat k tradičním hodnotám. Přitom jen parazitují na tom, že některá témata spojená s problematikou genderu či transgenderu jsou pro veřejnost špatně srozumitelná, nezvyklá a občas se to s nimi trochu přehání.
Když například vyjde na DVTV rozhovor s Viktorem Heumannem z organizace Trans*parent s titulkem: „Menstruují i jiní lidé než ženy. Můžu i já. Pohlaví je jen škatulka, říká Heumann“, asi to může u některých lidí vyvolat pocit, že svět se zbláznil, ale ve výsledku je to jen nafouknutá bublina, kdy se toho zase tolik neděje. A lidé jako Železný a Klaus mladší se toho snaží využít a sbírat na tom politické body.
Zatím se však nezdá, že by Trikolóře tahle sázka na obranu „normálního světa“ nějak zvlášť vycházela. Když loni 10. června poslanec zvolený za ODS oznámil, že zakládá nové hnutí, velmi rychle se objevilo ve volebních průzkumech. V šetření agentury Kantar CZ pro Českou televizi, které bylo zveřejněné 26. června, mělo okamžitě tři procenta hlasů.
Po roce má ale Trikolóra ve valné většině průzkumů preference kolem dvou procent a pouze výjimečně překonává tři procenta, což se dá vysvětlit statistickou chybou. Žádný dramatický nárůst podpory Klausova uskupení se tudíž neděje. A nejzajímavější, co se kolem hnutí stalo za posledního půl roku, je, že za něj kandiduje Železný, jehož voličský potenciál je mizivý.