Hnutí ANO se usilovně snaží o to, aby se ve veřejném mínění ustálil dojem, že Fialova vláda se nezajímá o občany a ve složité situaci, která se na ně v současné době valí, jim nepomáhá. Vládní koalice současně přišla s webovými stránkami s názvem Deštník proti drahotě, které slouží jako přehled toho, k jakým opatřením kabinet Petra Fialy doposud přistoupil. Jak si stojí ve srovnání s tím, co navrhuje Andrej Babiš a jeho uskupení?
Babišovo hnutí má ve svých květnových novinách hned na titulní stránce jako své hlavní sdělení napsáno: „Lidi cítí, že na ně současná vláda kašle.“ Kolem tohoto nadpisu jsou pak umístěné fotky údajně běžných občanů z billboardové kampaně hnutí ANO „Za Babiše bylo líp“. Šéf ANO a jeho PR tým tak očividně chtějí veřejnosti podsunout to, aby si opravdu myslela, že na ně vládní koalice kašle, přestože v tuhle chvíli je to především názor Andreje Babiše a jeho hnutí.
Fialova vláda se tomu samozřejmě snaží čelit a přesvědčit občany o tom, že tomu tak rozhodně není. Mimo jiné proto připravila webové stránky Deštník proti drahotě, které obsahují veškerou vládní pomoc proti zdražování a které by lidem měly usnadnit zorientovat se v tom, jaká opatření na pomoc občanům se jich týkají. Jak říká premiér Petr Fiala, najdou tam všechno, co vláda připravila pro to, aby si mohli poradit s drahotou – kde mohou požádat o pomoc a jaké jsou její podmínky.
Když Fiala Deštník proti drahotě představoval, uvedl: „Naše vláda dobře chápe, že nárůst cen, který je do velké míry způsoben nezodpovědným zadlužováním státu minulou vládou, ale významně také ruským útokem na Ukrajinu, se dotýká každého občana České republiky. Na základě pečlivých diskuzí jsme v posledních dnech a týdnech prosadili celou řadu opatření, která jsme zaštítili názvem ‚Deštník proti drahotě‘ a která vám pomohou vysoké ceny zvládnout,“ zdůraznil premiér.
A pokračoval: „Není bohužel v možnostech státních financí, abychom dávali podporu plošně úplně všem, protože tak bychom zemi přivedli k bankrotu. Hospodaříme s penězi všech daňových poplatníků v České republice – s vašimi penězi. Proto je naší povinností s nimi nakládat rozumně. Naše pomoc je tak adresována lidem, kteří si s dopady inflace nemohou poradit sami. Věříme, že ‚Deštník proti drahotě‘ jim pomůže překlenout těžké období, které momentálně prožívají.“
Silný přívalový déšť
Petr Fiala tím nechce říct nic jiného než to, že v možnostech vlády a státního rozpočtu není roztáhnout deštník proti drahotě nad celou společností a zajistit tím pádem to, aby nikdo nezmokl. Někdo zkrátka asi zmokne, respektive možná zmokne i ten, nad kým bude roztažený deštník, ale rozhodně méně, než kdyby nad sebou deštník neměl.
Andrej Babiš se naproti tomu tváří, že kdyby byl u vlády, zásluhou jeho dvanácti opatření proti chudobě by nikdo nezmokl. Ve výsledku bychom pak ale určitou průtrž mračen, proti které by byl jakýkoli deštník krátký, pravděpodobně zažili všichni. To, s čím přichází Fialova vláda, je oproti tomu mnohem střízlivější – možná až moc.
Kromě toho neplatí, že by současný nárůst cen byl „do velké míry“ způsobený nezodpovědným zadlužováním státu minulou vládou. U počátečního nárůstu inflace v minulém roce to z určité části platilo, ale dnes tomu tak už rozhodně není a za zdražování mohou především drahé energie a pohonné hmoty, které se následně překlápějí do dalších produktů a služeb.
Vláda na svém webu vypočítává, jaká všechna cílená opatření, která lidem pomůžou drahotu zvládat, schválila. Občanům tak podle svých slov z prostředků státu navíc rozdělí téměř 100 miliard korun. To vzhledem k tomu, že plánovaný státní rozpočet, který se bude ještě novelizovat, počítá se schodkem 280 miliard a vláda chtěla šetřit a konsolidovat veřejné financí, není málo. Na druhou stranu je však třeba vzít v potaz to, kdo kolik peněz z této částky dostane, a také to, že rostoucí ceny energií by v první polovině příštího roku měly dopadnout i na tu část spotřebitelů, kterou doposud chránily fixace ceníků. Dá se tak očekávat, že se v následujícím období dostanou do potíží další občané.
Bude proto zásadní sledovat, s čím vláda ještě přijde dál, protože se současným deštníkem si zřejmě nevystačí. Jeho součástí je aktuálně deštník hned pro čtyři různé segmenty společnosti: rodiny s dětmi, seniory, podnikatele a firmy a ohrožené skupiny obyvatel. A dále je tu pak deštník pro pohonné hmoty a bydlení. Největší částka z oněch 100 miliard (42 miliard) ovšem směřuje na zákonem danou valorizaci důchodů, což není úplně udržitelné, protože některé další skupiny obyvatel na tom mohou být i hůře.
Deštník proti chudobě je tak určitě krok správným směrem, Fialova vláda však bude muset brzy přijít s dalšími opatřeními a svůj deštník dále vylepšovat, protože déšť, který v první polovině příštího roku přijde, bude opravdu silný a je třeba se na něj dobře připravit.