Třicet let po revoluci má Česko konečně realitní zákon, který zkrotí nepoctivé makléře. Aspoň to slibovala Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj za ANO. Zákon platí od 3. března a je na čase zhodnotit, co se změnilo. Zatím to vypadá, že skoro nic. Prodej bytu je stejně riskantní podnik jako před rokem.
Těžko se hledá povolání s horší pověstí. Realitní makléři se dělí o poslední příčku s taxikáři. Nejotřepanější makléřské triky už zlidověly, jako ten s falešnými zájemci o koupi (další najdete v infografice Co vám vadí na realitkách). I tak jde o povolání nesmírně oblíbené. V Česku je skoro 15 000 makléřů, to je v přepočtu na počet obyvatel desetkrát víc než v Německu. Makléřem totiž může být skoro každý!
Ústupky síťovým realitkám
Na prosazení realitního zákona roky chyběla politická vůle. K prezidentskému podpisu ho dovedla až Klára Dostálová (ANO). Bohužel je v aktuálním znění skoro bezzubý. „Došlo k řadě ústupků směrem k tzv. síťovým realitním kancelářím, které mají zřejmě na ministerstvu velmi silné lobby,“ kritizuje Vladimír Zuzák z pražské MAXIMA REALITY, která je na trhu 23 let a do žádné realitní sítě nikdy nepatřila.
Makléř je sice nově živnost vázaná, ale podmínky jsou příliš měkké. Zkoušku nemusí skládat právníci, stavaři, ekonomové ani makléři s tříletou praxí. „Vykázat 3 roky praxe není problém pro žádného makléře, i kdyby prodal jen tři byty. O kvalitě služeb to neříká vůbec nic,“ upozorňuje Zuzák. Ministryně Dostálová navíc prosadila odklad termínu pro zkoušky kvůli situaci kolem koronaviru, a to až na březen 2021.
Naopak pojištění odpovědnosti je povinné už od 22. června. Jenže stačí pojištění na 1 750 000 Kč, zatímco realitní transakce jsou málokdy pod 3 miliony. Síťové realitky mají limit ještě snížený na 50 % (dělá to směšných 875 000 Kč). Franšízy totiž vydělávají na licencích, proto potřebují neustále rekrutovat další makléře. Ti pak platí za známou značku na vizitce, za chyby makléřů přitom franšíza odpovědná není.
Nevětší rizika při prodeji bytu
Nedůvěra k realitkám tedy v nejbližší době klesat nebude. I když zákon už platí, je třeba obezřetně vybírat, komu svěříte byt do prodeje (sepsali jsme podrobný návod Jak vybrat realitní kancelář). A nejhorší scénář? Zaplatíte absurdně vysokou provizi za velmi omezené služby. Nový realitní zákon sice stanovuje, co má být uvedeno ve smlouvě o zprostředkování, ale výši provize ani rozsah služeb neřeší. „Obvyklá výše provize je 3 – 5 %, víc nikomu neplaťte,“ radí Zuzák z MAXIMA REALITY.
Přesto existuje cesta, jak si udělat rychle obrázek o kvalitě služeb realitní kanceláře. Sežeňte si předem nezávislý odhad tržní ceny podle statistik z katastru a cenových map (stačí vyplnit parametry bytu do tohoto formuláře a dostanete ho zdarma na e-mail)). Každý makléř vám totiž už na první schůzce řekne vlastní odhad ceny. Když máte šanci srovnat ho s údaji z katastru, hned uvidíte, jestli svou práci umí nebo ne.