Černouhelné společnosti OKD hrozí bankrot. O práci už přišly stovky horníků a dalších pracovníků a očekává se postupné propouštění také zbývajících asi 11 tisíc zaměstnanců firmy a jejích dodavatelů.
Doly mají šanci splatit své minulé dluhy z budoucích výnosů těžby u postupně likvidovaných dolů, potřebovaly však nejprve akutně půjčit stamiliony korun. Tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) půjčit (nebo spíše darovat) peníze od daňových poplatníků do bankrotující firmy chtěl a ministr financí Andrej Babiš (ANO) sice chvíli dělal drahoty, na čemž si zároveň budoval kampaň, ale nakonec přistoupil na půjčku ve výši 700 milionů korun (prostřednictvím státního podniku Prisko). Aniž by stát převzal nad fungováním OKD kontrolu.
Teď se hledá někdo, kdo by do dolů ještě vložil peníze, aby soud vůbec schválil plán obnovy. Tedy spíše prodloužení života o několik let. Mládek přišel už v únoru na vládu s nabídkou, že by společnost OKD byla zdarma převzata státním podnikem řízeným jeho ministerstvem (jedná se o podnik Diamo). Zdarma převzata, nikoli nakoupena. Tedy přesněji, v „Babišově stylu“ prodána za korunu. Proč ale bude o plánu obnovy rozhodovat soud? Protože se tak dohodli ti, komu OKD dluží peníze. Když viděli, že jsou doly ve stadiu klinické smrti, schválili tento postup, aby vůbec ještě měli šanci z firmy své peníze vyždímat.
Jak hledání investora dopadlo? Na někoho hodně podezřívavého by to mohlo působit tak, že je od počátku domluvený Babiš s vedením OKD, že firmu koupí státní podnik řízený Babišovým ministerstvem. Ozvali se dva soukromí zájemci. O jednom se pouze spekuluje a druhým je firma Daniela Křetínského, jak uvedla ČTK. Vedení OKD si však podle Babišova ministerstva mezi zájemci „nevěstu“ nenašlo. Proč? Nabídli málo? Jen kus pole a novou almaru? O tom bankrotující OKD mlčí. Asi má postranní úmysly. Funkcionáři firmy by se mohli bránit, že lidem do toho nic není. Jenže to není pravda. Stát dolům půjčil, nebo možná daroval, jak se ještě ukáže, uvedených 700 milionů, a nyní dokonce hrozí, že si bankrotující OKD za peníze lidí koupí.
Aby nebylo pochybností o postupu vedení málo, vedení OKD teď prosí Babišovo ministerstvo, aby firmu prostřednictvím státního podniku Prisko koupilo. Co na to Babiš? Stěží skrývá radost. Proč zrovna Babišovo ministerstvo financí, a nikoli ministerstvo průmyslu a obchodu (a jeho podnik Diamo)? To je právě divné. Je pravdou, že Diamo původně chtělo firmu převzít zdarma. Ale od té doby se jednak změnil ministr průmysl (byť je opět z ČSSD) a jednak nikde není řečeno, že by Diamo nebylo ochotné bankrotující firmu koupit za slušné peníze. Nastupující ministr průmyslu je samozřejmě proti Babišovu plánu.
Jaký je rozdíl mezi „Babišovým“ Priskem a „sociálně‑demokratickým“ Diamem? Velký. Diamo je podnik, který řeší následky hornické činnosti a má na starosti také útlumovou část právě Ostravsko‑karvinských dolů. Zkrátka se věnuje hornictví. Naproti tomu „Babišovo“ Prisko má na starosti především běžnou správu privatizovaného majetku a také provoz rekreačních zařízení. Budou doly OKD privatizovány? Těžko, když zatím ani nejsou státní. Budou se v těžební oblasti stavět státní rekreační chatky? Kdo ví. Možná tam bude Babiš posílat za trest na dovolenou neposlušné úředníky.
Momentálně si dal Babiš do Priska jako místopředsedu představenstva svého velkého obdivovatele Adama Vojtěcha, známého jako Ken. Můžete si ho pamatovat třeba z filmu „Český žurnál: Matrix AB“, kde zpíval na večírku Babišova ministerstva.
Jeden prospěšný nápad však přece jen nelze Babišovi upřít. Nechce koupit akcie společnosti OKD, nýbrž její majetek. Různé případné skryté závazky (dluhy) z minulosti by tak zůstaly majitelům současným, protože by jim zůstala firma, byť jako prázdná schránka bez majetku.
Ve středu bude vláda rozhodovat, jestli může Prisko firmu v úpadku na její vlastní přání koupit. Prosadí to Babiš? Hlasování jednotlivých členů vlády bývá pro veřejnost tajné, ale u obdobných témat se zpravidla provalí. Kdo se tedy přidá na Babišovu stranu? Ministři za ANO nestačí. Přidá se nějaký „přeběhlík“ z ČSSD? Nebo snad lidovci? Pokud se Babišův plán zdaří, dostane za to něco stávající vedení OKD? Nebo bude Babišem zrazeno? Výše zmíněný Daniel Křetínský je mimo jiné spolumajitelem některých časopisů (např. Blesk, Aha!, Reflex). Když mu možná Babiš nespravedlivě vyfoukl investici, nemohlo by se to projevit nějakou pomstou v Křetínského médiích?
Podle plánů se předpokládá, že už si firma moc neužije. Doly mají být řízeně likvidovány do roku 2023. Zapomíná se však, že OKD by možná ještě bylo možné zachránit, nebo spíše v budoucnu opět oživit, a Babiš nad tím jistě přemýšlí. Pod malebnými Beskydami totiž čeká na vytěžení podle odhadů neuvěřitelná více než miliarda tun kvalitního uhlí. Připravený důl Frenštát přitom patří právě OKD. Pojďme tipovat. Přijde Babiš s návrhem na povolení těžby? Tím by hodně riskoval. Znepřátelil by si totiž slovanského boha hektarových výnosů Radegasta.