Před dnešní schůzkou s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským poskytl šéf polského kabinetu Mateusz Morawiecki rozhovor ukrajinskému internetovému médiu LB.ua. Jednání v Kyjevě je výsledkem polské potřeby vyjádřit Ukrajině podporu ve sporu s Ruskem, který podle Morawieckého ohrožuje stabilitu v Evropě.
„Jestli nám historie něco říká, pak toto. Vladimira Putina je třeba zastavit, než bude pozdě,“ prohlásil v rozhovoru Morawiecki, který se v Kyjevě kromě prezidenta Zelenského setká i s premiérem Denisem Šmygalem. V centru jednání bude možná pomoc Varšavy při posilování obranyschopnosti Ukrajiny a také vytvoření široké evropské koalice proti ruské agresi.
Podle Morawieckého nejsou v současné době potřebná jen diplomatická gesta, ale také skutečná pomoc. Tu jsou Poláci svému východnímu sousedovi připraveni poskytnout.
Morawiecki uvedl, že celá Evropa tváří v tvář hrozbě ze strany Ruska potřebuje solidaritu, odhodlání a plnou spolupráci. „Již v listopadu jsem uskutečnil asi tucet návštěv evropských hlavních měst, abychom jednali o společné politice vůči Moskvě a Minsku,“ řekl Morawiecki. Podle něj to není bezpečnostní problém jen pro Ukrajinu, ale je to také výzva pro celý kontinent, zejména pro střední a východní Evropu.
K německému postoji k situaci na Ukrajině polský premiér řekl, že je tento postoj velkým zklamáním a německé zapojení do výstavby plynovodu Nord Stream 2 velkou chybou, za kterou však zaplatí celá Evropa, neboť to zmaří pokusy o vybudování volného trhu s plynem v Evropě na dlouhá léta. „Musím přiznat, že na otázku, jaké jsou motivy současné politiky Berlína, neexistuje jediná odpověď. Ekonomické zájmy jsou vždy pádným argumentem, ale tentokrát to asi stačit nebude. Opatrná německá politika je možná důsledkem historických obav a zvláštní role Německa v evropské politice po druhé světové válce,“ domnívá se Mateusz Morawiecki.
Na otázku, jak se Polsko dívá na nabídku USA v reakci na ruské ultimátum ohledně bezpečnostních záruk a požadavků na omezení přítomnosti NATO, odpověděl šéf polského kabinetu jasně. „Odpověď může být jen jedna. Buď přistoupíme na novou imperiální politiku Ruska, nebo budeme dodržovat pravidla. Spojené státy a NATO se postavily na stranu zásad, které sdílejí demokracie na celém světě. Není a nemůže být možné akceptovat neoimperiální pokusy rozhodovat o osudu nezávislých států v rozporu s jejich nezávislostí a mezinárodním právem.“